Портфоліо — це не просто візитівка, а такий самий продукт, який ми розвиваємо для компаній та бізнесів, де працюємо, співпрацюємо або консультуємо. Якщо дизайнери можуть собі дозволити цілі полотна кейс-стаді, досліджень чи шоукейсів, розробники — списки типів задач та стек технологій, то що показувати продуктовим менеджерам? Про це і поговоримо у статті.
Насправді у нас ще вільніші руки та більше можливостей, тому що це може бути просте CV, сторінка на LinkedIn або власний сайт, зроблений на конструкторі сайтів чи в Notion. Кожне рішення перформить по-різному і підходить під певні цілі та етапи розвитку кар’єри.
Для чого вам портфоліо?
Давайте почнемо з бази. Дайте собі відповідь на такі питання:
- Навіщо вам портфоліо?
- Яку ключову дію ви хочете отримати після ознайомлення з портфоліо?
- Для кого ви це робите?
- Де ваш клієнт або аудиторія, яка має з ним ознайомитися?
Дуже часто помилка — бажання одразу зробити щось велике та масштабне, професійне.
Я раджу йти покроково, продуктовим підходом, тож пропоную далі розглянути варіанти в залежності від етапу розвитку кар'єри.
Портфоліо світчера
Продакти — це здебільшого світчери. Дуже рідкісний кейс, коли хтось потрапив на початку дорослого життя на стажування чи associate роль. Тому на цьому етапі вам треба спиратися на свій досвід, який буде актуальний ще декілька років, доки перехід у нову сферу не буде закріплений відповідним досвідом.
На цьому етапі вам буде достатньо СV в PDF-форматі та LinkedIn. Сьогодні український LinkedIn отримав друге дихання і розвивається дуже сильно — це вже звичне місце для потенційних контактів та рекрутерів. З обов'язкового на цих платформах треба:
- описати свої досягнення. Важливо вказати, як ви особисто або разом з командою впливали на бізнес, розвиток та підтримку команди, вирішення проблем користувачів та виведення продукту на новий рівень. Якщо ви щось публічно не хочете розголошувати, то деякі деталі залиште тільки для CV чи особистої зустрічі (здавалось вже моветон, але багато людей досі роблять помилку в цьому пункті). Це ваша основа для заходу в продукт, яка додатково приправляється софт скілами;
- додати посилання. У CV достатньо додати гіперлінки на назви продуктів, а в LinkedIn сьогодні є зручна функція у вигляді посилань на самі продукти (працює, якщо продукт є на LinkedIn);
- розповісти про власні проєкти та підприємницький досвід. Теж корисний пункт, де можна вказати, що у вас вийшло, а що, можливо, ні. Фейли також ціняться, не ігноруйте їх;
- збирати фідбек. Коли до вас хтось звертається, коли вас запросили на інтерв'ю, коли ви пройшли етап інтерв'ю — збирайте фідбек. Аналізуйте, що краще та гірше працює, покращуйте.
Портфоліо — це живий документ, як і будь-який фізичний та цифровий продукт, він має проходити ітераційні шляхи покращення та розвитку.
Чи притримуватись формату one pager? Дуже багато кар'єрних консультантів звертають увагу на те, що інформація має поміщатися в одну сторінку. Це призводить до того, що ваше портфоліо-резюме стає коротким описом та переліком проєктів з недостатньою кількістю досягнень, які не розкривають вашого потенціалу. Те, що я побачив на досвіді в консультуванні та менторингу, ба і на своєму досвіді, — краще працюють декілька сторінок, які чітко та структуровано розкривають ваші досягнення та вплив на бізнес. Раджу нехтувати форматом one pager, якщо ви хочете збільшити шанси на хайринг та проходження автоматизованих систем рекрутингу.
Шлях до senior позиції. Як розповідати та збирати?
Коли ви вже закріпилися у новій ролі та ідентичності, то і елементів, з яких можна розширити ваше портфоліо, стає більше:
- досягнення, метрики та історії;
- бренди та типи компаній;
- особистий бренд експерта;
- виступи, воркшопи, менторинг.
Метрики, досягнення та історії
Як і у процесі світчингу, збирати досягнення та вплив на бізнес-показники, розвиток команди — ваша задача за замовчуванням, бо вам треба буде постійно оновлювати LinkedIn та CV, які будуть проходити всю воронку хайрингу. З кожним новим етапом у продукті, новій компанії це даватиме можливість зрозуміти, який шлях продакт-менеджер пройшов у кар'єрі, як розвивався професійно та як саме його діяльність впливала на бізнес.
Тут варто також почати збирати історії про те, як ви щось починали робити, доводили до релізу, оцінювали ефект, зробили висновки. Навіщо? Бо це:
- ваш внутрішній каталог, який ви будете використовувати при проходженні інтерв’ю або спробі отримати консалтинговий проєкт;
- ваша опора в перемовинах, експертиза, на яку ви будете спиратися при поясненні ваших рішень команді;
- матеріал для майбутніх постів в соцмережах, статей та виступів.
У залежності від того, куди ви будете наступний раз подаватись, ви будете обирати відповідні історії.
