Поговоримо про те, як бути графічним дизайнером, що це означає — бути графічним дизайнером і чим цей графічний дизайнер взагалі займається.
- Хто такий графічний дизайнер
Буде частково правдою сказати, що графічний дизайнер займається всім. Дизайнери роблять багато помітних речей, які впливають на візуальну культуру.
Графічний дизайн — це про те, як зробити щось надзвичайно потрібне для всього людства. Графічні дизайнери створюють герби, гроші, прапори, інфографіки. І речі менш помітні — наприклад, люки на вулиці.
- Відмінності між дизайнером і художником
Художник — людина, що виражає свою власну ідею, їй не потрібен замовник — лише чистий аркуш і бажання висловити себе. Дизайнер — людина, яка вирішує проблему. Чи то з проблемою приходить замовник, або сам дизайнер бачить проблему і шукає способи її вирішення за допомогою дизайну.
- Чим займається графічний дизайнер
Наприклад, створює логотипи. Це часта задача, оскільки в кожного бізнесу повинен бути логотип. Щойно з’являється нова компанія або стартап — він потребує стандартних елементів дизайну, в тому числі і логотипу.
Логотип — це частина айдентики. А айдентика — певна кількість елементів, з яких складається візуальне відчуття від бренду. Це і шрифт, і кольори, і логотип, і композиція, і фірмові відступи.
- Чи важливо дизайнеру вміти малювати
Це питання постійно на порядку денному. Студенти часто переживають, що не мають художньої освіти. Добре вміти малювати — це класна можливість, яка відкриває певні грані в роботі графічного дизайнера. Однак найголовніше — це ідеї та шляхи, якими її можна відобразити.
- Що ще роблять дизайнери
- Створюють дизайн книжок. Поліграфічна продукція з’являється постійно — книжки, буклети, журнали. Аби створити дизайн книжки, потрібно володіти серйозними навичками.
- Створюють власні шрифти. За кожною літерою, яку ви натискаєте або публікуєте, стоїть дизайнерська праця.
- Дизайнери роблять рекламні постери. Це те, що ви бачите щодня, гуляючи містом — з усіх боків на вас дивитиметься реклама. Вона буває не зовсім якісною, але є й круті проєкти.
- Дизайнери оформлюють заклади. Створюють меню, елементи інтер’єру, знову ж — логотип.
- Розробляють пакування. Коли проходимося магазином, на полицях бачимо різні пакування — це теж робота дизайнерів. Цікавий дизайн допомагає покупцеві зробити рішення про те, який бренд йому подобається більше, який продукт викликає у нього емоції. У дизайні пакувань багато технічних нюансів — захист самого продукту, інформація про продукт. Все це потрібно оформити в гармонійну композицію.
- Створювати промо відео. Цей жанр також має назву Motion Design. Використовується для того, аби показати переваги якихось продуктів або презентувати айдентику.
- Основні інструменти дизайнера
Блокнот. Будь-яка візуальна ідея починається з паперу та ручки. Щойно ви починаєте створювати ідеї на комп’ютері, ви обмежуєте себе тими можливостями, які дає конкретна програма та вашим рівнем її володіння. Папір дає найвищий ступінь свободи.
Серед інших інструментів: Adobe Illustrator, Adobe Photoshop, Affter Effects, Figma. Софт треба вчити та вміти добре, швидко і технічно працювати.
- Знання та навички, потрібні графічному дизайнеру
- Типографія — все про літери, відстані, тире та дефіси.
- Композиція — про взаємозв’язки, які відображають ключову ідею дизайну.
- Ідеї — генерувати ідеї, тренувати цю практику, знаходити нові цікаві ідеї.
- Менеджмент та маркетинг, бо дизайн — це частина не тільки візуальної культури, а й маркетингу, особливо якщо ми говоримо про комерційні проєкти.
- Цікавитись мистецтвом, культурою, соціальним життям. Спілкуватися з людьми.
- Дизайнери та студії, за якими варто слідкувати
Pentagram. Це студія з історією, яка створила безліч крутих проєктів.
COLLINS. Молоді дизайнери, що стрімко увірвалися в індустрію цифрової айдентики і створили айдентику для Spotify та Dropbox.
Wolff Olins. Британська компанія, яка обслуговує солідні проєкти: Instagram, Airbnb.
Sagmeister & Walsh. Славляться більш артовим підходом до дизайну, на стику з мистецтвом.
Mirko Borsche. Один із ключових експериментаторів, у Бібліотеці Projector є інтерв’ю з ним.
- Де шукати натхнення
Існує декілька відомих ресурсів. Behance, Pinterest, Instagram. Тут ви зможете подивитися роботи та портфоліо інших дизайнерів, а також показати свої.
- Що читати та де дивитися
Однозначно, Telegraf. design. Фактично єдине українське медіа, яке пише спеціалізовано про дизайн. Багато цікавих статей, порад, інтерв’ю — для важливості розуміння, хто є хто на ринку graphic design. Також журнал видається у паперовому вигляді, який можна придбати.
Бібліотека Projector. Тут ми маємо якісно підібраний контент, безліч корисних лекцій, інтерв’ю та подій.
Видавництво ArtHuss переклали серію книжок з основ графічного дизайну, генерування ідей, візуальної мови та типографії — це ті матеріали, які потрібні для старту в професії. Крім цього, у видавництва є книга «Графічні стилі», яка допоможе вам зануритись в історію візуальних мистецтв.
Також потрібно читати книжки про те, як працювати з текстом. Тут стане у нагоді довідник Джеймса Фелічі «Типографіка. Шрифт, верстка, дизайн». Прояснює про відступи, про те, як збирати текст, лапки, дужки тощо.
Улюблена книга — Роберт Брингхерст, «Основи стилю в типографіці». Про те, як працювати зі шрифтом для досвідчених дизайнерів.
- Де вивчитися на графічного дизайнера
Курси Projector, зокрема Graphic Design Beginning, де за три місяці курсу ви зможете зробити достатньо впевнені кроки в професії: створювати перші логотипи, айдентику, робити перші постери. Це хороша точка старту.
Якщо захочете стати професіоналом, ми створили Graphic Design.Professium. Це курс на 11 місяців, який включає в себе Graphic Design Beginning, модуль з айдентики та багато додаткових знань, потрібних дизайнеру, що шукає роботу. Після року навчання ви виходите на ринок професіоналом, що вміє робити свою справу та готовий до реальної практики.
Олександр Трегуб — дизайнер, видавець Telegraf. design, дизайнер, куратор курсу Creative Composition та співзасновник та CEO інституту Projector Institute