На portfolio check розбираємо роботи з графічного дизайну, ілюстрації, аналізуємо їх, даємо практичні поради та вчимося оформлювати порфтоліо так, аби роботодавці звернули увагу саме на вас.
- Загальні поради
Зрозумійте вашу стратегію. Зрозумійте, як ви себе просуваєте, якою мовою спілкуєтесь з замовником, як він має вас знайти та як замовник зрозуміє, що ви працюєте системно. Якщо ви бренд дизайнер, ваше портфоліо не обов’язково може бути на Behance. Можливо, варто зробити свій сайт за допомогою конструктора WordPress.
Створюйте драматургію. Показуйте, яка проблема була у бренда та як ви з нею впоралися. Ви можете самі будувати драматургію, для кожного проєкту вона буде різною. Важливо, щоб ваші ідеї та вашу роботу можна було розглянути як сторітелінг.
- Чи потрібно у портфоліо показувати всі роботи
Ні. Потрібно показувати тільки ті, які ви виберете для свого просування. Якщо ви займаєтеся книжковим дизайном, показуйте тільки дизайн книг, або тільки графічний дизайн, або тільки ілюстрації. Обирайте ті роботи, які по-справжньому любите, які асоціюються з вами.
- Застереження
Очевидно, але: не використовуйте мокапи, де можуть бути російські тексти.
- Захопити увагу
Замовник приділяє на розгляд одного портфоліо буквально декілька секунд. Отже, за цей час вам необхідно зацікавити замовника, поступово розповідаючи історію. Важливо робити правильний вхід — не через логотип, не через назву, а, можливо, через якийсь графічний елемент або заголовок. Він одразу включить замовника в тему і буде спонукати замовника далі дивитися історію.
Не робіть акцент на логотипі — більшість брендів тепер створюють цілісну айдентику, розповідають історію, світ свого бренду. Тут важлива стратегія, яку ви оберете для розповіді.
- Колір: бекграунд та зображення
Можна використовувати темний або кольоровий бекграунд, аби акцентувати зображення. Не використовуйте чорно-білі зображення для презентації, вони забирають емоцію. Ваш дизайн повинен заряджати людину енергією, драйвити її.
Коли представляєте кольори палітри, використовуйте якісь форми або макети, не показуйте їх окремо. Кожен колір потребує класної назви, уникайте кліше.
- Чистота
Намагайтеся показувати кожне зображення окремо, дуже ретельно підбирайте мокапи. Дизайн у кейсі на Behance повинен бути непомітним, аби не відволікати від дизайну та ваших рішень у представлених макетах та айдентиці.
При описі кейсу, розбавляйте текст зображеннями, додавайте відео, анімацію, якщо створюєте різні різновиди ілюстрацій.
Балансуйте ваші зображення та текст. Коли робите своє портфоліо або сайт, робіть так, аби кожен слайд та кожен екран виглядав як самодостатній постер, в якому крута типографіка та кольори. Не потрібно додатково докручувати дизайн та оформлення, робіть це чисто, прозоро та зрозуміло. Більше емоцій викликає стримана верстка, в якій є певна фішка (зображення або анімація, елемент від graphic design). Не використовуйте занадто багато ефектів на фотографіях.
- Оформлення простору
Звертайте увагу на те, як оформлюєте ваш простір. Важливо не залишати нічого пустого, кожен слайд повинен виглядати як самостійна типографічна робота. Шукайте цікаві форми для того, аби розповісти вашу історію. Не забувайте про вирівнювання, діагоналі. Додавайте дихання, повітря між розміщеними зображеннями або об’єктами, але вбивайте пустий простір.
- Логотипи
Ніколи не показуйте логотипи просто у повітрі (так само, як і кольори айдентики). Знаходьте мокапи (це можуть бути мокапи соцмереж з атрибутами), подумайте, на чому можна розгорнути історію проєкту, і підберіть певний перелік предметів. На них показуйте, як працює ваш логотип. За можливості використовуйте 3D, аби дати предметам рух.
