Гнучкість та вміння оцінити ринкові тенденції — найголовніші навички будь-якого виконавця, що хоче знайти достойну роботу в UX. Для дизайнерів-початківців це взагалі must have уміння, без якого будувати кар’єру у сферу буде дуже важко. Спойлер: це головна ідея статті, але якщо вам потрібні конкретні поради на шляху до омріяного оферу, давайте розбиратися детальніше.
Ситуація на ринку праці в UX
Для розуміння причин, чому так відбувається, слід проаналізувати ситуацію на ринку праці взагалі. За вікном 2024 рік, і всі ми знаємо, що ІТ-ринок просів: це означає зменшення попиту на працівників. Сьогодні знайти роботу в UX так само важко, як потрапити без квитка на концерт Foo Fighters.
Через зниження попиту на фахівців відбувається досить логічний процес: вартість грошової компенсації зменшується, через що досвідчені UX дизайнери погоджуються на нижчу оплату праці, створюючи таким чином дисбаланс та штучну конкуренцію для менш досвідчених професіоналів.
Наведу приклад: уявімо, що у нас є потужний дизайнер Михайло, який має стаж та певний набір навичок на рівні middle. До кризи Михайло розглядав вакансії UX/UI/Product дизайнера рівня middle (важливо: не нижче) і був готовий працювати за Х винагороду. Зараз він бачить, що ринок стагнує, а попит — низький, тож він готовий працювати за Y винагороду (де Y≤X).
У результаті Михайло починає конкурувати за вакансію вже не лише з middle-спеціалістами, а й з junior-дизайнерами. Очевидно, що коли таких, як Михайло, на ринку мало, ситуація істотно не зміниться. Коли ж умовних Михайлів сотні і тисячі, це докорінно впливає на ситуацію, адже роботодавець може і хоче здобути за Y винагороду якомога досвідченішого та скілового дизайнера. Логіка клієнта тут проста та послідовна, але, тим не менш, це ускладнює пошуки роботи.
Як знайти роботу у сфері UX junior дизайнеру
Що ж робити дизайнерам-початківцям, враховуючи, що їхня ніша велика сама по собі, і через просідання ринку в неї періодично «вливаються» багато мідлів (давайте не забувати, що кожне звільнення дизайнера розмиває ринок і збільшує конкуренцію)?
Невже все погано, і шансів працевлаштуватися в UX немає? На мою думку, ситуація складна, але не патова. Якщо ви читаєте ці рядки, то, найімовірніше, ви дизайнер і вмієте працювати з дизайн-процесом і впроваджувати різні дизайн-активності. Найкраще, що можна зараз зробити — підійти до свого працевлаштування як до дизайн-задачі.
Де шукати роботу і як визначити вимоги
Перше, що потрібно зробити, це дізнатися вимоги компаній, у яких ви хочете працювати (не забуваємо про табурет Нормана у контексті вимог бізнесу).
Дослідити це питання дуже просто. Для початку я раджу відкрити будь-яку платформу з найму ІТ-спеціалістів:
Якщо ви думаєте, що шанси знайти роботу в UX підвищить «бомбардування» рекрутерів своїм CV, то це не так. Наступний крок — аналіз вакансій. Уважно прогляньте відкриті позиції та сформуйте очікуваний для майбутнього роботодавця скілсет. Рекомендую не нехтувати жодною з платформ, оскільки ваша задача — зібрати якомога більше вимог.
Коли «рисьорч» зроблений, потрібно базово провести аналіз й отримати чіткий список навичок, який буде повторюватись у всіх (або більшості) вакансіях. Це і є орієнтир щодо професійних умінь UX/UI/Product дизайнера вашого рівня.
Хочу поділитися ще одним цікавим підходом пошуку роботи в UX: якось знайомий кандидат ранжував компанії на ринку по так званим «тірам» (з англ. «Tier 1 (2,3) network» — «мережа першого (другого, третього) рівня»). Наприклад, відмінним компаніям з високим рівнем мачурності присвоював умовний Tier 1, компаніям середньої ланки — Tier 2, а локальним студіям — Tier 3. Виходячи з цього розподілу, кожному сегменту притаманний свій набір вимог до кандидата. Цей підхід результативний, але він вимагає багато часу, прискіпливості, посидючості та зусиль — раджу його особливо душним задротикам.
Дослідження кандидатів-конкурентів у UX
Коли всі навички зведено та проаналізовано, потрібно продивитися, з ким ви конкуруватимете. До цього питання можна підійти як до звичайного аналізу конкурентів, а саме через визначення своїх прямих, другорядних і потенційних непрямих конкурентів.
