Дисклеймер: викладене у цій статті є моєю суб’єктивною думкою, яка може допомогти вам в пошуку роботи.
Який він, джуніор UX/UI дизайнер зразка 2024-2025 та як знайти роботу такому фахівцю в умовах конкуренції? Питання здається досить тривіальним. Начебто сфера та ринок розвиваються достатньо довго, еволюціонують, розставляють крапки над «і» — і вже точно розуміють посадові обов’язки та типові завдання джуніора в дизайні.
Але на ділі все виявляється зовсім не так просто. Джуніор дизайнер відгукується на вакансії, але у відповідь приходить відмова або нічого. Виникає запитання — як конкурувати з іншими кандидатами та який кар'єрний вектор обрати?
Розберемося разом.
Хто такий джуніор UX/UI дизайнер в очах роботодавців?
Якщо розглядати ситуацію для дизайнера інтерфейсів на ринку праці, то загально є купа плюсів.
Бізнес розуміє «додану вартість» UI/UX дизайну та все частіше інвестує в нього для власних продуктів, сайтів тощо. А це збільшує попит на ринку праці, з'являються нові компанії, наявні розширюють штат та й в цілому ситуація кращає для кандидатів. Додамо сюди ще глобалізацію ринку, можливість виходити за кордон для виконавців будь-якого масштабу. І будемо бачити майже картину мрії.
Дизайн потрібен всім, дизайнерів інтерфейсів потрібно багато. Здавалось би, що може піти не так?
Давайте розберемось детальніше.
Основна проблема полягає в суб’єктивному сприйнятті ролі джуна. Компанії мають своє визначення для цієї посади, свій перелік обов’язків, свої очікування і відповідний рівень взаємодії з таким кандидатом.
На ринку можна зустріти протилежні «стратегії використання» джуніор дизайнера в компанії. Щоб підтримати рівень драми, розглянемо два полярні варіанти.
- Роботодавець чітко розуміє місце джуна в структурі команди, має кваліфікованих спеціалістів, які ведуть такого фахівця та прозору перспективу його/її росту. І, звісно, пропонує ринкову грошову винагороду
На щастя, такі компанії дійсно існують, на жаль, їх не так багато.
- Компанія не має досвідчених спеціалістів в команді, не визначила посадові обов’язки джуніор UX/UI дизайнера, ставить завищені вимоги та очікування і занижує фінансову сторону питання.
На мою думку, ключова проблема для сучасних джунів полягає в тому, що багато компаній свідомо чи ні намагаються закрити ними завдання, які не мають ними закриватись. Це призводить до того, що відмови для кандидатів можуть бути обґрунтовані будь-чим.
Та без паніки. Давайте чітко визначимо, що ж це таке, робота в UI/UX дизайні на рівні джуніора.
Чим займається UX/UI дизайнер на старті кар’єрного шляху?
Спробуємо окреслити «ідеальні» посадові обов’язки джуніор UX/UI дизайнера.
До типових завдань можна віднести такі штуки:
- вносити правки від клієнта в макети;
- створювати мобільні версії або внутрішні сторінки до вже наявних проєктів;
- допомагати відділу маркетингу створювати банери, імейл-розсилки, оформлювати кейси або шоти до проєктів для Dribbble, Behance.
У міру професійного дорослішання джуніор дизайнери отримують складніші завдання, що дає можливість контрольованого прогресу. Так ці спеціалісти переходять до самостійних концепцій простих сайтів і далі по ієрархії.
Та слід зазначити, що джуни не мають виконувати завдання, які вимагають самостійного прийняття рішень та великої відповідальності. І, звісно, їм повинні постійно допомагати більш досвідчені дизайнери.
Хвилинка поради: коли шукаєте роботу, завжди намагайтесь дізнатись посадові обов’язки та вимоги до вас з боку компанії. Дуже важливо саме, що ви будете робити та яких завдань вам слід очікувати.
При цьому дуже не раджу погоджуватися на вакансії із завищеними вимогами навіть за умови, що робота потрібна «на вчора». Ви ризикуєте вигоріти та набути банальну відразу до професії в короткостроковій перспективі.
Якщо ми зайшли на територію порад, зупинимося на ній детальніше.
Поради, як знайти роботу в UI/UX дизайні
Простої поради «відгукуйтесь на все підряд, десь та й пощастить» не буде. Враховуючи велику кількість середніх кандидатів на ринку, ви або конкуруєте з ними, або виділяєтесь серед них. У першому випадку 9238476 відгуків на вакансію — ваша проблема, у другому — це вас не турбує від слова зовсім.
Для того, щоб покращити свої шанси знайти роботу в UI/UX та почати гарний кар'єрний шлях, треба мати ціль і прокладати маршрут до неї.
Коли знаєте, що хочете робити, коли та де — ви вже на крок попереду.
#1 Визначте, чим прагнете займатися — в короткостроковій та середньостроковій перспективі: пів року та рік.
А саме з’ясуйте:
- чи до вподоби вам фестивальні проєкти з креативними рішеннями;
- чи ви кайфуєте, малюючи мега зручний інтернет-магазин;
- чи любите продавати товари, послуги та чи подобаються вам маркетингові лендинги.
Будь-яка визначеність краще, ніж її відсутність. І вона допоможе вам у майбутньому.
#2 Знайдіть компанії своєї мрії.
Ті, що:
- працюють в напрямі, який вам симпатичний;
- мають в портфоліо проєкти, які ви теж прагнете створювати;
- складаються з людей в команді, з якими ви хотіли би попрацювати.
