Лекція про те, як працювати з організаційною та індивідуальною психологією в бізнесі та як разом з цими інструментами запустити процеси зростання бізнесу. Розглянемо приклади, кейси, поговоримо про мотивацію та про те, як не опускати руки.
- Сучасна ситуація
Ми опинилися в жорсткій реальності — вже час це визнати, прийняти і напрацьовувати навички існування в ній. Чим більше ми цьому опираємось, тим більше зменшуємо свої шанси на конструктивну адаптацію. Мій курс Strategic Marketing у Projector запустився фактично з другого тижня повномасштабного вторгення. Життя триває.
- Про рівні психології
Сьогодні ми будемо балансувати між психологією людини (особистим рівнем) і психологією проєктів (організаційною психологією, загальним рівнем). Як би ми не заглиблювалися в діаграми, бізнес роблять люди, з різними почуттями та станами.
- Слово на літеру «с»
Стрес існує персональний та організаційний. Це є нормальна реакція на ненормальні обставини. Стрес може викликати не тільки ті негативні наслідки, до яких ми звикли, а й бути в тому числі тонусом та рушієм. Стрес супроводжує не тільки негативні події. Він виникає і в моменти найбільшого щастя (одруження, народження дитини, підвищення на роботі тощо). Стрес виникає під час будь-яких екстраординарних подій життя.
Крім цього, існує такий термін як посттравматичний стресовий зріст. На цю тему можна подивитися TED виступ психологині Келлі МакҐоніґал «Як перетворити стрес на свого друга». Вона руйнує міфи про стрес та говорить про ефект пружини та посттравматичний ріст. Це кейс того, коли людина, переживаючи складні життєві обставини, виходить з них та створює щось екстраординарне.
Одним з таких українських кейсів стало відкриття Veterano Pizza, заснована ветераном АТО Леонідом Остальцевим. Це приклад посттравматичного росту.
- Підсумовуючи персональну частину
Люди — суть, основа бізнесів. Усі ми переживаємо травми, травми нашого покоління. Наша задача — поміркувати, як перетворити посттравматичний стрес на посттравматичний ріст, який зможе працювати на стратегічний маркетинг.
Чи можна цей ефект пружини застосовувати не лише в персональній психології, а й в організаційній? Це цікава гіпотеза і про це потрібно говорити, вона містить терапевтичний ефект.
- Як український бізнес росте під час війни
Один з найперших прикладів — кейс київського девелопера, який у перші місяці війни заявив про бажання купити завод, аби будувати більше економного та «швидкого» житла. Здавалося б, в умовах повномасштабного вторгнення ринок нерухомості зупинився, але цей кейс про те, що бізнес мислить стратегічно, на 10 кроків вперед.
Або кейс Do Business with Ukrainians від Олесі Єдинак та маркетингової агенції YedynkaDGTL. Вони запустили цифрову платформу, яка розширює можливості українців для імпорту та експорту в Євросоюз та інші країни. І від ідеї до запуску пройшов лише місяць. Або Євген Клопотенко, що під час повномасштабного вторгнення запустив бістро у Львові, в той час як інші заклади закриваються.
Таких прикладів багато: коли бізнеси за допомогою комунікації та маркетингу додають до продукта ті речі, які зараз потрібні людям (наприклад, безпека — коворкінг з бомбосховищем), і з цим заходять в інфопростір.
- Три поради з українського досвіду
- Установка на ріст.
- Опора на попередній досвід.
- Можливості і колективізм.
- Розберемо першу пораду
Суб’єктивно, люди діляться на дві категорії: ті, хто орієнтовані на розвиток та уникнення невдач, та ті, хто орієнтовані на невдачі. Люди, які постійно рухаються вперед та люди, що уникають цього руху. Це часто несвідома історія, і неможливо одним словом її виправити. Немає чарівних пігулок в індивідуальній та організаційній психології, не можна досягнути швидких конструктивних змін, все потребує свого часу. Тому треба допустити та повірити в першу установку і повірити в можливість росту навіть після важких подій, надихнувшись кейсами українців.
Якщо ви демотивовані, важливо не залишатися наодинці, а поговорити про проблеми у бізнесі з колегами, друзями. Потрібно бути відвертими та не залишати себе в пригніченому стані на самоті.
- Друга порада — опора на попередній досвід
Ми пережили епідемію COVID-19, і зараз вона здається нам набагато солодшою за теперішню реальність. Важливо оглядатися на своє життя та шукати приклади, коли ви з важкою ситуації вийшли сильнішими. Це може бути важкий досвід, однак так ви апрґрейдите себе. Або вчителі, що навчали студентів вживу, мусили перейти в онлайн і теж розвивати свої педагогічні практики, аби утримувати увагу учнів та студентів, і цікаво подавати інформацію.
Projector, і зокрема курс Strategic Marketing, вже понад два роки викладається онлайн, проте знаходяться інші шляхи для знайомства зі студентами — нетворкінги, неформальні зустрічі тощо. За цей час кількість курсів у Projector виросла в рази, і це є той зріст, який виходить з кризи. Постійно шукайте свої позитивні випадки зросту у попередньому досвіді — це допоможе вам рухатися далі.
- Шукайте можливості та об’єднуйтесь
У сучасному світі багато можливостей, в яких можна розгубитися. Це можливості, які допомагають вам рости. Аби не опускати руки, достатньо лиш пробігтися по ділових новинах та побачити успішні кейси бізнесу, комерційного маркетингу або стратегічного маркетингу.
Для того, щоб конвертувати ступор у зріст, потрібно шукати можливості. Можливостей багато, однак потрібно шукати прицільно, у своїх сферах. Якщо можливостей надто багато, фокусуйтеся на тому, що в даний момент часу потрібно вашому бізнесу або проєкту.
Про об’єднання — важливо об’єднуватися, навіть зі своїми конкурентами. Створення таких коаліцій — це безпрецедентні та успішні кейси співпраці в маркетингу та інших сферах.
При стресі найбільш вдала стратегія для вашого бізнесу — колективна, колабораційна. Розмовляйте зі своїм колективом, керівниками, з іншими бізнесами. Обговорюйте проблеми, стукайтесь в асоціації та до партнерів.
Спікерка:
Надя Перевізник — спеціалістка з комунікацій Hope&Partners, кураторка курсу Strategic Marketing, менторка Projector Mentorship Platform