На зустрічі поговоримо про те, хто такі артдиректори та чим вони займаються, які види артдиректорів існують, дізнаємося про сприйняття професії артдиректора від запрошених спікерів.
- Хто такий артдиректор
Олександра: «Для мене артдиректор це людина, яка бачить весь проєкт в цілому. Від самого початку створення ідей і до моменту, коли проєкт запрацює. Якщо ти бачиш проєкти так, ти можеш вчитися в цьому напрямку та ставати артдиректором. Артдиректор працює з комунікаційними, комплексними проєктами для брендів, які включають в себе рекламні прояви або дизайн (графічний, 3D, або той, який придумаєте ви)».
Сергій: «Це людина, яка вигадує ідеї та може пояснити іншим своє бачення. Артдиректор може делегувати і робити кілька проєктів паралельно. Це людина-швейцарський ніж».
Микола: «Артдиректор на великий відсоток складається з менеджменту. Зустрічі, презентації, набір команди, знайти потрібних людей. Артдиректор має в голові своє бачення проєкту. Однак це індустрія колективної творчості. У колективі має бути спільна думка та план — таку команду будує артдиректор».
Артдиректор повинен володіти комунікаційними навичками та зв’язувати між собою команду — як креативну, так і менеджерську. Артдиректор — не обов’язково перероджений дизайнер на новому рівні.
- З якими проєктами працює артдиректор
Це можуть бути максимально різні проєкти. Від розробки креативної ідеї до розробки комунікації для бренду (реклама, пакування, дизайн тощо). Бувають більш комплексні проєкти — коли артдиректор та дизайнери разом створюють та допрацьовують концепції.
- Скіли артдиректора
Сергій: «Суб’єктивна думка — зручно, коли Art Director вміє скетчити. Є речі, які важко пояснити — думка про принт або про складений логотип. Такі речі легше передати та зрозуміти, коли можна їх візуалізувати і показати. І не завжди під рукою є Photoshop та комп’ютер, а ідеї часто приходять в неочікуваних місцях. Тож вміти замалювати їх у блокноті чи на планшеті — це важливо».
Микола: «Для мене важливе уміння для артдиректора — це емпатія, розвинений емоційний інтелект. Важливо, коли креативна команда зійшлася думками та загальним баченням».
Олександра: «Я згодна з навичкою скетчити. Особливо, коли треба щось передати дизайнеру — замалювати ідею набагато крутіше. Також погоджуюсь з емпатією. У Art Direction важливо відчути, в якому стані знаходиться людина, поважати особисті кордони, час. Ще важливий скіл — надивленість. Ти повинен багато бачити красу у простому, помічати, роздивлятися, ловити інсайти. А ще важливо відрізняти натхнення референсом від прямої переробки іншого проєкту».
- Що дивитися артдиректору
Олександра: «Мій основний ресурс надивленості — Instagram. Ілюстратори, реклами, студії, візуальні акаунти».
Сергій: «Надивленість можна розділити на два блоки — загальна і спеціалізована. Важливо бути освіченим, слідкувати за креативними фестивалями, дивитися кейси та відео. І це все важливо аналізувати. Тобто ще одна компетенція артдиректора — аналітичний склад розуму».
- У чому відповідальність артдиректора
Олександра: «Я відповідаю за те, аби ідея втілилася в реальний проєкт. Ми генеруємо ідеї, в нас формується команда, серед усіх ідей обирається найкраща, і вже ми разом з креативною парою (дизайнером та копірайтером) ведемо проєкт до кінця. Розкладаємо айдентику на всі потрібні носії, робимо гід тощо».
Микола: «Це залежить від того, чи це агенція, чи студія. Арт директор це людина, яка повністю веде кампанію. Візуально, діджитально, продакшн — між цима та іншими сферами працює арт директор».
Сергій: «На курсі Art Direction у Projector я вчу студентів, що найголовніше, аби була ідея — моя чи команди, це не настільки важливо. Повинен бути сильний концепт, і зона відповідальності Art Director — розуміти, як цей концепт буде втілений до самого дрібного моменту. Для мене важливо, аби в людини був гнучкий мозок, аби людина змогла запропонувати 10 принципово різних варіантів для визначення напрямку проєкту. А також — мати почуття гумору».
Вміти добре малювати — класний екстраскіл, але якщо ви цього не вмієте, ваша кар’єра не під загрозою. Головне — народжувати свіжі думки. Важливе вміння для артдиректора — вміти працювати з критикою, вчитися розуміти та коментувати критику. Як приймати її, так і висловлювати. Не ображатися, не закриватися.
- Різниця між артдиректором та креативним директором
Сергій: «Якщо всередині креативної агенції — це різні посади. Креативним директором може стати Art Director або копірайтер. Це саме та професія, до якої ти доростаєш, оскільки потрібно знати індустрію, клієнтів, процеси. Однак це різні обов’язки. У артдиректора — супроводжувати проєкт візуально, а задача креативного директора — зробити так, щоб проєкт вдався. Це не тільки про ідею та візуал, а також про велику кількість адміністративної роботи. Це швидше креативний директор/продюсер».
- Чи є зараз попит на креативних/ артдиректорів в Україні
Попит є, особливо якщо ти якісний спеціаліст. Основна риса, яку шукають в Україні, це адекватність. Аби з тобою було класно спілкуватися і ти міг навчатися. Іноді це може навіть компенсувати недостатній професійний рівень. Кожна агенція шукає «свою» людину, яку можна буде довчити до професіонала. Завжди можна навчитися малювати у Photoshop, важливо вміти креативно мислити.
У великих компаніях можуть бути відкриті позиції зі стажування, практики. Їх варто моніторити. Це актуально для всіх індустрій.
- Як знайти першу роботу артдиректором без досвіду
Писати агенціям напряму, шукати стажування, пропонувати свою роботу людям — так ви зможете дізнатися, чи є на вас попит, і загалом як спілкуватися з людьми. Створити портфоліо та не боятись пропонувати свою кандидатуру. Оформлюйте портфоліо або презентації нестандартно, креативно.
Коли у вас немає досвіду — від вас навряд будуть очікувати якогось серйозного портфоліо. Вас будуть оцінювати як молодого спеціаліста, і тут велика широта дій. Ви можете креативити, максимально вільно себе поводити.
Конвертуйте свою енергію від того, як вам подобається агенція, у промо кампанію себе.
- Шляхи розвитку креативності
Микола: «Працювати. Робити улюблену роботу».
Спікери:
Сергій Малик — співзасновник і креативний директор агенції ANGRY та куратор курсу Art Direction.
Микола Коваленко — графічний дизайнер
Олександра Спасова — артдиректорка Bickerstaff.284
Модерує: Паша Романюк — Senior Graphic Designer MacPaw. Незалежний артдиректор та куратор курсу Graphic Design Beginning.