Для нас, дизайнерів, робота над айдентикою завершується, коли ми надсилаємо гайд клієнту. Але для команди бренду — це лише старт. І саме в цей момент абсолютно все може піти не так.
Раптом у соцмережах клієнта помічаємо шрифти, яких не додавали у брендбук. З’являються нові ілюстрації, які руйнують цілісність концепту айдентики. Або ж вся візуальна комунікація перетворюється на стрічку копіпастного макета, де не розуміємо — це новий допис, чи він задублювався?
Іноді таку історію просто треба прийняти та відпустити, адже є речі, на які ми не можемо впливати. Проте зовсім безсилими дизайнерів назвати не можна. Тому розгляньмо, які моменти все ж таки в наших руках.
Цей матеріал — насамперед рефлексія та спроба зрозуміти, якої маленької деталі може забракнути, щоб проєкт пішов у вільне плавання.
Яке життя чекає на вашу айдентику?
Насамперед варто чесно собі відповісти: який дизайн ви хочете зробити? Той, що працюватиме і круто житиме далі? Чи той, що просто додасте собі в портфоліо як красивий кейс?
Звісно, хотілося б поєднати й те, і те.
Але важливо зрозуміти, що для вас в пріоритеті — рішення, які дійсно втілять у життя, чи рішення, які класно виглядатимуть на вашому Behance і назбирають багато вподобайок, а може навіть і стрічечку.
Адже ми живемо в неідеальному світі, де часто доводиться йти на компроміс, і краще одразу зрозуміти, на користь чого ці компроміси будуть.
Якщо вас цікавить саме перший шлях, то ця стаття може бути корисною.
Шанси на те, що айдентика працюватиме довго та ефективно, значно зростають, якщо ви:
- вивчили можливості клієнта щодо подальшої роботи з нею;
- створили детальний і зрозумілий гайд;
- підготували базу матеріалів;
- провели воркшоп з командою клієнта;
- підтримуєте клієнта в перший час після запуску.
Пройдімося кожним етапом детальніше.
Визначте на березі: як бренд може втілити айдентику
Перш ніж почати братися за проєкт, важливо отримати відповіді на низку запитань. Вони допоможуть зрозуміти, які можливості та обмеження має клієнт, щоб далі працювати з вашою айдентикою.
- Як часто клієнту потрібно виходити з комунікацією? Наприклад, доведеться часто генерувати новий контент з цією айдентикою, а значить має бути зрозуміло, як робити багато послідовних, але різноманітних візуалів. Можливо, ви придумали класний графічний прийом. Але якщо клієнт з вашого рішення отримав лише його, то будьте готові, що цей прийом будуть застосовувати всюди, де тільки можна. І вже на третьому поспіль інстаграм-дописі він просто набридне.
- Яка у клієнта дизайн-команда? Чи є свої дизайнери, чи іноді щось роблять рандомні фрілансери? А може це взагалі невеликий бізнес, де замовник сам швиденько збирає банери у Figma чи, прости господи, Canva. Або, наприклад, соцмережі веде окрема команда, яка майже не дотична до бренд-відділу, і в результаті живе своїм життям (читати за правилами Дикого Заходу).
- Чи є у клієнта потужності на ваше основне рішення? Умовно ви придумали, що айдентика базується на 3D. Ви зробили кілька візуалів на перший час і наче совість спокійна. Але клієнту треба продовжувати жити з цим рішенням далі, і у них немає можливості постійно користуватися послугами 3D дизайнера. Або знову ж таки, специфіка продукту клієнта вимагає настільки частого оновлення візуалів, що щоразу звертатися до фрілансера по нові 3D матеріали просто немає часу.
- Які ключові формати візуальної комунікації є у клієнта? Просити перелік необхідних носіїв — максимально базова практика, але, крім того, дуже важливо розуміти, що найбільш є популярне та необхідне. Те, що ваша айдентика відштовхується від красивих постерів з влучним копі, не розв’яже бізнес-завдання, якщо у клієнта 90% комунікації відбувається через банери з цінами на ковбасу.
- Які болі вже є у дизайн-команди? Ймовірно є носій, який створює основні проблеми. Або ж формат, з яким найскладніше працювати, і на який варто звернути увагу. Якщо у клієнта вже є дизайн-команда, вони можуть дати вам дуже цінну інформацію, про яку не знає сам замовник.
