Клієнт vs. Дизайн
Елена Галицкая — Chief Production Officer Bachoo Design Studio
Архівне. Ми у процесі перезапису всіх лекцій, а поки ви можете відфільтрувати лекції українською
відфільтруватиЄлена Галицка — 10 років працювала у сфері дизайну, за цей час встигла пройти шлях від ілюстраторки, 3D художниці, веб-дизайнерки до UX дизайнерки та арт-директорки. Зараз очолює команду дизайну у студії Báchoo, займається розробкою діджитал продуктів: від сайтів до складних онлайн-платформ та мобільних додатків.
Бізнеси бувають різні. Одні спочатку виробляють продукт, і вже готовому вигляді продають людям. Інші спочатку одержують замовлення, потім роблять продукт.
Робота дизайн-студії цікава і складна тим, що продукт ми робимо спільно з клієнтом. І якою б неймовірно досвідченою, розумною, професійною та талановитою командою (або дизайнером) ви не були, для успіху потрібне зусилля обох сторін: замовник та виконавець повинні зрозуміти один одного, порозумітися.
Погана новина. Погляди та бажання дизайнерів та клієнтів не збігаються майже ніколи. Дизайнер має профдеформацію: йому здається старим і нецікавим те, до чого нормальні люди тільки почали звикати. Він хоче експерименту, розвитку, йому цікаво рухати свою індустрію вперед, заводять нові рішення. Замовник дивиться на проект із погляду бізнес-інтересів. Іноді йому дуже важлива швидкість. Іноді важливо заощадити. Іноді він хоче йти перевіреним шляхом та практично скопіювати вже існуючу модель. Іноді, звичайно, він теж хоче новаторства, і таке буває.
А тепер гарна новина. Різні погляди дизайнерів та замовників – це нормально, корисно і навіть круто. Адже саме цей дуалізм породжує класні, нові і при цьому життєздатні рішення. Якщо, звісно, сторони змогли спрацюватись.
Спочатку хочу поговорити про ситуації, коли домовитися не вдасться. Не тому, що ви поганий, або клієнт поганий. Просто тому, що це глухий кут, і немає основи для співпраці. А потім ми поговоримо про те, що робити, щоби в такі ситуації не потрапляти.
Обговоримо:
- кризові ситуації у роботі з клієнтом і чому вони виникають;
- що робити у таких ситуаціях;
- як і про що домовлятися на старті роботи, щоби все проходило гладко.