Blog
/
all articles
/
Стати маркетологом (не) легко? Історія юристки, яка свічнулась в маркетинг
У цій статті:

Спойлер: цей матеріал не про те, «як стати маркетологом за один місяць без вкладень і смс», а про дослідження і формування власного шляху. Із помилками, перемогами і неочікуваними поворотами. Заглянемо що відбувається у сфері у 2024-му, а також про те, як я світчнулась із юриста в маркетолога. 

Чому ви маєте мені вірити? Мене звати Юлія Маруняк, і минуло вже 7 років відтоді, як я вперше почала пробувати себе у маркетингу. За цей час я встигла не тільки попрацювати з відомими українськими та закордонними брендами, а й стала співзасновницею маркетинг-агенції The Digital State, викладачкою маркетингу у Бізнес-школі УКУ, SET University та Projector Institute. І трохи ще побила колін, як без цього?

Крім того, у співавторстві з партнерками у бізнесі я створила подкаст-шоу про маркетинг на YouTube «Щойно Придумали», де ви можете послухати про маркетинг та ідеї просування, які ви можете використати у бізнесі вже сьогодні. 

Разом з тим факт залишається фактом: так було не завжди, тож ловіть історію, яка описує мій досвід. Поїхали!

Квиток у маркетинг не як у фільмі про Вілі Вонку?

Пампарам! Не почну з банальних порад на кшталт «пройди курси і все буде класно». Розгляньмо реальну ситуацію: що насправді відбувається на ринку зараз і як не втратити мотивацію, якщо щось піде не так.

Нещодавно натрапила на кілька матеріалів у маркетинг-медіа про кадровий голод, а в тематичних групах підприємців, — що в маркетингу бракує кваліфікованих спеціалістів. Роботи вистачає, але знайти хорошого спеціаліста — тут вже проблема.

Правда проста. Платитимуть тільки тим, хто дійсно працює на результат для бізнесу і не втрачає позиції у своєму розвитку як спеціаліста.

Тому не чекайте золотого квитка як у фільмі про Віллі Вонку, легкого життя чи можливості просто «зависнути» в команді. Налаштовуємось на клопітку працю над собою. На цьому етапі  варто чітко розуміти «навіщо?»  вам маркетинг і яка ціль стоїть перед вами. Тим, хто розвивається у маркетингу або тільки планує, раджу багато пробувати, тестувати, навчатись і помилятись — відповідно робити висновки і йти далі.

*Я тут добрим тоном говорю, якщо що* 

Їдемо далі.

Кадр із фільму «Віллі Вонка і шоколадна фабрика» про молодого Віллі Вонку і про те, як він створив свою шоколадну фабрику.

Моя історія: від юристки до маркетологині

Так склалось в житті, що я стала білою вороною у династії юристів. Певна, що хтось, хто читає цей матеріал, зараз впізнає себе, або ж ви зараз на шляху зміни професії. Тож давайте п’ять — я теж там була.

Усвідомлення того, що я не у своїй тарілці сталось на моменті, що я не хотіла приходити на роботу. Зовсім. Мене не драйвило нічого, як би я себе не викручувала і «штучно» не мотивувала. Тож мій урок тут:

Якщо ви сіли не в свій потяг, ваше основне завдання — вийти на найближчій наступній станції. Чим довше ви їдете не в своєму напрямку, тим дорожчий буде для вас квиток назад.

Архівне фото: я працюю у юридичній компанії у Львові, за кілька місяців я перейду у маркетинг

Не скажу, що я вийшла одразу ж на наступній станції. Але витягла мене з роботи, яка мені не дуже тоді імпонувала, жінка із рентген-кабінету. «Дівчино, у вас двостороннє запаленння легень, ви що, ще працюєте? Лягайте в лікарню!». Наступного дня я вже фізично не могла дійти до місця роботи і передавала заяву на звільнення через хлопця. Не раджу цей сценарій.

