На лекції Ольга Петренко розповіла про створення персонажів мультфільму «Мавка. Лісова пісня» (Жабокиця Квуся, Магічну Іву та Верховних Духів), про розробку їхніх концептів та характерів. Поговорили про роль художника анімації, креативні методи та сенси, закладені в анімаційних персонажах.
Івент благодійний — усі охочі протягом лекції могли підтримати Миколаївський зоопарк.
- Що таке бриф для художника
Що створює анімаційний художник? З чого складається процес його роботи? Найчастіше загальний бриф для художника складається з текстового опису та візуального брифу. Текст-опис — для художника прописують персонажа максимально деталізовано, описують його риси характеру, особливі можливості тощо. До нього додають візуальний приклад — набір референсів. Їх збирають режисери та сценаристи, і вони можуть бути доволі різноплановими, наче мозаїка. Фотографії, замальовки, інші елементи. Іноді через це буває важко зрозуміти, що від вас очікують — головне разом з замовником знайти відправну точку, з якої далі буде розвиватися персонаж. Цю точку буває важко окреслити, особливо якщо загаданий персонаж — фантазійний.
До прикладу, Жабокиць Квусь. Для нього було доволі складно знайти референси, бо персонаж гібридний, такого у природі не існує — напівжабка, напівкотик. Проговорювали фокуси, колірні гами, відкидали певні кольори, оскільки вони могли бути не зовсім приємними для глядача.
- Препродакшн
Розробка персонажів відбувається на етапі препродакшну. На цьому ж етапі продовжується розробка сценарію: він може переписуватися, змінюватися. Однак до моменту, коли художник отримує бриф, сценарій більшою мірою повинен бути готовий, аби не робити зайвої роботи з перемальовування.
- Жабокиць Квусь
Коли розробляли цього персонажа, вирішили наділити його і характеристиками жабки, і кота. Плавання та стрибки — від жабки, граційність та хода — від кота. Якщо він живе у лісі, він повинен бути створений з природних текстур. Ми розробляли карту матеріалів, технічний арт, аби, коли персонаж переходить від художника в відділ моделінгу та текстурінгу, там розуміли, як з ним працювати.
Також була розроблена передісторія Жабокиця. Як би він міг розвиватися, якби був реальною твариною, з чого він народжується, які стадії розвитку проходить. Такі речі можуть бути не закладеними у сценарій, однак це художня творчість, яка дає більше інформації та історії персонажу.
- Мавка
Перший арт Мавки відрізнявся від фінального, оскільки сам проєкт тривав доволі довгий час. Її створювала група художників, яка глибоко працювала з багатьма деталями, починаючи з того, що Мавка мала по 10 варіантів різних зачісок. Після цього художники почали відтворювати персонажа у повний зріст. Прийшла ідея додати традиційні символи української культури на шкіру — ті, які ми зустрічаємо на писанках, вишиванках, рушниках, кераміці. Додати персонажу змістів.
- Продакшн
На етапі продакшну персонаж затверджується, до нього розробляється карта емоцій та карта матеріалів, позінги та історія. Мавка міфічна, не зовсім людська, однак вдягнута в людську одежу з традиційними символами. Для цього персонажу розроблялися різні костюми, було зрозуміло, що вона буде перевдягатися відповідно до сюжету та змін у власній поведінці.
Може здатися, що розробка образів — це не надскладна задача. Однак іноді анімаційний художник заходить у глухий кут, і треба спонукати свій мозок працювати по-іншому.
- Прийоми та методи креативу
Комбінаторика. Прийом, коли в одному образі поєднуються абсолютно різні образи. Сучасний штучний інтелект працює з комбінаторикою. Тому, коли говоримо про розробку Магічної Іви, тут дерево перестало бути елементом декору та стало персоніфікованим персонажем. У комбінаториці тут поєдналися символи Берегині, образи Трипільської культури, образ ляльки-мотанки. Так Магічна Іва стала берегинею Мавки, берегинею лісу.
Асоціативний ланцюг. Його можна розбудовувати з різних слів, параметрів, характеристик. Йдучи від основи, ви починаєте розбудовувати цей ланцюг, і чим далі він розкрутиться, тим більш неочікувані асоціації ви отримаєте. Цей метод буде корисним не тільки для художників, а й для режисерів, сценаристів — усіх, хто працює з концепціями. За таким принципом народився Лісовичок Гук, гучний (бо в нього є музичні інструменти), невеличкий (наче гном), вусатий (його вуса реагують на незвичні звуки у лісі).
Пошук нових сенсів. Це завжди цікавий челендж. Так ми працювали з татуюваннями Мавки — графічними символами, які відсилають до традиційної української культури. Її базові чотири символи пов’язали з чотирма стихіями. Ці символи схожі на ті, які малюють на писанках.
- Розробка Верховних Духів
На етапі початку роботи над цими персонажами, їхнього фінального опису ще не було. Це були ефемерні істоти, і ніхто не міг до кінця зрозуміти, як вони б мали виглядати.
Їх пов’язали з тваринами з Червоної книги України. У мультфільм додали багато тварин саме з цього джерела, аби звернути увагу на проблеми зникнення рідкісних тварин.
У духів за першою задумкою було три форми: тваринна, антропоморфна, і велична, ефемерна. У момент, коли вони передають сили Мавці, вони переходять у третю форму. У кожного духа були свої відповідники тварин з Червоної книги, деякі були створені з поєднання декількох істот, а також мають відсилання до творчості Марії Приймаченко.
Спікерка:
Ольга Петренко — character concept artist, visual artist. З 2015 року працювала в студії Анімаград (Київ, Україна) над такими повнометражними проектами як «Викрадена принцеса», «Мавка. Лісова пісня», «Роксолана».