Як тільки у вас накопичилось достатньо історій, ви зможете обирати ті, що вам подобаються, або ті, що краще конвертять у потрібну дію. Не відкладайте це на потім.
Якщо під час роботи ви будете думати, що у вас на це не вистачає часу, то під час пошуку роботи у вас ще більше буде не вистачати часу згадати останні кілька років. Як варіант ви можете не чекати, коли у вас накопичилось достатньо матеріалу, а вже з однієї історії почати писати статті та готувати виступи. Це допоможе вам не тільки збирати історії, а й вчитись розповідати їх (спойлер: для цього треба теж розвивати навички). Можна бути крутим спеціалістом, але дуже погано продавати свої навички. Не соромтеся ділитись досвідом, бо кожна історія — унікальна. Навіть якщо це вже п'ята стаття про покращення якоїсь метрики — вона ваша, і досвід саме вашої команди може комусь допомогти. А якщо ви готові піти ще далі, то можете почати викладати, проводити воркшопи. Ще один шорткат — збирайте ці історії у документації, — тоді ви будете приносити більше користі в поточний продукт.
Портфоліо з брендів та типів компаній
Ви можете обрати працювати з конкретними типами компаній, продуктів чи ніш, які будуть формувати ваше портфоліо та експертизу. Це допоможе відповідати на питання, кому казати «так» у співпраці, а кому — «ні», а також підсвітити, з ким та якими типами викликів ви працюєте. Наприклад:
- бренди. Можна зібрати пул з конкретних відомих брендів, наприклад, працювати в FAANG компаніях (або ви можете зустріти FAANGMULA: Facebook, Amazon, Apple, Netflix, Google, Microsoft, Uber, Lyft та Airbnb). Тоді крім досягнень, вас можуть підсилювати бренди компаній та продукти, з якими ви працювали. Цей підхід чимось схожий з підходом агенцій, коли вони збирають «бутік брендів», яким надають або надавали послуги. Це сприяє розвитку свого бренду та доменної експертизи, але для когось деякі бренди у вашому портфоліо можуть запустити негативний сценарій та поставити небажане «клеймо», після якого низка компаній не захочуть з вами працювати. Пам'ятаєте, коли після масових скорочень в Штатах та Європі ряд компаній не наймали людей з FAANG компаній? Те саме може статися, якщо в портфоліо потраплять продукти з сірої ніші;
- типи компаній. Це може бути пул з сервісних компаній за типом EPAM, SoftServe, GlobalLogic, Luxoft і т.п. Компанії будуть підказувати рекрутерам, в яких структурах ви краще себе проявляєте;
- експертність в ніші. Межа між брендом компанії та ніші дуже тонка, але за рахунок вузької спеціалізації в нішах теж можна виділитись — і бути як Містер Вульф з «Кримінального чтива», який допоможе вирішити питання бізнесу.
Виступи, воркшопи, менторинг
Передача знань, розвиток спільноти на локальному чи міжнародному ринку, соціальна активність — великий пласт, який буде розповідати про ваше портфоліо та доповнювати його, тому не варто це ігнорувати. Проаналізуйте свої сильні та слабкі сторони та підберіть формат, який дозволить ділитися знаннями — і не забудьте документувати цей шлях.
Де все це розміщати та як?
Складових стало більше, і з часом вам захочеться гнучкості. Ось варіанти, де це реально зробити:
- LinkedIn. Може закрити потребу в описі досягнень, і вам не треба турбуватись про об'єми та структуру, бо вона звична для рекрутерів. Рекрутери та компанії навіть мають спеціальні платформи, які шукають кандидатів за профайлами у цій соцмережі. Мінуси: якщо ви робите контент і якщо його багато, навігація в ньому з часом стане складною. Так, є функція featured, але вона не безлімітна. Однак з плюсів LinkedIn індексується пошуковими системами і зможе приносити вам додатковий трафік;
- Notion (чи будь-який low-code). Дає більше гнучкості та не прискіпливий до дизайну. У шаблонах можна знайти цікаві рішення, як оформити галерею ваших продуктових кейсів, описів досягнень тощо;
- конструктори сайтів. Класика, до якої я б не радив приходити, доки у вас не буде достатньо контенту, бо часта проблема новачків — «зробив сайт, але не маю, чим його наповнити».
Чи варто розвивати Instagram, Twitter чи інші ресурси? Відповідь проста — подумайте, чи є там ваш клієнт чи роботодавець. Якщо ні, то не розпиляйте фокус і тримайте в одному місці все.
Потфоліо має жити
Продуктове портфоліо — це велика робота, яка не має кінця. Вона завершена тільки тоді, коли ви самі вирішите. Для роботи над ним треба повернутись до базових простих речей, а саме подумати, яку потребу ви хочете ним закрити. Бо комусь достатньо постів на LinkedIn, комусь просто «щастить», бо він добре розповідає про досвід та знаходить роботу, а комусь потрібен комплексний варіант для просування особистого бренду. Сподіваюся, перелічені мною інгредієнти допоможуть створити клане портфоліо і наблизить вас до не менш класної компанії.