- Представлення шрифтів
Як і в кольорах та логотипах, не представляйте розроблений шрифт просто алфавітом та цифрами. Напишіть повідомлення, текст, зробіть анімацію зі шрифтом — це буде виглядати більш цікаво. Показуйте, як усі елементи айдентики існують та живуть в одному макеті. Для мокапів обирайте актуальні предмети — наприклад, не використовуйте диски, флешки тощо, якщо цього не вимагає сам проєкт. Це може зістарити вашу айдентику, показати її як несучасну.
Ілюстрація це теж айдентика для книжки. Тож беріть сучасний вигляд книжки, з сучасною версткою, і покажіть свої ілюстрації на сучасному виданні.
- Патерни
Намагайтеся їх не використовувати. Це не дизайн рішення, це дублювання знака та логотипу. Повинно бути переусвідомлення всього, до чого ви доторкаєтесь. Візьміть собі за правило: переусвідомлюємо, а не дублюємо.
- Шаблонність
Коли для айдентики та брендингу ви постійно використовуєте мокапи футболок або шоперів, є відчуття, що це не реальний проєкт. Завжди запитуйте у клієнта реальні потреби і реальні плани на мерч — це потрібно для того, аби ваш дизайн був заздалегідь продуманий для різних матеріалів — не лише на шоперах, пляшках та наліпках. Як реклама — це не завжди відеоролик, так айдентика — це не завжди шопер та футболка.
- Розповісти про проєкт
Розповідайте про проєкт так, як ніби ви розповідаєте його своїй бабусі — чітко, зрозуміло. Не робіть нумерованих списків — зробіть невеликий блок тексту, де ви розкажете про задачі, які перед вами стояли, та їхнє виконання. Не підписуйте очевидні об’єкти, не підписуйте «на ілюстрації зображений…» тощо. Не прописуйте принципи побудови логотипу — це не потрібно брати в кейси.
- Система айдентики
Коли розробляєте систему айдентики, зважайте на те, що всі об’єкти повинні нести якусь думку. Вони не можуть просто рандомно з’являтися у кадрі, вони повинні бути пов’язаними з вашим проєктом — чи то побутовий предмет, чи то 3D illustration. Кожному елементу айдентики потрібне логічне пояснення, і в кожного об’єкта повинне бути своє місце. Курси графічного дизайну вчать, що графічний дизайн це система, як і ваш проєкт у портфоліо або на Behance має бути цілісною системою. Важливо мати один сенс і в комунікації, і в назві, аби дизайн підсилював ідею та принцип бренду.
- Інші настанови
Будьте різними, будьте дикими. Робіть щось сміливе, не використовуйте заїжджені кольори або елементи. Ми не робимо окремі речі, логотипи або шрифти. Ми робимо айдентики — навіть, якщо вони невеликі. Просто логотип не працює — брендам потрібно розповідати історію, і ця історія повинна бути створена вами. Для того, аби бренд розумів, як йому далі розвиватися і що розповідати, коли поруч не буде вас.
- Ще трохи про підбір робіт в портфоліо
Чи варто підбирати в портфоліо однотипні роботи — тільки graphic gesign, або тільки illustrations? Ні, роботи варто показувати цілісними проєктами. Навіть якщо ви створили один логотип, розгорніть його до невеличкої айдентики.
Запускається курс Illustration for Designers, на якому ми вчимося інакше мислити, вчимося позбавлятися кліше у всьому — в тому числі у створенні портфоліо, ідей та проєктів. Ми шукаємо інші шляхи, виконуємо багато домашніх завдань, вчимося створювати айдентику. Graphic Designers вчаться малювати ілюстрації, а Illustrators — вчаться мислити проєктно, вчаться дизайну.
Спікер:
Євген Величев — незалежний ілюстратор і дизайнер. Працював над створенням бренду BRAVE.UA. Куратор курсу Illustration for Designers.