Важливим показником є також англійська, адже якщо ваш рівень нижче, ніж B1+, то знайти гарну роботу в UX буде важче, оскільки дизайнеру потрібно комунікувати з усією командою та пітчити результати роботи стейкхолдеру. Саме тому звертайте увагу на свою англійську та не нехтуйте нею.
Повернімося до конкурентів, які перешкоджатимуть пошуку роботи в UX. Для Михайла з прикладу вище прямим конкурентом буде UX/UI/Product дизайнер рівня middle, який готовий працювати віддалено і має той самий рівень англійської, що і Михайло. Його другорядними конкурентами будуть: дизайнери схожого рівня досвіду, нішеві дизайнери та дизайнери-генералісти, а також локалізовані та віддалені дизайнери тощо.
Як і в будь-якому аналізі конкурентів, другорядних буде найбільше, і бажано їх проаналізувати.
На вказаних вище платформах з пошуку роботи ви можете дізнатись інформацію щодо кандидатів і побачити, які навички і за яку компенсацію їм пропонують. На цьому етапі знову ж таки є сенс скласти бенчмарк-список скілів, які мають ваші конкуренти. Процес схожий на Points of Parity та Points of Difference кандидатів, з якими ви будете боротися за роботу в UX.
Лайфхак: додатково групуйте конкурентів на довільні ніші
- юнікорн — особа, яка має великий скілсет, досвід та, можливо, уже побудувала особистий бренд у дизайн-комьюніті. Ці кандидати, як правило, не замислюються, як знайти роботу — вона сама їх знаходить — вони ж просто розглядають варіанти і погоджуються на них (або відмовляють). Конкуренція в цьому сегменті найнижча, а компенсація найвища — це такі собі Design Rockstars;
- середня ланка — це умовний middle, middle+ або навіть senior, який витрачає бугато зусиль на пошук роботи в UX, але не вміє себе продавати. Ці кандидати можуть бути потенційними прямими конкурентами навіть junior дизайнеру, бо саме вони при стагнації ринку можуть погоджуватись на меншу компенсацію і тим самим «розмивати» нішу junior кандидатів;
- початківці — найбільша категорія кандидатів. Сюди відносяться trainee, junior дизайнери та світчери. Ця ніша найобширніша — кожен вмотивований знайти свою першу роботу в UX, тож конкуренція тут найвища, а компенсація — найнижча.
Аналіз власних знань та навичок
Тепер, коли ви вже знаєте своїх конкурентів і проаналізували їхній потенціал, саме час переходити до аналізу своїх навичок. Для цього можна використати один з двох підходів — зовнішнє оцінювання або аналіз проґалин власними силами.
Якщо говорити про перший, то маємо кілька опцій:
— інтерв'ю в компанії, яка надає фідбек кандидатам. До таких компаній можна віднести (умовно) компанії Tier 1. Наприклад, деякі компанії надають розгорнутий фідбек з переліком гепів кандидата та добіркою матеріалів (посилань на статті або матеріали на самостійного вивчення). Я знаю доволі багато людей, які використовували технічні співбесіди в подібних компаніях виключно задля отримання фідбека для майбутнього вдосконалення.
Складність опції полягає в тому, що зараз мало компаній витрачають час на співбесіди з початківцями або спеціалістами середнього рівня через зменшення попиту. Усе банально — утилізація часу технічних інтерв'юєрів коштує дорого, а отже, прескринінг є дуже ретельним. Знайти бажану роботу в UX можуть допомогти такі підходи:
— отримати консультацію. Це можна зробити досить просто, якщо знайдете собі ментора. Я раджу пошукати спеціаліста на Projector Mentorship Platform — таким чином ви гарантовано отримаєте консультацію, а ЗСУ — ваш донат. У рамках сесії ментор приділить час та увагу вашому запиту, проведе аналіз вашого бекграунду та допоможе в структуруванні знань. Можливо, навіть порекомендує джерела для прокачування навичок.
— стати учасником челенджа. Деякий час такий формат був досить популярним: компанія оголошувала змагання, набирала з ринку певну кількість дизайнерів та давала посильне завдання щодня. Паралельно учасники могли взаємодіяти зі своїм ментором та ставити йому питання. Цей формат досить цікавий, адже ви за рекордно короткий період часу можете перевірити свій рівень підготовки та отримати багато фідбека безкоштовно.
Перед тим, як взяти участь, врахуйте два нюанси формату: такі челенджі проводяться рідко й за умовний тиждень змагання ви не отримаєте ґрунтовних знань — лише «пробіжитесь по верхах».
Якщо зовнішнє оцінювання вам недоступне через небажання, брак часу, фінансів або ментора, ви можете спробувати зробити такий аналіз самостійно.
