Blog
/
all articles
/
«Ринок зростає, вимоги жорсткішають». Якою є нова реальність для SMM менеджера?
У цій статті:

Згадайте — ще кілька років тому смм менеджери здебільшого публікували контент та відповідали на коментарі (хто проходив цей етап?). Сьогодні їхня роль трансформувалася у ширший функціонал — від стратегії до аналітики, від створення ком'юніті до роботи з особистим брендом. 

SMM менеджер зразка 2024 і далі має не лише знати основи маркетингу, а й вміти розробляти креативні кампанії, працювати з аналітикою та бути постійно в курсі трендів. 

Ринок зростає, а вимоги жорсткішають. Давайте разом розберемося, про що є смм зараз та про що він буде у майбутньому.

SMM — це не просто «вести інсту»

А ще не лише робити дописи й писати до них тексти. А хто ж тоді такий SMM менеджер сьогодні? Він є одним з ключових гравців не лише у маркетингу, а й в цілому бізнес-стратегії бренду. 

Крім креативності сммники мають мислити аналітично, бути на «ти» з алгоритмами соцмереж, формувати довгострокові стратегії і швидко адаптуватися до змін ринку. А головне — свідомо розуміти, як маркетинг у соцмережах впливає на бізнес, продажі, лояльність аудиторії та загальне позиціонування. 

Гляньмо ближче на нову реальність для SMM.

Комунікація по-людяному під час війни

Повномасштабна війна кардинально змінила маркетингову стратегію українських бізнесів. Бренди почали більше фокусуватися на емоційній складовій, підтримці та співпраці з аудиторією. Комунікація стала чеснішою та людянішою, а соціальні питання і волонтерські ініціативи — невід'ємною частиною рекламних кампаній. 

Деякі закордонні бренди, працюючи з українською аудиторією, теж адаптували свої меседжі, роблячи акцент на підтримці. Згадайте хоч український McDonald's. Кожен свідомий бізнес донатить, створює окрему продукцію у межах підтримки Сил Оборони, випускає ціннісні кампанії. 

У когось це виходить, у когось — не дуже.

#1 Кейс позитивний: проєкт від RBTNK «Підвішений жетон»

Бренд запустив цю ініціативу, щоб підтримати українських військових. Цивільні можуть купити жетони, а військові отримають їх безоплатно від RBTNK. Ідея поєднує в собі традицію «підвішеної кави», яка набула популярності в Європі та Україні, але вже у новому форматі.  

Завдяки цій ініціативі RBTNK змінює свій імідж як соціально відповідального бренду, що підтримує Сили Оборони.

#2 Кейс ризикований: колаборація CultNaked x Pepsi

Що його таким робить? Думаю, ви розумієте. PepsiCo далі працює на російському ринку навіть після початку повномасштабної війни Росії проти України. Cultnaked позиціонує себе як бренд, що відображає демократичні цінності та свободу, а його засновниця постійно засуджувала російську агресію проти України. 

Виникає запитання — щоб що? В Україні зараз існує сильний суспільний запит на підтримку компаній, які допомагають країні в боротьбі проти агресора. Співпрацювати з брендом, який продовжує працювати в Росії — недбалість, лицемірство та позерство. Звісно, бренд прагне вийти на нову аудиторію, а міжнародна колаборація може в цьому допомогти. Та співпраця Cultnaked і Pepsi саме в українському контексті дала лише зворотний ефект. 

Не інстаграмом єдиним

Ера інстаграму продовжується, але і плейсменти для взаємодії з новою аудиторією збільшуються. А смм спеціалістам додається роботи із іншими соцмережами. TikTok, X (той, що Twitter), Telegram набирають популярності та стають важливими для просування. 

SMM менеджер має розумітися у цих платформах, вміло адаптувати контент та створювати унікальні формати для різних соцмереж. Це складно. Раджу не братися за всі платформи одночасно, якщо немає відповідної під це команди та компетенції. Особливо якщо мова йде про ТікТок та Х. 

Історія з власного досвіду, яку не варто повторювати. У 2021 році я працював смм менеджером на проєкті «Х», для якого, окрім інстаграму, створив і вів TikTok. Спочатку знімав досить примітивні відео, але вже невдовзі деякі з них почали «залітати», і з TikTok почали приходити нові клієнти. 

