Студентки курсу Creative Composition 3 місяці проводили дослідження, працювали з АІ інструментами та заглядали у майбутнє дизайну. Результатом стали авторські футуристичні проєкти з композиції — про те, як зміняться у 2091 році освіта, мода, мистецтво та їжа.
Разом з кураторами курсу Олександром Трегубом та Глібом Капоріковим студентки створили Маніфест майбутнього дизайну — про те, як дизайнер майбутнього співпрацюватиме з АІ як з партнером через 70 років.
- Як будувався курс
На курсі студентки виконували домашні завдання, короткі вправи з композиції на заняттях, а також розробляли курсовий проєкт. На тему курсової Гліба та Олександра надихнули революційні зміни в дизайні та розвиток штучного інтелекту. І ці зміни потрібно уявити та зрозуміти, якими принципами дизайнери зможуть послуговуватися у своїй роботі в майбутньому.
- 5 принципів майбутнього дизайну.
- Дизайнер майбутнього співпрацює з ШІ як з партнером. ШІ не замінить дизайнера.
- Дизайнер майбутнього створює світи, а не окремі об‘єкти. Концепції, а не предмети.
- Дизайнер майбутнього проєктує досвід сприйняття. Він створює емоції та враження.
- Дизайнер майбутнього поєднує різні дисципліни. Він мультидисциплінарний і не залежить від знання конкретних програм або редакторів.
- Дизайн майбутнього приносить користь людям і планеті. Дизайн буде направлений на те, аби покращувати життя і вирішувати етичні та філософські питання.
Цей Маніфест не є абсолютом і фінальним списком. Це спроба зазирнути в майбутнє, почати дискусію.
- Проєкт №1 — освіта. Life Interest Assistant
Під час дослідження студентки помітили глобальну проблему — освіта часто не допомагає, а стає на заваді людям на шляху до їхньої мрії. Але у майбутньому це можна змінити. Якщо поєднати гаджети, якими ми користуємось щодня, імплантами, що допоможуть сканувати нашу нервову систему та АІ.
Life Interest Assistant — це нейро-інтерфейсний освітній асистент, що діє на базі вмонтованого з народження імпланту. Цей імплант — програмне забезпечення, що встановлює зв’язок між мозком та комп’ютером. Користувач може взаємодіяти з Асистентом за допомогою думок, ментальних команд, а спрощений інтерфейс виводитиметься просто на долоню.
Такий Асистент сканує та накопичує інформацію про фізичні, біологічні та хімічні показники людини, фіксує інтереси та зацікавленості, і на основі цього формує освітні рекомендації про потенційні схильності людини. Так будується шлях людини від її мрії до мети, враховуючи минулий досвід та прогнозуючи майбутнє. Люди краще розкриватимуть свій потенціал та будуть реалізовувати себе у сферах, що їм дійсно цікаві. Освітній процес не буде однаковим для всіх, люди проходитимуть три етапи, які вестимуть до професії мрії.
- Проєкт №2 — мода. Електроодяг «Люми»
Електроенергія в майбутньому може розвинутися та стати персоналізованою, вважають студентки. Вона зможе співпрацювати з нами, стати новою соціальною валютою. Суспільство зможе обмінюватися електроенергією, підвищити мозкову активність, оптимізувати роботу імпульсів мозку та глибше розуміти одне одного. Все це — завдяки одягу.
Електроодяг «Люми» зможе генерувати енергію завдяки вуглецевим нанотрубкам. Ця енергія з’являтиметься під час рухів, ходьби, дихання. Трубки накопичуватимуть цю енергію навіть під час сну людини. Так механічна енергія перетвориться в електричну, а одяг стане повноцінним джерелом електроенергії.
Одяг універсальний — у колекції є повсякденний, домашній, спортивний одяг, адже під час спорту генерується найбільше енергії, люди стануть більш вмотивованими під час занять спортом.
«Люми» — це одяг, що розширює наші здібності й допомагає людям стати більш автономними та економними у споживанні електроенергії.
- Проєкт №3 — мистецтво. Дримізм
У своїх дослідженнях студентки знайшли таке визначення мистецтва — колообіг творчих ідей та думок. Митці пропускають усе побачене через себе, формують чуттєвий досвід та трансформують це у мистецтво. Аби донести до глядача свою думку та емоцію найкраще, митці використовують різні медіуми та засоби. Однак кожен з цих медіумів все одно задає певні рамки.
Аби побачити початкову ідею або емоцію митця, глядачеві потрібно зазирнути у підсвідомість художника та побачити момент її виникнення. Найкраще це передає процес сну.
Дримізм — це новітня мистецька течія, спонтанне мистецтво майбутнього. За допомогою штучного інтелекту митці зможуть транслювати свої сни наживо для глядачів. Як це працюватиме: у великій залі галереї розташований скляний куб, всередині якого відбувається візуалізація сновидінь митця. Дані від снів візуалізуються через штучний інтелект, а спеціальний звук буде сигналізувати глядачам, що сновидіння почалось. Так буде формуватися новий мистецький досвід, а глядачі зможуть напряму побачити підсвідомість митця та зародження емоцій.
Таке мистецтво непередбачуване, воно існує в моменті і є максимально чесним — адже художник не зможе контролювати свої сни. Штучний інтелект допоможе митцю транслювати свої думки та почуття.
- Проєкт №4 — їжа. Фудпринтинг
Понад 5 років життя люди проводять на кухні за приготуванням їжі, підрахували студентки. Це виснажливо, і люди у 2091 не зможуть витрачати свій час так нераціонально. Тому потрібен проєкт, що здійснить революцію у процесі приготування їжі.
У майбутньому їжу можна буде друкувати. Гранули у вигляді маси з поживних речовин доставлятимуться додому до людей у брикетах. Вони їстівні у своєму вигляді, однак їжа — це також про естетику та смакові рецептори. Тому до поживних речовин у масі додадуть модулятори смаку та концентрат запаху.
Аби поживна маса перетворилася на красиву смачну їжу, проєкт пропонує поєднати технологію молекулярної кухні та 3D друку. Фудпринтер буде друкувати незліченну кількість страв для одної людини або цілої сім’ї. Штучний інтелект зможе відстежувати поточні показники людини й створювати щоденний раціон з потрібними вітамінами та мікроелементами. Час приготування страв — 15 хвилин, тож можна не боятися неочікуваного приходу гостей.
Текстурами їжі буде ікра, крем та піна — основи молекулярної кухні. Справжньою цінністю майбутнього стане складність інших текстур. Також можна буде друкувати їжу з улюбленого фільму чи гри, і додавати в неї смаки, кількість потрібних речовин. Крім цього, Фудпринтер зможе здивувати вас друком нового смаку, об’ємом їжі. Усе поживне можна буде розкласти як на декілька тарілок, так і на одну ложку, якщо у вас немає часу поїсти.
Модерували:
Гліб Капоріков — Креативний директор Projector Publishing та артбуку Telegraf. Дизайн директор в Projector Institute
Олександр Трегуб — дизайнер, видавець Telegraf. design, куратор курсу Creative Composition, співзасновник та CEO інституту Projector Institute