Найпростіший метод — виписати всі дизайн-активності, які ви знаєте, і спробувати відповісти собі на чотири питання стосовно кожної з них:
- Як проводиться ця активність?
- Для чого її проводити?
- Який артефакт я очікую отримати після проведення даної активності?
- Як я використовуватиму отриманий артефакт в майбутньому?
На цьому етапі вам стануть у нагоді вже сформовані орієнтири вимог потенційних роботодавців та потенційних конкурентів — там будуть вказані навички, на які потрібно звернути увагу. Перегляньте скілсети інших дизайнерів та вимоги вакансій — і починайте ставити питання, відповідати на них і, якщо відчуваєте, що чогось не знаєте — починайте шпаклювати діри у своїх знаннях!
База знань UX дизайнера
Знання повинні походити з надійних джерел. Першоджерелом для будь-якого дизайнера я вважаю NNGroup — там ви знайдете багато інформативних статей та навчальних матеріалів у вільному доступі.
Усім відомий вираз «Ви те, що ви їсте!». Це можна сказати і про засвоєння нових знань, адже ви самі обираєте, чим себе наповнювати. Не довіряйте інформації з неперевірених джерел і не ходіть на інтенсиви інфоциганів — це не лише не допоможе вам знайти роботу, а й може спотворити уявлення про ринок та його можливості.
Це вкрай важливо, адже в соцмережах зараз є чимало «професіоналів», чий рівень можна піддати сумніву. Левова частка з них залюбки продасть вам свою профанську думку та досвід — на тому самому Medium статтю може написати будь-хто, тому будьте обачні — знайдіть людей, за ким цікаво слідкувати та читати, людей, чий рівень компетентності є прозорим, викликає повагу і довіру.
Як отримати бажаний офер
Коли ви визначились з конкурентами, проаналізували вимоги ринку та навички потенційних суперників, підтягнули власні навичкиі відчуваєте, що готові до інтерв’ю, час діяти. Але давайте і це зробимо по-розумному.
Не забувайте, що проходити інтерв'ю — це також навичка, і вона теж вимагає зусиль. Зверніться до переліку компаній з розбиттям за Tier: оптимально для початку сходити на інтерв'ю в компанії Tier 3. Не обов'язково ставитися до цих компаній серйозно — можна просто сходити, поспілкуватись, потренуватись спокійно та без нервів говорити.
Звісно, якщо ваші амбіції підказують, що ви хочете і можете знайти роботу в компанії вищого Tier, ви можете проігнорувати офер, якщо отримаєте його.
Відмовляйте м'яко і ввічливо, адже ринок не такий великий, як вам може здаватися — є чимала вірогідність, що ви колись зустрінетеся з людьми, яким відповіли грубо.
Будьте готові до того, що перші інтерв'ю будуть даватися важко, адже перший млинець нанівець. За деякий час ви помітите, що проходження «технічок» перестане бути для вас чимось стресовим — натомість ви дізнаєтеся всі питання інтерв'юєрів, адже більшість з них повторюються. Також просіть після кожної зустрічі розгорнутий фідбек, адже це точки вашого потенційного зростання. Усі компанії, які себе поважають, нададуть вам фідбек — це нормальна практика, тому не соромтесь!
Опрацьовуючи зворотний зв’язок і закриваючи проґалини у знаннях та вміннях, ви прийдете до готовності піти на технічне інтерв'ю у компанію мрії. На цьому моменті ви вже не будете переживати, знатимете свої сильні та слабкі сторони. У свою чергу це збільшить ваші шанси знайти роботу в UX серед гідних компаній України чи світу.
Мені це нагадує комп'ютерну гру — спочатку ми тренуємось вбивати NPC, а потім успішно долаємо й головного боса (і в нагороду отримуємо офер).
Важливий момент — у кожній окремо взятій компанії процес процес набору, оцінки та найму працівників різний. Одні компанії готові одразу пустити кандидата на технічне інтерв'ю, інші розбивають процес на співбесіду з рекрутером і технічним спеціалістом, треті дають додаткове тестове завдання. Кандидатам важливо правильно підготувати CV та знати, як правильно спілкуватись з рекрутером, щоб бути допущеним до технічного інтерв'ю, але про це, думаю, варто поговорити окремо. Дайте знати, якщо ця тема для вас актуальна.
У якості висновку я дозволю собі дати пораду дизайнерам, які шукатимуть роботу в UX: відносьтеся до пошуку роботи, як до роботи! У вас як у дизайнерів є все необхідне, а саме — вміння працювати з дизайн-процесом. Побудуйте процес пошуку, відгуку та найму за цим процесом — і отримайте бажаний офер!
Якщо вам була корисна ця стаття, ви можете віддячити мені, задонативши на ЗСУ!