Ми вирішили продовжувати. Проте через два місяці я помітив, що обсяг моєї роботи виріс майже вдвічі, а зарплата залишилася на тому ж рівні. Я вирішив обговорити це питання з керівниками, адже вкладав значно більше часу й зусиль у розвиток TikTok. У відповідь почув: «Ти відповідаєш в цілому за соцмережі, і ми не плануємо підвищувати зарплату». Справді, коли ми починали, чітко не обговорили, що моя робота охоплює лише Instagram. Тут визнаю свою помилку — я не заклав окремий бюджет за ведення додаткових соцмереж. У результаті — зарплата та сама, а витраченого ресурсу удвічі більше. 

Пошук роботи в SMM

Щодо роботи, то її вистачає. На кожного спеціаліста є свої пропозиції, тому можете не хвилюватися. Як мінімум, через мій телеграм-канал за останні пів року пройшло понад 150 вакансій для смм спеціалістів. 

Але й вимоги до кандидатів також зросли, через перенасичення некваліфкованими кадрами. Часто-густо чую від власників бізнесів, що кожен має негативний бекграунд співпраці з смм спеціалістами. 

Замовників розчаровує, коли смм менеджери:

  • не дотримуються КРІ, про які домовилися на початку співпраці: ліди, продажі, підписники, охоплення.
  • не ведуть аналітику та звітність;
  • мають різне бачення контенту із замовником. Аби уникнути розсихрону, важливо на початку співпраці створити та затвердити з клієнтом стратегію;
  • ігнорують запити, пропозиції та ідеї замовника;
  • забезпечують постійну «локшину на вухах».
Тому за вас усе може розповісти CV та якісне портфоліо.

Класне портфоліо SMM спеціаліста сьогодні — це не лише приклади контенту, але й успішні кейси із впровадження стратегії, роботи з різними платформами та доказові результати.

То як оформити смм портфоліо? 

Раджу рухатися за такою структурою:

#1 Коротке інтро на два слайди

Розкажіть у кількох реченнях про ваш професійний досвід, експертизу та сильні сторони: кількість років роботи в SMM, галузі, з якими ви працювали та ваше бачення маркетингу в соцмережах. 

Виділіть свої основні навички. Наприклад, розробка контент-стратегії, аналіз даних, робота з рекламою та з конкретними платформами (Instagram, TikTok, Facebook, LinkedIn), співпраця з інфлюенсерами.

#2 Приклади успішних проєктів

Додайте кілька кейсів, бажано 3-7 найпотужніших. Опишіть кожен кейс: яке завдання ви розв'язували, яка була стратегія, і яких результатів досягнули. 

Чітко вкажіть метрики: приріст підписників, залученість, конверсії, досягнуті цілі реклами за певний проміжок часу — 3 місяці, пів року, рік, чи 2+ роки. І обов’язково підкріплюйте все доказами скріншотами статистики.

У вас є до 5 хвилин, щоб показати клієнту свою SMM потужність.

З цим вам допоможуть прості правила:

  • додавайте легкі та неперенасичені текстом слайди;
  • прописуйте чіткі тези без складних конструкцій;
  • виділяйте ключові результативні цифри кольором;
  • діліться лише тим контентом, яким реально пишаєтесь; 
  • уникайте презентацій на десятки слайдів.

Виклики для SMM менеджерів та як з ними бути

Будь-які виклики в креативний сфері, зокрема смм — це зони зростання. Сфера найближчими роками буде тільки розвиватися, адже увага до соцмереж рухається вгору. Середній вік користувача платформ змінюється, контенту вистачає на різні сегменти, боротьба за увагу та вихід на нову ЦА серед бізнесів тільки посилюється. 

Як тоді впевнено відчувати ґрунт? Аналізуйте в довгу, як можете зіграти на випередження, аби умови не зіграли проти вас. А саме: читайте бізнес-аналітичні статті, стежте за медіа, моніторте загальну політичну ситуацію в Україні та світі.

Війна

Дивно розглядати війну як виклик, погоджуюся. Та цей контекст повністю змінив маркетинг в Україні. Увага аудиторії значною мірою зміщується від звичайних комерційних тем до соціальних, емоційних та політичних питань. Кампанії, які раніше працювали, можуть стати неефективними. 