Що було далі?

Після одужання я поїхала в Одесу на відпочинок. По дорозі я довго думала, а чим я хочу займатись в цьому житті? Що я можу робити навіть безкоштовно — і не рахувати часу за проведенням цього? Банально, але це спрацювало. На цьому моменті думки звузились до кількох сфер, у яких я практикувалась як фрілансер раніше: івент-маркетинг, реклама, дизайн-ілюстрації, відео і все з ним пов’язане. 

Де і як навчатися на маркетолога

Одвічно складе у виборі питання. Тут кожному своє, але скажу одразу: маркетинг це про навчання впродовж життя (так званий “lifelong learning”). Усі, з ким не поговориш у маркетингу, постійно вчаться: перша або друга освіта, онлайн-курси, інтенсиви, книги, подкасти. Вирішуйте та добирайте свій навчальний мікс під те, що буде комфортно саме вам.

Я прихильник більш комплексної історії із тим, хто під час навчання зможе відповідати на запитання (куратор, викладач), де буде грамотно сформовано дизайн програми на основі сучасних викликів сфери. В ідеалі ще й експертами-практиками з реальними кейсами з бізнесу. Сформувала для вас кілька рекомендацій:

— Навчайтесь і читайте українські джерела

Я не проти читати HubSpot і кейси Coca-Cola чи Nike, але це далеко (читайте: ДУЖЕ ДАЛЕКО) від реалій малого чи середнього бізнесу в Україні під час повномасштабного вторгнення. Тож моя добірка хороших навчальних інституцій тут:

Ще раджу UA Marketing Club на базі Бізнес-школи УКУ — це про ком’юніті маркетологів, івенти і обмін досвідом.

— Якщо захочете все ж досвіду за кордоном, рекомендую:

Безкоштовні курси від University of Oxford:

До речі, загляньте також на Coursera за тегом «маркетинг» — там є цікаві безкоштовні курси від University of London, University of Pennsylvania, IE Business School, Copenhagen Business School. Навіть The State University of New York є!

— Що ще читати і слухати:

А ще порада від мене: заглядайте на сайти маркетинг агенцій у розділ «Кейси». І подивіться фільм «Чого хочуть жінки» (2000), адже ця стрічка класно показує дослідження потреб клієнтів. 

— Книги, які справді рекомендую:

  • «Мистецтво творення попиту» від Адріана Сливоцького: звідки виникає попит і чи можемо ми його контролювати;
  • «Скарга - це подарунок» Джанеля Барлоу: про те, як дати раду із хейтом і чому це насправді про класні можливості для вдосконалень;
  • «Ніколи не їжте наодинці» Кейта Ферраці: бо вам як маркетологу точно не варто їсти наодинці;
  • «Запитай маму» від Роба Фітцпатріка: про те, як спілкуватись з клієнтами і правильно дізнаватись про їх потреби;
  • «Передбачувана ірраціональність», «Добре бути ірраціональним» Дена Аріелі: як люди приймають рішення. 
Не рекомендую: читати і навчатись в інфоциган, які запевняють вас у швидкісному успіху, лиш віддай за це кількасот доларів.

Кейси, кейси і ще раз — кейси

Маю для вас ще одну класну пораду — напрацьовуйте своє портфоліо. Це не означає, що у вас на цьому моменті має бути 3+ роки досвіду і профільний диплом магістра з маркетингу. У графічних дизайнерів є портфоліо. У відеографів — теж. Навіть у продактів є! А чому маркетолог — виняток? 

Як назбирати кейсів у портфоліо. Варіант 1

Я певна, що у кожного знайдеться знайомий, друг чи родич, який має бізнес і потребує нового бачення на свій продукт або послугу. Або ж можете запропонувати свої послуги для локальних ініціатив у вашому місті. Головне — не чекайте на ідеальну можливість, створюйте її самі.

