Сьогодні ми поговоримо про те, як робити дизайн, керуючись відчуттями, як проговорювати відчуття з замовником, як точно знати, що потрібно бренду та робити круті дизайни максимально усвідомлено.
- Коли принцип відчуття може допомогти у дизайні
Коли ви не знаєте, з чого почати та відкриваєте Adobe Photoshop або Adobe Illustrator, і просто дивитися на білий борд. Або в моменти, коли у вас є декілька варіантів графічного дизайну, але ви не розумієте, куди рухатися далі. У момент презентації проєкта замовнику, якщо ви створювали дизайн, оснований на обраних відчуттях, вам буде простіше захистити свою роботу та пояснити клієнту цей вибір — особливо, якщо ви проговорювали відчуття від бренду на попередніх дизайн сесіях.
- Принцип Баугауз
Згадаємо швейцарського дизайнера та художника Йоганнеса Іттена, який викладав у Баугаузі і прагнув подолати принцип викладання, яким користувалися в той час. Іттен прагнув вивести навчання на новий, більш творчій рівень, з вільним підходом до творчості. Суть цього підходу — перед початком роботи над будь-яким проєктом, ми маємо створити список відчуттів, які будуть викликати будь-які носії цього проєкту (айдентики, анімованого ролику, інсталяції тощо). Від вашої роботи повинен залишитися післясмак, наче після вина.
- Знайти відчуття у графічному дизайні
В роботі ми збираємо список від 3 до 5 відчуттів, цього вистачає для того, аби далі працювати. Ці відчуття потрібно засинхронити з вашим клієнтом — чи погоджується він, що його бренд має викликати саме такі відчуття.
Після погодження, ці відчуття повинні втілитись у графічний дизайн. Як ми можемо їх передати? Завдяки композиції, шрифту, кольору. Орієнтуючись на відчуття, легше пояснювати клієнту вибір того чи іншого шрифту або іншої складової айдентики. Наприклад, відчуття легкості можна передати легкими, не болдовими шрифтами, вільним простором в макетах, світлими кольорами. І це зрозуміє клієнт. Якщо це певна антикорупційна серйозна організація — це надійність, цілісність, взаємодопомога. Тут дизайн буде протилежним від попереднього кейсу.
- Принципи передачі відчуттів
Використовуючи різні принципи композиції, шрифти та кольори, ви робите так, аби люди відчували саме те, що вам потрібно. Тоді у людей будуть гарні відгуки, коли ви як графічний дизайнер змогли все влучно передати. Це можуть бути заокруглені літери як відчуття безпеки, і гострі кути як відчуття динаміки. Ви можете працювати як з однією великою формою, так і з великою кількість малих форм.
- Кейси
Наприклад, кейс design айдентики Spotify, де велика форма розмножується та розходиться на безліч менших форм — це звук, що розходиться простором. Це досягається завдяки принципу дублювання. Також використаний градієнт — це теж про те, що музика це не якась конкретна річ, вона динамічна.
Якщо це графічний дизайн компанії Dropbox, то ми очікуємо від нього структурованості, оскільки це інструмент, який зберігає наші файли. Дизайн повинен бути зрозумілим, з можливістю чітко прочитати текст — як в заголовках, так і в меншому тексті. Логотип в центрі, якому нічого не заважає, він зчитується легко. Це про гармонічність та структурованість.
Дизайн для компанії Nike — це про спорт, хаотичні та динамічні елементи, стрибки та динаміку. Відповідно до цього, як ми розташуємо текст — чи буде він рівний та структурований, як у Dropbox Graphic Design? Чи він має бути більш хаотичний, а логотип з’являтиметься у всьому просторі дизайну, не статичний, а динамічний, змінений, перевернутий тощо.
- Фотоконтент та відчуття у дизайні
Працюючи з фотоконтентом, важливо розуміти, динамічною чи статичною є фотографія. Відповідно до цього будуть розміщуватися елементи графічного дизайну, які будуть балансувати саме фото, додавати контрасту або руху. Це може бути відчуття тиску, яке передає фотографія, а може бути навпаки — фотографія є надто нейтральною і не викликає жодних почуттів. Тут потрібен такий дизайн, який збалансує цілісну історію.
Говорячи про баланс: іноді прийомом вашого дизайну та вашим відчуттям буде суцільний «балансний баланс», але може бути і зворотня ідея — повний відход від балансу, коли літери їдуть, пригають, коли ви робите все хаотично. Однак це має бути усвідомлено.
- Робота з клієнтом
Не можна скористатися однією прикольною ідеєю з відкритих джерел та пропонувати її клієнтам. До кожного клієнта має бути власний підхід. У кожного клієнта — своя історія, яка має викликати конкретні відчуття, які були проговорені на дизайн сесії. Навіть якщо є декілька клієнтів з однієї сфери та індустрії, відчуття від кожного бренду будуть відрізнятися.
- Корисні поради
Робіть дизайн усвідомлено. Розумійте, що ви обираєте елементи дизайну, шрифти та композицію не просто так, не тому, що щось вам подобається більше. Ви робите дизайн саме таким через відчуття. Конкретні, обрані відчуття найбільше підходитимуть для бренду, бо саме через них ви зможете передати його суть.
Це може бути проста, структурована по блоках композиція, а може бути хаос та динаміка, як, наприклад, в айдентиці музичного фестивалю. Або, наприклад, якщо ви працюєте з айдентикою для книжкового клубу, це може бути стриманість, умовна класичність, статика.
- Ще трошки корисних порад
Важливо розуміти, для чого та для кого ви робите графічний дизайн — це і про принципи та методи, які ви використовуєте, і про шрифти, кольори. Також зауважте, що важливо не просто використовувати трендові принципи, бо це зараз модно, або ви просто хочете спробувати якийсь прийом дизайну. Робіть це максимально усвідомлено і з повним розумінням свого вибору для певних графічних елементів.
Будьте у синхроні з клієнтом, пояснюйте йому свої кроки, затверджуйте з ним перелік відчуттів, і лише потім приступайте до дизайну. Робіть проміжні чеки своїх відчуттів з клієнтом — він зможе вас в чомусь виправити, це абсолютно нормально, і навіть добре. Якщо клієнт розуміє свій бренд, якщо він в нього повністю залучений, він зможе вас направити. Так вам буде простіше зробити гарний проєкт і отримати 100% попадання.
Лекторка:
Іра Ліпавська — графічна дизайнерка креативної агенції ISD Group
Роби дизайн через відчуття на курсі Graphic Design Beginning.