Пам’ятайте: ви запускаєте SMM в країні, громадяни якої воюють з терористами.

Через це планувати кампанії — річ непередбачувана. Усе може різко змінитися через новини, події або ескалацію. 

Зупинка на кейс. Раніше я співпрацював із компанією «Y». На початку великої війни вони активно наймали українців у свою команду, оскільки працювали на міжнародний ринок. Ми запустили рекламну кампанію із закликом подавати заявки на різні вакансії. На перший погляд — це чудова можливість для українців знайти роботу в складний час. А з іншого  — у день запуску цієї кампанії росіяни завдали масований удар по Україні. 

Ми не врахували цей контекст і не вимкнули кампанію в рекламному кабінеті. Під нашими дописами почали з'являтися гнівні коментарі від українців, які відчували, що така реклама є нечутливою до того, що вони переживають.

Ця ситуація стала цінним уроком про те, наскільки важливо зважати на контекст та як швидко змінюється сприйняття контенту через події зовні. Тепер я завжди ставлю на перше місце емоційний стан людей, які можуть бачити контент, і ЗАВЖДИ перевіряю новинну стрічку.

Що робити сммнику? 

  • Швидко реагувати на події.
  • Адаптувати стратегії під контекст війни та враховувати її у комунікації.
  • Слідкувати за новинами протягом дня, мати план Б у випадку довготривалих змін.

Жорсткіша SMM конкуренція

Попит на SMM менеджерів зростає, але з цим збільшується і кількість фахівців на ринку. Тепер важливо не лише мати базові навички, а й постійно прокачуватися та опановувати нові інструменти. Запам’ятайте золоте правило:

SMM спеціалістів багато, а хороших — одиниці.

Найкраще рішення, аби потрапити до категорії одиниць — вміти нести відповідальність за свій результат. 

Що робити, щоб до вас постійно стукалися бренди?

  • Розширюйте спектр своєї компетенції та виходьте за межі SMM. Вивчайте маркетинг глобально, досліджуйте, як будують бренд-стратегії, дізнавайтеся глибше цільову аудиторію та вивчайте конкретні інструменти — Meta Ads, TikTok ads, Google Ads.
  • Працюйте на результат. Не розглядайте клієнтів в контексті короткотривалої співпраці. Найбільше цінують спеціалістів, які працювали понад рік з проєктом і можуть показати результати за цей період.

Виснаження та вигорання

Нам доводиться бути постійно онлайн, швидко реагувати на події та зміни, шукати креативні ідеї для контенту, а також відчувати тиск від дедлайнів. 

Додатковий стрес виникає і через те, що немає чіткого розмежування між роботою та особистим часом. У результаті — креативні процеси вже не креативні, а механічні, натхнення нуль, а результати роботи не приносять задоволення.

Я особисто проходив цей етап. Приємного мало. Проте ви повністю змінюєте свій підхід до роботи та трансформуєте бачення власного розвитку.

Та все ж, аби не втрапити в таку халепу — дійте на випередження:

  • навчіться відключатися від робочих месенджерів та соцмереж у вільний час;
  • відпочивайте, відпочивайте і ще раз відпочивайте;
  • читайте книги, дивіться красиве кіно, гуляйте з друзями – робіть усе, аби не думати про роботу;
  • не дозволяйте роботі ставати глобальною частиною вашого життя, ба більше — заходити на територію вашого вільного часу та вихідних.

Що далі? Заглядаємо в майбутнє SMM менеджерів

SMM все більше дружитиме з новими технологіями, як-от штучний інтелект і віртуальна реальність. Бренди будуватимуть більш персоналізовані стратегії комунікації, а SMM менеджери стануть ключовими гравцями, які формуватимуть імідж компаній.

Щоб залишатися на плаву в цій професії, важливо розвивати креативні і стратегічні навички, адаптуватися до нових інструментів.

У світі, де зміни відбуваються миттєво, лише ті, хто готові навчатися, тестувати і рости, залишаються на вершині. Тож, не бійтесь експериментувати, розширюйте горизонти своїх знань і творіть успішне майбутнє у цифрових комунікаціях.

ще цікаве
для вас
%
000.00
/ updated /