Пам’ятаю, я викладала в Українському католицькому університеті для студентів із медіакомунікацій. У кожному викладанні я інтегрую практику. Цього разу, викладаючи SMM-стратегію, я запропонувала формат: чи цікаво студентам попрацювати над реальними напрацюваннями для бізнесів, які я доберу за open call у себе в соцмережах. Ну і, звісно, із можливістю показати цю практику в CV. Я почула однозначне «так»

Написавши у сторіз про те, що я шукаю бізнеси, яким цікаво отримати нові ідеї від студентів, не повірите... За 15 хвилин я отримала 21 бізнес, який до мене стукався у директ. Моє сторіз розлетілось у знайомих, друзів. На цьому моменті ви досі сумніваєтесь, що це неможливо?

У результаті студенти пройши всі етапи у співпраці із бізнесом-замовником: від брифування до аналізу ринку, сегментації клієнтів і маркетинг-міксу із конкретними ідеями для просування бізнесу. Кілька бізнесів взяли ідеї в опрацювання в командах. Клас, правда ж?

Кілька слайдів із SMM стратегії для Heads Company, авторство — Марта Беля.

Ваше портфоліо не обов'язково має складатися лише з гучних брендів. Навіть найменший проєкт може стати перлиною у вашому кейсі, якщо ви зумієте показати, як саме вплинули на результати бізнесу, як підсилили його новим баченням каналів просування, або ж підказали, як краще досліджувати клієнта.

Як назбирати кейсів у портфоліо. Варіант 2

Не на правах реклами. Щира рекомендація як кураторки курсу у Projector Institute. Під час навчання у Проджі на курсі Digital Marketing ви вже можете працювати із реальним замовником, застосовуючи знання на практиці. А наприкінці навчання — презентувати реальну стратегію для замовника, яку ви розробили спільно із одногрупниками.

Кілька слайдів із Digital Marketing стратегії для рекрутингової агенції OnHires від студентів Projector Institute

Питайте про досвід і поради в інших

У вас точно є знайомий маркетолог. Або у вашого друга є знайомий чи знайома маркетолог. Напишіть, організуйте зустріч на каву, поспілкуйтесь. Запитайте про tips & trics, поради у сфері, кейси. Можливо, на цьому етапі є також опція допомогти із якимось проєктом — новою ідеєю, ресерчем. Або вони можуть глянути на ваше портфоліо свіжим оком. Можливо, потрібна порада щодо тестового завдання?

Пам’ятаю, колись я працювала маркетологом і мала труднощі з рекламним кабінетом у Meta. Я не розуміла специфіки налаштувань кількох видів кампаній: як правильно підключити ремаркетинг, чому мені не вантажить певні креативи. Згадала про давнього знайомого, який колись займався рекламою. Написала. У відповідь «Так, давай зустрінемось, я радо проконсультую тебе». За півтори години і одну тисячу гривень я закрила всі питання, в яких мала виклик, а ще ми розібрали рекламний кабінет по кісточках — і запустили кілька кампаній.

Поради на цьому етапі:

  1. сформуйте конкретний запит — в ідеалі це не перше посилання із Google;
  2. підготуйтеся до зустрічі: подумайте, які у вас поточні виклики, або що саме не дає вам спокій, в ідеалі занотуйте це або відкрийте файл для обговорення цифр/проблематики;
  3. цінуйте час того, хто з вами зустрівся.

Якщо із першим форматом обміном досвіду не склалось, є ще один — менторська платформа у Projector. Тут схема проста: обмінюйте донат на менторську сесію із порадами та відповідями на всі питання, які вас хвилюють. Залишаю посилання, скористайтесь — тут якраз добірка експертів, хто може допомогти із стартом кар’єри у маркетингу: від стратегії розвитку у сфері до CV.

Експерти з маркетингу Projector Mentorship Platform

Чи важливий особистий бренд?

