Поговоримо про історію ілюстрації, методи, якими можна розповідати історії. Про матеріали, за допомогою яких створюються візуально круті історії та про визначні роботи ілюстраторів.
- Наративна ілюстрація
Наративна ілюстрація за суб’єктивним визначенням — це оповідання, яке швидко розповіли графічним методом та графічними інструментами. Чим відрізняється ілюстрація від кінофільму та коміксу? Ілюстрація сприймається глядачем певний короткий час — це може бути 10 секунд, хвилина або година.
- Історія ілюстрації та найперші ілюстратори
Перші ілюстрації — зображення з Давнього Єгипту та Давньої Греції. Зображення на храмах можна розцінювати як перші комікси.
Найпершими ілюстраторами, які за діяльністю дуже близькі ілюстраторам сучасним, можна назвати представників Середньовіччя, Раннього Відродження (Італія, Голландія). Вони дійсно були ілюстраторами, оскільки в ті часи те, що вони створювали, було радше прикладними роботами, аніж високим мистецтвом. Вони створювали книжкову ілюстрацію для великих книг (наприклад, Біблії) у стислі строки, з чітким ТЗ, і вони досить круто відтворювали різноманітні біблійні сюжети, працювали з фоном та умовними спецефектами.
- Ілюстрація книг, яка може зробити гірше
У 18-му столітті люди навчилися робити реалістичні зображення, і це зіграло не найкращим чином саме з ілюстрацією книг. Фантастичні книги того часу, наприклад, «Ґарґантюа та Пантаґрюель», мають величезний світ та простір для уяви, а ілюстрації іноді збивають пафос та напругу літературного тексту, відрізаючи простір для уяви.
Такі кейси зіграли для книг не найкращу послугу — ілюстрації більше відрізають глядача від тексту, ніж доповнюють його.
- Ілюстрація книг, яка може зробити краще
Позитивний приклад ілюстрації тих часів — це «Саломея» Оскара Уайльда. Скандальний та свого часу революційний твір, до якого створюють ще більш революційні ілюстрації. Фантасмагоричні, орнаментальні фігури, які висять у повітрі — цього немає в тексті, є скандальна та епатажна складова. Так ілюстрація доповнює крутий текст ще більш крутим зображенням.
- Ціль ілюстрації
Одна з основних цілей ілюстрації — захопити глядача ще більше, коли він читає текст, змусити його переживати, зануритися в картинку і думати про неї. Чим більше уяви та розумової діяльності просить ілюстрація від глядача, тим сильніше вона працює.
- Ілюстрація на стику століть. ХІХ–ХХ століття
Кінець 19-го та початок 20-го століття — найбільш цікавий час для розвитку візуального мистецтва. Час сюреалістів та експресіоністів.
Людина, яка найбільше вплинула на сучасну ілюстрацію — Пабло Пікассо. Він сам винайшов багато стилів, робив з зображенням людського тіла все, що завгодно — збирав та розбирав. Це людина, яка найбільш важлива для ілюстраційного портрету, стилі роботи з яким використовуються до сьогодні.
- Вплив митців ХІХ–ХХ століття
Пабло Пікассо наслідували інші відомі ілюстратори — Пабло Лобато, Лоренцо Маттотті, в роботах яких читаються паралелі з Пікассо.
Митці того часу навчили людей, що можна не перемальовувати навколишнє середовище таким, яким ми його бачимо. Можна малювати так, аби здивувати глядача. Працювати з кольорами, фігурами, переставляти на портреті головні елементи — головне, щоб це було графічно круто.
- Чи повинен ілюстратор вміти малювати
Поширене запитання, яке часто ставлять на курсі ілюстрації — чи повинен ілюстратор вміти малювати у класичному сенсі, аби бути сучасним ілюстратором. Пікассо, наприклад, та й інші художники, які розвивались в його стилі, вміли малювати класично. Їхній стиль, зламані обличчя та фігури походять з того, що вони вже вміли малювати, як треба.
Але сучасна ілюстрація повинна відтворювати емоції, працювати на глядача, розповідати історії. Важливо не те, як саме вона намальована. Цікаве питання — чи працювали б меми, якби вони були намальовані умовно «нормально».
- Мистецтво невдах
Можлива «огидність» деяких ілюстрацій — це те, що чіпляє глядача, змушує його реагувати. Це не стільки стилістика, скільки ілюстраторська філософія, до розповсюдження якої привів інтернет та телебачення 90-х.
Існує термін «Мистецтво невдах», цей напрям розвивався усе 20-те століття. Суть полягає в тому, аби навмисно малювати погано. Зараз такий стиль — вже мейнстрім, відтворюваний для того, аби вивести зір глядача з рівноваги, зробити незручну картинку та зробити історію популярною. Як, наприклад, мультфільми «Свинка Пеппа», «Рік і Морті».
- Що потрібно для успіху в ілюстрації
Аби бути провідним ілюстратором сьогодні, потрібно вміти розповідати історію. Спочатку — сюжет, наратив, потім — зображення.
Але є й і зворотній хід, який круто впливає на емоції — несподіванка як інструмент ілюстратора. Від несподіваного графічного рішення домальовується сюжет. Як, наприклад, в художніх школах, коли завданням було щось домалювати. Це змушує мозок працювати і з хаосу домальовок може народитися крута ідея. Такий підхід можуть використовувати графічні дизайнери та книжкові дизайнери. Це можуть бути випадкові кольори, плями, інші елементи, але такі ілюстрації викличуть емоцію та допоможуть зобразити рух там, де потрібно.
- Ілюстрація історії
Ілюстрація — це наратив. Можна сказати, що до ілюстрації можна застосовувати будь-які прийоми літератури. І один з найсильніших прийомів — це метафора, зображення звичних предметів через інші форми та текстури. Тоді глядачу потрібно розгадати загадку — а під час цього процесу в людини вивільняється ендорфін. Коли малюєте ілюстрації, намагайтеся не використовувати логічні ланцюги першого порядку, створюйте графічну гру.
Інші літературні прийоми в ілюстрації (як портретна, так і книжкова ілюстрація) — рима, поезія, вербальний символ, гіпербола, алегорія.
- Корисні поради
Для роботи з літерами можна використовувати ілюстративні, каліграфічні прийоми. Літери також можуть використовуватися як доповнення до ілюстрації, і їх можна малювати діджитально і вручну, використовувати різні стилістики.
Ілюстрація за стилем може відрізнятися від літер, це може бути навіть ваш власний почерк, і це не викликатиме дисонансу у глядача. Але навіть якщо ви працюєте вручну, паралельно треба працювати з Photoshop. Особливо, якщо те, що ви створюєте — це ілюстрація книг або ілюстрація казок. Вони залежать від терміну видання, і якщо правки від замовника прийдуть в останні дні, ви не встигнете вручну їх перемалювати. Тут допоможе Photoshop.
- Як навчитися класно малювати
Відповідь проста — потрібно багато малювати, багато дивитися робіт інших ілюстраторів, формувати надивленість. Використовуйте різні інструменти, не послуговуйтеся тільки олівцем, який можна стерти та перемалювати. Обирайте маркери, туш, пензлі. Викладайте свої роботи у соцмережі, будьте активним. Зараз гарний час, аби з роботами вийти на світовий ринок, бо погляд світу прикутий до України.
Загальна порада — вчіться, обирайте курс ілюстрації, наприклад Illustration Beginning у Projector. Тут також є безкоштовні лекції, додаткові матеріали для вивчення.
Лектор:
Олег Андреєв — ілюстратор, концепт-дизайнер у Snapchat