Поговоримо про тренди та тенденції в графічному дизайні на початок 2023 року, про те, що ми маємо на увазі загалом, коли говоримо про тренди та що на них впливає. Також про те, що відбувається та буде відбуватися в майбутньому з дизайном та дизайнерами, і при чому тут український дизайн.
- Що таке тренди
В контексті комунікації дизайнера з зовнішнім світом та замовниками, таке поняття як «тренди» часто використовується неправильно. Воно стає достатньо токсичним, незважаючи на свою важливість. Можна зустріти таке визначення: тренди — це те, що модно. Суб’єктивно, це неточне формулювання, тому що мода — занадто короткострокова тенденція. Те, що модно, швидко може стати не модним.
Тут, коли ми говоримо про тренди, ми будемо говорити про ідеї та тендеції, які в дусі часу. Ми передбачаємо та допускаємо, що ці тенденції та ідеї будуть в дусі також ще протягом якого часу в майбутньому.
- Що впливає на тренди. Цикли зміни трендів
Найсильніше тренди формує культура, технології та економіка. Також всі суміжні сфери, які формують дизайн та отримують зворотній зв’язок від дизайну.
Недоречно робити підбірки окремих трендів на дизайн умовно перед Новим роком. Тому що дизайн розвивається більш широкими циклами, ніж один рік, тренди можу змінюватися рідше, ніж раз на рік. Світ дизайну кардинально не змінився за цей рік, незважаючи на розповсюдження ШІ в медіа.
Існують короткі цикли розвитку дизайну та його трендів — це 2-3 роки. Тому доречніше розглядати тенденції в довгостроковому контексті. Наприклад, 10 років — за цей час ми будемо бачити радикальні зміни в підходах та практиках.
- З якими тенденціями ми входимо у 2023 рік
- Почнемо з бази і фундаменту. Загальний запит — аби інтерфейси та дизайн виглядали доволі простими, але з ускладненнями, колись мейнстрімний Flat Design перестає бути таким пласким. Дизайн може залишатися простим, але об’ємним, з передніми та задніми планами. Зі збільшенням наших екранів приходить зміна графічного дизайну — ми не можемо використовувати прості прийоми, працювати з простором, з відчуттям того, що тут є декілька шарів. Популярність 3D — фокусуємося не тільки на інструментах, якими досягається 3D, а на ефекті об’єму та простору. Є запит на відчуття глибини картинки, не лише в споживача, а й в нашого ока.
- Наступна тенденція — Bold Saturated Design. Часто використовуване поняття — Bold Colors. Раніше поняття Bold використовували для шрифтів, зараз — починають використовувати до інших категорій та елементів дизайну. Насиченість стосується не тільки типографії, вона може працювати на рівні композиції, текстури, ефектів, будь-якого graphic design. Якщо раніше класним можна було назвати тонкий дизайн, зараз око вимагає більш насичених та «важких» рішень.
- Різні способи деформації, які доступні для зміни елементів та створення доданої візуальної вартості. Варто працювати обережно, аби не перетворити дизайн у так званий Word Art.
- Простір. Використовуйте пустоту в макетах більш акцентовано.
- Окремо про шрифти
Дизайн стає все більш шрифтоцентричним. Шрифти — це те, чому дизайн завдячує своєму існуванню. Індустрія тепер віддає належне цінності шрифтів в дизайні. Використання шрифтових рішень може бути самодостатнім дизайн концептом. Доречна експериментальна гра з самим виглядом шрифтів, це нова історія. Комбінування форм шрифтів це плідний ґрунт для експерименту (це актуально як для плакату, так і для логотипу).
- Tech Versus Nature
Чим більший розвиток технологій, тим більше натхнення ми в них шукаємо. Сучасний дизайн прив’язується до нових технологічних рішень, надихається формами. Одночасно з цим, ми також надихаємося природою, бо маємо запит на те, аби обмежити свій технологій.
Закруглені кути стали майже індустріальним стандартом в роботі з вебдизайном, продуктовим і навість плакатним дизайном. Це росте з технологічних рішень. Техноприлади диктують певні графічні форми, так і об’єкти та тілесність природи теж можна додавати в дизайн. Технологічність та природоцентричність — дві сторони однієї медалі.
- Мультидисциплінарність та нетворкінг
Зараз в світі дискутується демократизація дизайну. Інструменти, які створюють дизайн, стають все більш доступними. Поріг входу в дизайн набагато нижчий, як результат — вища конкуренція. Мультидисциплінарність — спосіб побороти складнощі та створити собі конкурентну перевагу додаванням інструментів.
Екстра скіли, потрібні дизайнеру: ілюстрація, моушн дизайн та генеративний дизайн, 3D, вміння користуватися ШІ, зокрема Midjourney.
Нетворкінг та колаборації — важливі пункти, які будуть відігравати все більше у створенні дизайну.
- Немає місця для ностальгії
Для дизайнерів ностальгія — інструмент натхнення. Однак ми тільки нещодавно зайшли в нове десятиліття, тож простору для ностальгії попередніх 10 років майже немає. Найближчі 10 років ностальгія закінчиться, і дизайнер почне шукати інструменти натхнення в реальності або інших креативних сферах.
Ми будемо переосмислювати дизайн через фундаментальні події змін, які будуть відображатися в дизайні. Питання етики, інклюзивності, кліматичні виклики — це провокує дизайнерську самосвідомість. Графічний дизайн це те, що може змінювати поведінку, впливати на світ, реалізовувати круті речі. Роль дизайнера набагато ширша ніж просто робота з соцмережами.
- Глобалізація
Проєкт глобалізації себе вичерпав, концепція того, що ми всі можемо жити одним економічним простором не уявляється можливим зараз. У світі можлива деглобалізація в дизайні, або, як її ще називають, деколонізація дизайну. Більший попит буде на локальні культурні прояви в дизайну.
- Український дизайн
Категорія українського дизайну не до кінця сформульована від самих дизайнерів. Це щось, що ми відчуваємо інтуїтивно. В контексті деглобалізації український графічний дизайн та графічний дизайнер мають шанс позиціонувати свою культуру, себе та свою країну. Для цього треба відповісти на запитання про те, що таке український дизайн. Треба знайти унікальну додану вартість, яку ми зможемо експортувати.
Зараз можна виділити шрифти та шрифтових українських дизайнерів, а також український предметний дизайн, що був популярний декілька років тому та отримав назву український наїв.
- З чого почати розвиток дизайнеру-новачку
Ви можете просто встановити Photoshop або Illustrator і почати малювати те, що вам подобається, таким чином напрацьовувати практику. Можете піти на курсі у Projector — наприклад, на Graphic Design Beginning, і там зрозуміти, чи цікавий вам графічний дизайн в контексті ремесла.
Лектор:
Паша Романюк — Senior Graphic Designer MacPaw.