Знову маю цікаву історію. Це те, що не змінюється з роками — від часів, коли я була керівником відділу маркетингу, до часу, коли я СЕО маркетинг агенції. Я дивлюсь не лише на CV і тестове завдання. Безперечно, це важливо. Але мені ще важливо, що і як кандидат пише у соцмережах. Чим живе, які має хобі, що слухає.

Для мене важлива особистість, з якою я працюватиму у команді.  

На одну із позицій я колись отримала 250 відгуків. Із всіх кандидатів виконали тестове завдання 25. Лише 8 мали оформлені соцмережі, зокрема LinkedIn, де я прочитала, як і що ці люди пишуть, читають, як про них відгукуються колеги. Це формує перше враження перед зустріччю офлайн/онлайн на наступних етапах відбору у команду.

Мої поради тут:

  1. зареєструйтеся у LinkedIn і грамотно заповніть сторінку. Прикріпіть CV, оптимізуйте профіль. Часто саме тут можна отримати запрошення у команду. Так-так, це місце, де до вас можуть постукатись із пропозицією роботи, а не ви. Зрештою, оберіть якісне класне фото на аватарку. Завжди кажу, що ці кілька годин — інвестиція у себе і гра в довгу;
  2. проаналізуйте, що про вас пишуть у ваших соцмережах, якщо вони у відкритому доступі;
  3. пишіть про свій досвід. Це не про експерний блог, у який перетвориться ваша сторінка, а про цікаві інсайти із конференції, класну книгу, висновки після складного кейсу.

Як знайти першу роботу у сфері маркетингу

На момент написання цієї статті на robota.ua є 262 відкритті вакансії для маркетологів за фільтром «без досвіду». Якщо не будете сидіти склавши руки, активно навчатиметесь, ходитимете на нетворкінг-івенти і матимете класні кейси у CV — зірки складуться. 

Тож я бачу алгоритм у наступному форматі. Визначтеся, який напрям у маркетингу вас цікавить найбільше. Згодом можна буде добирати напрямки, але на початку виокреміть пріоритет. Складіть CV та портфоліо, спробуйте попрацювати із проєктами друзів, знайомих pro-bono (це ваші кейси, а кейси — це золото!). Не забудьте про LinkedIn. Навчайтесь, багато! Ви вже знаєте, де і як. Запитайте знайомих, можливо вони шукають маркетолога у команду. Пропонуйте свою кандидатуру на стажування чи практику у агенціях — це теж формат, який може спрацювати. Зрештою, подавайтесь на вакансії. Продовжуйте бути сміливими й не бійтеся пробувати нові можливості.

Пам’ятайте, що відмова — це частина шляху, і кожна з них наближає вас до бажаної роботи.

Любіть те, що робите

Сподіваюсь, я дала вам в руки ліхтарик, з яким відправитись у маркетинг-подорож вже не так страшно. Наостанок скажу:

  • кожен досвід цінний. Пам’ятаю, досліджувала колись email-розсилки. Сценарії, які можна будувати у ланцюжку повідомлень. Як працювати із ефективними заголовками. Витратила море часу. Мені це пригодилось за кілька років у 2024, коли просто на консультації один із відомих благодійних фондів в Україні спитав моєї поради у цьому. У мене було на все про все 7 хвилин, які були блискучими виключно завдяки досвіду у 2020 році.
  • вимикайте синдром самозванця. Завжди будуть кращі, цікавіші, креативніші, швидші. Ітс окей! Світ великий і круглий. Цінуйте свій досвід: він точно унікальний.
  • дайте собі час. Не все одразу: від результатів до кар’єрних щаблів. Пам’ятаю, колись почула фразу: «Не зневірюйся, ти на першому розділі, а хтось вже на другому томі свого досвіду».
  • любіть те, що робите. Мабуть, тут й пояснювати не варто.
Юлія Маруняк, маркетолог. Любить те, що робить
ще цікаве
для вас
%
000.00
/ updated /