Після того, як ви отримали відповіді на ці запитання, враховуйте їх навіть при створенні самого концепту айдентики та вже під час підготовки гайду.
Правила поводження з айдентикою aka гайд
Існує безліч матеріалів про те, як створювати гайди для айдентик, тому закцентую лише на кількох моментах.
Гайд має бути детальним, але не перевантажений зайвими подробицями. Замість купи технічної інформації та математичних формул для галочки, дайте більше реальних прикладів комунікації зі списку «ходових» носіїв клієнта. І на цих прикладах зрозуміло поясніть, чому певні рішення виглядають саме так, а не інакше.
Корисними можуть стати й приклади як не треба робити. Те, що здається зрозумілим для вас як творця візуальної мови може таким не бути для інших. І насправді антиприклади вам самим допоможуть зрозуміти, наскільки айдентика «тягнеться». А саме — які варіації можуть існувати, щоб вона все ще залишалася собою, а куди її вже доводити не можна.

База матеріалів айдентики
Дуже важливо додати в гайд розширену палітру «пазлів», з яких клієнт генеруватиме нові візуали. Залежно від того, з чого складається ваша айдентика, ними можуть бути:
- сет іконок, ілюстрацій;
- 3D в різних ракурсах;
- промпти у Midjourney;
- добірка фото зі стоків, які підходять за стилістикою та настроєм.
Ну і, звісно, враховуйте, як з цими елементами працюватимуть далі. Якщо всі макети будуть клієнт створюватиме у Figma, а ваші шаблони та база матеріалів живуть в Adobe Illustrator, це також може стати додатковим ускладненням. А кожне додаткове ускладнення — шанс, що щось піде не так.
Воркшоп із замовником
Тут треба підбирати формат, в якому буде комфортно вам. Це може бути презентація гайду команді, де ви звертаєте увагу на ключові моменти, пояснюєте свою логіку, а команда потім ставить запитання.
А може бути саме воркшоп, коли команда вже деякий час попрацювала з гайдом, і на цю зустріч вони приходять з практичними запитаннями, які ви розбираєте разом.
В обох форматах важливо знайти конект з командою бренду. Щоб вони розуміли, що ви не просто згори спустили на них нові правила, з якими їм тепер доведеться возитися. Це ваше з ними завдання — зробити так, щоб айдентика жила далі, і при тому, щоб їм було зручно й зрозуміло з нею працювати.
Це також важливо і тому, що часто буває так, що саме з командою виникають нові запитання — специфічні носії, про які ви раніше не чули, додаткові складнощі. Наприклад, особливості друку певного носія або ж обмеження діджитал-платформи, де розміщується комунікація. Тому якщо щось подібне не знайшли на етапі дослідження бренду, це ще один шанс звернути увагу на ці нюанси.

Супровід на перших моментах «життя» айдентики
Супровід може бути різного плану:
- артдирекшн, коли ви даєте коментарі на візуали, які робить команда дизайнерів вашого клієнта;
- залучення в адаптацію специфічних макетів на початку запуску айдентики.
Тут важливо дивитися на потреби конкретного бренду та ваші часові можливості.
Айдентика — це не просто виконане замовлення
Безперечно є випадки, де не обов'язково виконувати всі ці пункти. Але кожний з них — додаткова гарантія, що айдентика працюватиме як слід. Дивіться на це, як на вагівницю. Кожний додатковий етап — камінчик на боці айдентики, яка житиме далі. Кожний пропущений нюанс або незручність для дизайнерів — камінчик на боці хаосу в подальшій роботі з дизайн-системою.
Також завжди можна домовитись. Якщо ваше рішення вимагає більше потужностей, ніж має клієнт, обговоріть з ним потенційні рішення. Можливо, ви домовитеся за окрему оплату періодично створювати новий пак елементів для роботи (додатковий сет 3D графіки, або ще один набір ілюстрацій) або ж порадите знайомого фрілансера для схожих завдань. Головне, щоб ви розуміли цей момент та одразу його обговорили.
І наостанок: важливо пам’ятати, що дизайнер — це не лише виконавець. Ви — партнер бізнесу, а дизайн — ваша експертиза.