На зустрічі слухаємо досвід Олександра Шатохіна, ілюстратора та куратора курсу Illustration Beginning. Про те, як створювати ілюстрації для книг, знаходити видавництва та співпрацювати з ними, а також про безсловесні книжки, видання «Жовтий метелик» та конкурси ілюстраторів.
- Шлях до книжкової ілюстрації
З дитинства Олександр любив роздивлятися ілюстрації в книжках та малював на усіх поверхнях, які бачив. Шлях книжкового ілюстратора почався з мрії. Важливо зберегти у собі відчуття зачаруванням ілюстрацією в книжках.
На початку ілюстраторської кар’єри Олександр працював з різними інструментами, експериментував з матеріалами. Одночасно з цим, багато шукав та дивився про ілюстрацію в Інтернеті, займався самоосвітою.
Надсилав перші роботи на конкурси, публікував у соцмережах та Behance. Але тоді усі роботи просто лягали у стіл. Дуже важливо зрозуміти, чим ви хочете займатися на самому початку, і аналізувати свої роботи. Мати мету і йти до неї.
- Підхід до створення книжок
Олександр багато придивлявся до того, як створюються ілюстрації в книжках. Як побудований сюжет, який закладений сенс, яка ідея персонажа і як це все показати в ілюстрації.
Тож з чого почати робити свою першу книжку? Наприклад, з відмальовування персонажа на білому фоні. Потім зрозуміти, яка в нього історія, який характер. І так поступово розширювати, структурувати та промальовувати історію. Також є інший шлях — побачити історію від початку, зрозуміти, що буде відбуватися, почати малювати, і в процесі роботи зрозуміти кінцівку.
- Як знайти видавця
Ви намалювали свою книжку, зібрали й оформили цілісний проєкт — тепер потрібно знайти видавництво. Зазвичай на сайтах видавництв вказані контакти та адреси, на які пропонують писати саме ілюстраторам для співпраці. Однак перед цим продивіться роботи того видавництва, яке ви обрали — у якій стилістиці та жанрах воно вже працює, які проєкти видає. Так з’явиться більше шансів, що ви знайдете саме видавництво, яке сподобається вам і якому сподобаєтесь ви.
- Що важливо у роботі з видавництвами
Підписуйте договори співпраці між видавництвом та ілюстратором. Коли створюєте власний проєкт, договір підписується вже після того, як проєкт готовий. Якщо ви беретеся ілюструвати не свій проєкт або книжку — підписуйте договір перед початком роботи. Чітко розумійте, що ви передаєте права на використання ваших ілюстрацій видавництву, і тільки це видавництво має право видати вашу книгу. Ви не можете передати ці ж права на ваш проєкт іншому видавництву. Терміни передачі таких прав різні — іноді це 5, 10 або 20 років. Коли закінчується термін передачі прав, ви можете поновити договір з цим же видавництвом, або запропонувати права іншому.
Роялті — це виплати, які ви отримуєте з відсотка продажів ваших книжок.
- Процес створення книжок
Важливо кайфувати від процесу створення книжкових ілюстрацій. Однак поруч із цим дотримуватися дисципліни та самоорганізації. Коли малюєте на замовлення, не забувайте малювати й для себе — підтримуйте себе в ресурсі до творчості, у вільний час малюйте те, що хочеться.
Олександр розподіляє робочий процес таким чином, аби щодня відмальовувати 1-2 розгортки. Звісно, це залежить від об’єму ілюстрацій, деталізованості, однак важливо тримати себе у графіку. Можна вранці малювати проєкти від замовників, а вдень чи ввечері — працювати над своїми проєктами або ж малювати для душі.
Обкладинку Олександр завжди створює наприкінці роботи. Обкладинка має відповідати багатьом факторам, у тому числі бути привабливою для покупців. Тут потрібно працювати з артдиректором проєкту, прислухатися до рекомендацій та побажань.
Коли закінчуєте проєкт, зберіть його у PDF-файл, додайте текст, якщо такий повинен бути у книжці, прослідкуйте, аби усі розгортки, обкладинка та форзаци були на місці.
- Що таке тихі книжки
Тихі книжки (silent books) — це безсловесні книжки, вони не мають тексту, а розповідають історію ілюстраціями. Такі книжки цікаві тим, що ми можемо абсолютно по-різному розповісти те, що бачимо в картинках. Це корисно для дітей — фантазувати, придумувати, обговорювати сюжети. Такі книжки варто читати дітям разом з батьками, і це теж гарно впливає на зв’язки у родині. У тихих книжках проявляється майстерність ілюстратора, кожна розгортка повинна бути цікавою і доносити історію.
На закордонному ринку тихі книжки дуже розповсюджені, менше — в Україні. Тому Олександр вирішив створити свій проєкт з назвою «Жовтий метелик». Книгу видало Видавництво Старого Лева.
Книгу про надію, життя та майбутню перемогу Олександр створив після досвіду виїзду з окупованого міста Суми на початку повномасштабного вторгнення. Від перших сторінок книга виконана у темних тонах, однак далі метелики як символ надії, добра та тепла наповнюють книгу кольорами та вірою в перемогу.
- Ілюстратори, що надихають
Еванс Брехт — бельгійський ілюстратор, працює з аквареллю, накладає шари кольорів, працює в надзвичайно складній техніці. Ісідро Ферер — ілюстратор, художник, автор плакатів, викладач. Працює з об’ємами, колажами, комбінує, домальовує. Том Голд — його книжка нещодавно вийшла у видавництва «Видавництво». Дуже кропітка робота, варто подивитися усім, хто захоплюється ілюстрацією.
Українська ілюстраторка Софія Томіленко — створює неймовірні ілюстрації. Анна Сарвіра — відома українська ілюстраторка, учасниця спільноти Pictoric, вправно комбінує кольори та форми з алюзією на наївне мистецтво. Ольга Штунда — створює живих та веселих персонажів.
- Навчання ілюстрації
Олександр є куратором курсу Illustration Beginning. На курсі студенти знайомляться з ілюстрацією для початківців, багато малюють, виконують різноманітні практичні завдання та інтенсивно вивчають матеріал. Постійний зв’язок з куратором та підтримка на зустрічах, а також можливість попрацювати з реальним замовником.
- Конкурси для ілюстраторів
Children's Book Fair — книжковий ярмарок у Болоньї, Італія. Подія, де можна показати свої книжки та взяти участь у конкурсі. Для участі треба надіслати свою готову книжку (мінімум 14 розгортів) на будь-яку тему.
World Illustration Awards — британський конкурс з багатьма категоріями, куди можна надсилати свої роботи, обкладинки, ілюстрації, книжкові ілюстрації тощо. Є шанс отримати грошовий приз.
Clairvoyants Competition — конкурс від польського видавництва. Не потребують до участі готових книжок, у разі перемоги можуть видати вашу книгу.
Спікер:
Олександр Шатохін — книжковий ілюстратор. Співпрацює з Видавництвом Старого Лева, Крокус, Yakaboo, Dwie Siostry, Red Comet Press, Carthusia Edizioni.
Вчимося створювати ілюстрації для улюблених книг на курсі Illustration Beginning.