Абсолютно нормально хвилюватися й губитися на порозі нової сфери. Трансформуйте переживання у щось корисне: цікавтеся, досліджуйте та експериментуйте, а наші спікери вам допоможуть.
- Як навчатися та що порадите з власного досвіду?
Ярослав: Я виділив для себе три основні формати навчання: самостійно, з ментором і на курсах. Які переваги та недоліки кожного?
Антон: Нікуди не подітися від самостійного навчання. Окрім курсів та співпраці з ментором, ви мусите навчатися самостійно.
Микола: У будь-якому випадку навчання — це дуже індивідуальний та інтимний процес. Лише ви знаєте свої слабкі та сильні місця.
Ярослав: Я намагався почати самостійне навчання приблизно тричі. Минало місяць –– два, щось не виходило, відчував зневіру.
Микола: Це питання мотивації й результату, якого ти прагнеш досягти. Важливо ставити маленькі, але реалістичні цілі.
Тетяна: У певний період кар’єри доведеться вчитися самостійно. З-поміж мінусів — розгубленість і відсутність уявлення про те, з чого починати.
Микола: Зменште свої очікування. Абсолютно нормально вчитися та помилятися на початку. Почніть із маленьких кроків. Маленькими кроками прийдете до великих цілей. Якщо ви плануєте працювати в цій сфері довго, шлях до результату буде довгим.
Ярослав: Навчання має стати для вас звичкою. Прокинулись, почистили зуби, поснідали й повчилися годинку –– дві, кожного дня.
Тетяна: Відчуття легкості не з’явиться, але в якийсь момент ви побачите, що деякі речі сприймаються легше.
- Чим курси Projector відрізняються від безкоштовних?
Микола: Актуальністю. Перше — не факт, що курс, записаний на ютубі, актуальний на момент перегляду. Друге — зворотний зв'язок. Подивитися відео, почитати коментарі –– це добре, однак процес навчання починається тоді, коли починається діалог.
Тетяна: Зв'язок у форматі питання –– відповідь. Дуже часто на початку кар’єри я не розуміла, чи роблю правильно. Це усвідомлення приходить з досвідом. Коли поруч є людина, яка вже пройшла твій шлях, це суттєво допомагає, навчання йде швидше. Це найважливіше в навчанні з учителем.
- Чи варто йти на курси із мінімальними знаннями?
Микола: Програмування в моєму житті було доволі довго, але щоб вивчити фронтенд, я теж пішов на курси. Це був базовий курс, я вивчив основний функціонал і далі вчився сам. Початок завжди найскладніший. Добре, якщо є хтось, хто може допомогти на цьому етапі.
- Як зрозуміти, чи курс вартий уваги?
Тетяна: Залежить від очікувань. Лише ви вирішуєте, який результат прагнете отримати. Усі приходять вчитися з різними запитами. Думаю, на курси можна йти, щоб ознайомитися із темою, заразом поглибити свої знання.
- Як відрізнити ґрунтовні курси від розважальних?
Микола: Завдяки репутації. Перевірте, хто веде курс. Якщо спікерів складно нагуглити, це дивно. Якщо результати роботи спікера доступні широкому загалу, перевірте, чи ця людина вам підходить, чи подобається вам стиль викладання.
Антон: Але курси та співпраця із ментором не виключають самостійного навчання.
- Навчання з ментором — як це ?
Микола: Опишу з точки зору ментора. Навчання з ментором прокачує навички комунікації й уміння правильно поставити запитання. Це надзвичайно важливий скіл. Чому? Правильно поставлене запитання одразу вводить у контекст, показує шлях, одразу розумієш, які теми не варто підіймати, це економить час. Гірший сценарій — до мене приходить студент і каже: «Не виходить. Що робити?». Доводиться витягувати з нього інформацію. Ментор не повинен давати вам готову відповідь. Він мусить дати інструмент, щоб ви навчилися самостійно. Ви запам’ятаєте проблему, яку вирішите самі.
Ярослав: Усі формати навчання мають місце бути. Щось може підходити, щось –– ні. Потрібно просто шукати, пробувати, і ви 100% щось знайдете.
- Скільки часу треба закладати на навчання?
Микола: Якщо часу мало, важливий темп. Краще щодня потроху, ніж один раз на вихідних засісти на 10 годин.
- Яка мінімальна кількість часу?
Микола: Якщо ви бачили на ютубі відео «х технологія за 5 хв», знайте, ці відео записані по приколу і для тих, хто вже знає сферу.
Тетяна: Буває, багато часу витрачаєш на задачу, однак не за власним бажанням, бо не виходить. У таких ситуаціях я рекомендую зупинитися й повернутися до роботи наступного дня. Зазвичай краща ідея приходить пізніше.
- Що робити вже зараз, щоб почати?
Тетяна: Не зупинятися на тому, що у вас чогось не вистачає. Не боятися починати. Просто створіть файлик, html чи навіть txt і експериментуйте. Так, найімовірніше, десь робитимете помилки, код буде неідеальним, але навіть щось дуже простеньке мотивуватиме працювати більше.
Микола: Краще неідеальний код, але такий, що працює, який можна покращити, розширити, розвинути. Щойно матимете свій перший результат, збережіть його, щоб порівняти ріст.
- Де шукати ментора?
Ярослав: Це може бути Twitter або LinkedIn. Я часто бачу пости про пошук ментора. Насправді багато людей погоджуються. Для вас це можливість отримати досвід роботи з ментором, а для вашого ментора можливість отримати досвід викладання. Це цінують на менеджерських позиціях. Але запитів на менторство трохи більше, ніж пропозицій. Важливо показати серйозне ставлення до навчання.
Спікери:
Антон Немцев — Front-end Engineer в Amazon Web Services.
Тетяна Мельник — Front-end Developer/ Tech Lead в Projector Institute.
Микола Романюк — Front-end Developer/ Team Lead в Blackthorn Vision.
Модератор — Ярослав Ілляшенко, Front-end Developer в Howly (SKELAR).
Щоб зробити перші кроки у вебпрограмуванні, реєструйтесь на курс Front-end Beginning або JavaScript.
Щоб бути в курсі creative & tech ринку в Україні, підписуйтеся на твіттер Development & Data Science факультету.