Сьогоднішня тема: як увійти в продакт менеджмент на роль продакт менеджера, чи це взагалі можливо, що для цього треба зробити. Спікери поділяться своїм досвідом, розкажуть, як вони стали продактами, а також розкажуть, що допомагає та заважає продакт менеджеру.
Як стати продакт менеджером, з чого ви починали?
Микита: «Я займався контекстною рекламою в Пром.юа, а потім почав займатись діджитал маркетингом. Чим більше займався, тим більше спілкувався з розробниками, прочитав чудову книгу “Як пасти котів”, вона ще 80-х років, але досі є актуальною для тих хто працює з розробниками. Так потроху зайшов в продакт менеджмент».
Женя: «Я починав я з комп’ютерних клубів, був бармен-касир. Саме звідти став CPO у великому міжнародному холдингу. З тих комп’ютерних клубів ми відкрили цілу мережу з одним із наших фаундерів, написали великий продукт, що зараз є одним із рішень NSTEK. Спочатку я був замовником-приймачем, бо я був техніком в клубах, потім я був розробником, а коли знадобилось розширити команду розробників, я став тим, що називається Product Owner. Після цього в компанії почали розробляти нормальні процеси, які дозволили мені працювати, як product manager. А потім я став CPO. І це все без єдиної співбесіди. Вважаю, що знання інженерії дає системне розуміння системи, що допомагає продактам робити свою роботу».
Тамара: «Я прийшла в компанію EVO, як дизайнер, потім UX-дизайнер, а потім мені сказали, Тамара, давай ти зробиш продукт про електронний документообіг».
Як відбувається трансформація від, наприклад, дизайнера до product manager. Звідки беруться менеджерські скіли
Олександр: «В 10 років я почав програмувати, в 16 вже розробляв соціальні опитування для партій, поступив в КПІ і почав працювати програмістом. Працював в найбільному тоді магазині, Сокол.юа, нас було всього 2 програмісти. І я подумав, якщо я вмію робити інтернет-магазини, то я вмію й робити бізнес на інтернет-магазинах. Все було на мені, від програмування до продажів, сапорта та доставки товарів. Ось тоді я і став менеджером. Через якийсь час був менеджером в деяких стартапах, а потім вже прийшов як менеджер по продукту в Лун».
Женя: «Зверніть увагу, коли Саша працював розробником, він глибоко занурився в користувацькі сценарії, це й є та сама трансформація, яка робить з розробника продакт менеджера».
Що допомогло вам перейти в manager of product, які скіли, знання?
Женя: «Вважаю, що є 3 важливих атрибути будь-якого менеджера, в тому чіслі й проектного менеджера:
- Бажання вирішувати проблеми інших людей. Якщо у вас це органічно не працює — менеджерити, то вам буде складно.
- Постійно задавати питання “щоби що?” Це здається очевидні речі, але це робить гарного продакт менеджера.
- Амбіції і перспективи. Коли тебе це надихає, щось зробити кращим, на щось впливати».
Микита: «Я б хотів додати, а точніше пояснити. Бажання вирішувати проблеми інших — це актуально й для користувачів і для команди. А про амбіційність — я переходив з розробника, тому що хотів більше грошей. Ще я б додав вміння і бажання копати в одній темі, зацікавленість, допитливість».
Тамара: «Погоджуюсь з тим, що потрібні допитливість та амбіції. Поступово ти задаєш питання “що б що?” і думаєшь, а що робить продуктовий менеджер? Я ж можу це сама робить. І ось з дизайнера ти вже продакт. В мені побачили потенціал, я давала більше користі, ніж очікувалось».
Микита: «Це класика, коли людина робить більше, ніж очікувалось, її можуть помітити. Але не завжди. Тут і потрібні амбіційність та ініціативність».
Олександр: «На моїй практиці так вирощуються найкращі продакти: вони походять з інших позицій через свою проактивність. А не приходять джуніорами, які виконують якийсь маленький шматок роботи».
Женя: «Успішні продакти стають продактами ще до того, як офіційно їх назначили продактами».
Олександр: «Вони самі починають брати функції продакт менеджера».
Хто такий продакт менеджер?
Тамара: «Що має робити продакт менеджер:
- Зрозуміти проблему, яку потрібно вирішити;
- Знайти способи вирішення;
- Поставити ТЗ своїй команді».
Женя: «Я б додав, що у ролі продакт-менеджера важливо знаходити та доносити цінність продукту кінцевому користувачу. Продакт має бути сконцентрований на питаннях: що, для кого і яка користь того, що ми робимо».
Олександр: «Буває по різному, але головне — продакт — це не посада, а роль. Вона може виконуватись будь-яким членом команди. Він може бути продакт-дизайнером, але виконувати роль продакт-менеджера».
Яка основна мета продакт менеджера?
Микита: «Це людина, яка бере відповідальність, яка вирішує проблеми, а не створює їх».
Женя: «Продакт менеджер — не має вміти все, що робить його команда, але він має розуміти все, що вона робить. Якщо проводити аналогію: продакт — це режисер, який бачить:
- що буде;
- яка картинка буде кінцевою;
- хто для цього потрібен, хто буде сценаріст, хто буде оператор.
У нього є бачення, що має бути в кінці».
Які скіли найважливіші для product manager?
Тамара: «Цінні якості — це системність, емпатія, здорова витривалість, бо стресова робота».
Олександр: «Я б назвав: вміння навчатись, проактивність, відповідальність».
Женя: «Небайдужість: поки продакт може всіх розворушити, нічого не втрачене. Допитливість — без цього ти обмежений в пошуку рішень, гіпотез. Менеджерські зачатки, які проявляються в людях самі по собі. Потрібно бути готовим робити все, щоб продукт працював».
Що заважає продакт-менеджеру?
Тамара: «Основні блокери — нерозуміння цілісної картини, системного мислення, брак сміливості».
Олександр: «Продакт ніколи не має думати — це не моя задача. Дуже заважає асивність, байдужість до всього, ще блокерами є агресивність, невміння терпіти».
Женя: «Брак сміливості, пасивність, перфекціонізм — це мій список блокерів для продакт-менеджера».
Микита: «Я б точно не хотів брати на роботу людину, яка не розуміє, що вона робить, не розуміє як встановити метрики».
Чи має менеджер по продукту бути екстравертом?
Женя: «Більшість успішних менеджерів — інтроверти, більш того — соціофоби. Вони можуть відсікати не ефективних членів команди. Вони багато навчаються, і беруть інформацію не з балачок, а з книжок».
Як стати продакт менеджером?
Олександр: «Щоб стати manager product в своїй компанії — знайдіть в ній, що можна покращити, та як це зробити. Приходьте з готовими рішеннями та кажіть — я зробив, або майже зробив, або продумав, як все зробити, щоб покращити».
Тамара: «Але важливо не робити всі покращення тихо, важливо озвучувати їх!».
Олександр: «Бачите продукт — покращуйте його! Це основне, що відрізняє гарного продакта».
Щоб стати product manager курсів достатньо?
Олександр: «Недостатньо».
Женя: «Курсів недостатньо, але й продуктів, на яких можна потренуватись та всьому навчитись — теж дуже мало. Тож проходити курс продакт менеджменту варто».
Чи варто ставати продактом?
Олександр: «Вам потрібно просто любити те, що ви робите. Якщо ви любите щось покращувати, варто спробувати бути продактом».