Усі знають, як швидко розвивається ІТ сектор. Кожна компанія прагне сформувати ідеальну команду, готову до випробувань та інноваційних проєктів. Часом пошуки перетворюються на битву за найкращих. Рекрутери –– обличчя ІТ індустрії. Хто, як не вони, поділяться тонкощами працевлаштування.
- Як здобути комерційний досвід, щоб подаватися в компанію, де він потрібен?
Олександр: Можливо, не варто подаватися в такі компанії. Однак ви можете спробувати удачі. Напишіть відкритого листа до компанії, вкажіть брак комерційного досвіду, водночас підкресліть релевантні для конкретної позиції навички. У моїй практиці траплялися випадки, коли такий підхід спрацьовував. Утім, якщо в описі вакансії вказаний досвід, якого у вас немає, подаватися на них — не найкраща ідея.
Альона: Відкриваючи вакансію навіть на позицію джуніора, ми вказуємо рік або пів року досвіду через страх навали кандидатів, якщо такого досвіду в описі немає. Компанії часто трошки завищують вимоги заради того, щоб отримати відгуки від максимально релевантних кандидатів або сміливих кандидатів, які компенсують нестачу хард скілів іншими вміннями. Якщо між вашим і вказаним у вакансії досвідом незначна різниця, я б радила відгукнутись, але показати свою зацікавленість і проактивність у мотиваційному листі, наприклад.
Марина: Деякі компанії можуть розглянути кандидата без комерційного досвіду, але з так званими pet-проєктом. Це питання вашого підходу до пошуку роботи».
Альона: Часто команди прописують у вимогах досвід роботи, наприклад, з певною технологією. Компанія може не акцентувати, чи це була саме комерційна історія. Зберіть портфоліо проєктів для себе, це можуть бути виконані тестові завдання або ж ваші власні розробки.
- Чи важливий мотиваційний лист?
Олександр: На мій погляд, мотиваційний лист сприймають як серйозний документ. Я спростив би підхід до його написання. Зазначте декілька слів, чому вас зацікавила ця позиція та компанія. Поділіться своєю мотивацією доєднатися до команди.
Альона: Подаючись на вакансію, ви звертаєтеся до рекрутера або до команди найму. Їм важливо відчути ваш tone of voice. Мотиваційний лист точно не повинен дублювати ваше резюме.
- Для джуна і трейні важливіші софт скіли чи хард скіли?
Олександр: Головне — уміння комунікувати та працювати в команді. Якщо людина ідеально знає англійську, але не здатна взаємодіяти з ментором, робота не буде ефективною.
Альона: Софт скіли важливіші, ніж досвід. Хард скіли на другому місці. Темі навичок комунікації присвячують досить багато уваги під час співбесіди із джунами і трейні. Якість взаємодії з колегами буде основним аспектом побудови вашої кар'єри.
- Чи потрібне фото в резюме?
Марина: Ще не було такого, щоб замовники запрошувати кандидата на співбесіду залежно від того, є чи немає фото в резюме.
Альона: Фото в резюме не впливає на ухвалення рішень. Я оцінюю резюме як із фото, так і без нього. Якщо мені потрібно дізнатися про кандидата більше, я можу пошукати в соцмережах.
Олександр: Якщо ви лише починаєте кар’єру, варто додати фотографію в резюме, щоб позбутися зайвого простору у файлі. Важливо використати правильне фото, на якому вас чітко видно, без сторонніх предметів та недоречних фонів.
- Чи треба готуватися до співбесіди? Якщо так, як саме?
Марина: І дуже ретельно. Звісно, потрібно дізнатися якомога більше про компанію і позицію, на яку ви відгукуєтеся. На жаль, я часто зустрічаю недостатньо мотивованих кандидатів на співбесідах. Заздалегідь слід подумати не лише про відповіді на запитання роботодавця, але й своє бачення, ідеї, пропозиції. Не забувайте також про належний опис своїх технічних навичок. Рекрутери помічають, коли кандидат готувався до інтерв’ю, а коли –– ні. Підготовка — ознака мотивації та серйозного ставлення до пошуку роботи.
Олександр: Якщо ви готові поринути в процес пошуку роботи, готуйтеся до десятків вимог. На жаль чи на щастя, цей процес абсолютно дзеркальний.
Українське IT дуже неоднорідне. Наші компанії відрізняються за форматом того, як вони сформовані: аутсорсинг, продуктові, консалтингові компанії або такі, що мають великий IT відділ. Індустрії компаній також різняться: телекомунікації, енергетика, фінанси тощо. Якщо ви маєте наближений до певної індустрії досвід, це вже великий плюс. Чітко прописуйте знання англійської мови. Це буде характеризувати вас як спеціаліста.
Альона: Підготовка до співбесіди — не послуга рекрутеру або компанії. Якщо ви будете свідомо ставитися до своєї кар’єри, ви не зможете не готуватися. Присвятіть час роботі з собою, саморефлексії. Знаючи свої цілі та бажання, ви шукатимете їх в описах вакансій. Розмова з рекрутером — це пошук метчу для обох сторін. Старайтеся дізнатися якомога більше про роботу в компанії.
Ярослав: Наскільки я знаю, відділи рекрутингу різних компаній спілкуються між собою. Якщо ви негативно себе проявили, можливо, ви потрапите в умовний «список».
Марина: Треба дуже постаратися, щоб потрапити в такий список.
- Як рекрутери ставляться до приписування собі досвіду в резюме?
Альона: Тут можна поставити зворотне запитання — чи сподобається кандидатам, якщо компанія вкаже неправдиві задачі, масштаби роботи, «плюшки»? Я думаю, ні. Кандидат хоче знати правду, роботодавець теж. Якщо ж обидві сторони перебільшують, це трагедія».
Спікери:
Марина Шевченко — Founder and CEO в RecruitGarden.
Олександр Злобенко — Employee Engagement Manager в MaxBill.
Альона Кривич — Senior Recruiter в SKELAR.
Модератор — Ярослав Ілляшенко, Front-end Developer в Howly (SKELAR).
Щоб зробити перші кроки у вебпрограмуванні, реєструйтесь на курс Front-end Beginning.
Щоб бути в курсі creative & tech ринку в Україні, підписуйтеся на твіттер Development & Data Science факультету.