Складіть перелік компаній, в яких ви б точно працювали, як зараз, так і в майбутньому. А далі шукайте способи потрапити саме туди. Наприклад, пишіть в лінкедин чи на пошту.
#4 Готуйте релевантне портфоліо для КОЖНОГО ОКРЕМОГО відгуку на вакансію або комунікації з компаніями.
Склад портфоліо варто доповнювати та змінювати під кожен кейс. Улюблені проєкти, і ті, які вам найбільше сподобалось робити, завжди можна підкреслити на співбесіді та поставити на початок портфоліо. Так ви акцентуєте на них увагу.
#5 Комунікуйте з представниками бажаних компаній в межах опублікованих вакансій і поза ними.
Вмотивований джун, який розуміє, чому саме він/вона хоче працювати в певній компанії, — на вагу золота.
#6 Вкладайтеся у власне портфоліо.
Робіть його класним! Звичайних портфелів роботодавці бачили сотні, а може й тисячі.
Як створити портфоліо, яке вас виділить? Проведіть дослідження — подивіться на типові джунівські приклади портфоліо та зробіть краще. У жодному разі не додавайте посередні роботи для кількості. Ті, хто переглядають ваше портфоліо мають побачити найкраще, що ви можете їм показати.
Яку б стратегію ви не обрали — прогресувати швидко, отримувати досвід і горіти «на всі гроші» або повільно та зважено — єдиний правильний шлях це постійна практика. Здобувайте навіть теоретичний досвід та вдосконалюйте наявні навички.
І пам’ятайте — не хапайтесь за все та одразу. Краще вміти робити дві речі на 7/10, ніж 10 речей на 2/0. Зосереджуйтеся на окремих аспектах своїх знань, а не на тому, щоб осягнути все одночасно.
Пошук роботи та загалом кар’єра UX/UI дизайнера — це постійне прокачування себе та своїх навичок.
Навіть якщо ви шукаєте роботу тиждень — не зупиняйтесь навчатися та практикуватися. Якщо ви шукаєте роботу місяць, два, три, пів року — це той час, який ви паралельно інвестуєте у своє професійне зростання.
Без цього ви як кандидат і ваше портфоліо стають не релевантними для кльових компаній. У сучасних реаліях принести дизайни піврічної давнини для джуна — неприйнятно.
Знайти свою UI/UX дизайн-силу
Усі ми з вами різні та маємо різні сильні та слабкі сторони.
Тому окрім практики та прокачування навичок важливо визначитись з тим, яким дизайном ви хочете займатись. UX/UI дизайнер — це різна та багатогранна професія. Звичайні сайти, інтернет-магазини, дашборди і навіть застосунки — все це сфера наших компетенцій. І вам бажано спробувати все, щоб зрозуміти, що робити цікавіше, чим би ви хотіли займатись та в чому прогресувати. Вміти все згадане вище — кльово, але це потребує часу, якого у нас зазвичай немає. Тому намагайтеся звузити профіль та відточити окремі навички одну за одною.
Не ігноруйте власні відчуття та рефлексуйте над зробленими проєктами. Аналізуйте, що виходить легко, а з чим є проблеми. Це допоможе зрозуміти краще, де у вас слабке місце та що треба підтягнути.
Щоб вам було легше ставити завдання в цій «роботі над собою», можу порадити кілька вправ.
#1 Робіть редизайни наявних сайтів і продуктів.
Беріть те, що вже існує та вам не подобається. Обирайте крутий референс і створюйте дизайн мрії там, де він ще вчора був не дуже.
#2 Імітуйте роботу над реальним проєктом.
Для цього чудово підходить створення лендингів для продуктів з Kickstarter. Тут є купа продуктів з крутими фото та величезною кількістю матеріалів — усе, що треба для класного сайту. Та ще й в абсолютно реальних умовах. Обирайте продукт, віжуали, створюйте структуру сторінки, показуючи найважливіше.
#3 Малюйте швидкі концепти.
Наприклад, в якості вправи створюйте перші екрани для сайтів. Пробуйте різні стилі, кольори, композиційні прийоми та, головне, різні теми. Дизайнеру часто доводиться працювати з новим і невідомим. Робіть так само.
Виходьте із зони комфорту та звичних прийомів та пам'ятайте про якісні референси. У контексті підготовки до роботи мрії можна надихатись і брати за приклад роботи компанії, в якій ви хочете працювати в перспективі.
Підсумки та всі ці справи
Ситуація на ринку одночасно сприятлива і ні. Дизайн одночасно і легкий для входу, і ні. Як і в самому UI/UX дизайні — все залежить від вас. Для того, щоб досягти успіхів, при цьому абсолютно будь-яких, треба вкладати власні ресурси у розв’язок завдання.
В умовах конкуренції цих ресурсів треба вкладати трохи більше, ніж це роблять ті, з ким ви конкуруєте. Ви самі вирішуєте з ким «змагатися» за вакансію — з тисячами середніх дизайнерів або з 10% тих, хто робить більше та може розраховувати на більше у відповідь.
Підходьте до всього, як до дизайн-завдання. Досліджуйте ринок (шукайте круті компанії), конкурентів (дивіться чужі портфоліо), робіть висновки та ставайте кращими, як в контексті навичок, так і портфелю.
Майте мотивацію багато працювати та розуміння того, що без зусиль результат буде вкрай посередній.
І все у вас в такому випадку вийде <3