У новій зустрічі анімаційного клубу Cartoon lab дивимось мультфільм «Енканто». З точки зору анімаційного художника розбираємо: побудову кольорового світу, візуальні прийоми та техніки, що створюють атмосферу та розповідають історію персонажів.
- Про створення мультфільму
«Енканто» — 60-й фільм студії Disney, відзнятий «Walt Disney Animation Studios» и «Walt Disney Pictures». Реліз відбувся наприкінці 2021 року, тож нами багатьма міг бути не помічений через початок повномасштабного вторгнення. Мультфільм отримав «Оскар» у номінації «Найкращий повнометражний мультфільм». Був визнаний культурним феноменом через дуже детальну передачу культури Колумбії. Це прочитується навіть у складі мультиплікаційної сім’ї, де головним є не чоловік, а жінка, оскільки у Колумбії в більшості панує матріархат.
- Магічний реалізм?
У задумці лежить концепція травми різниці поколінь. Крім цього наголошується, що мультфільм це приклад магічного реалізму, і ми спробуємо це довести.
Можемо вивести формулу, де магічний реалізм = реалізм + магія, де основним буде перший доданок. В історії реалізм виник у відповідь на романтизм XVIII століття, де люди зображали ідеалізовані сцени, людей та пейзажі. Одночасно з цим реальність після Французької революції була більш жорстокою. Реалізм зображав те, що існує насправді.
Магічний реалізм розвинувся у 1940-х у Латинській Америці, і найперше — як літературне явище. Тож, магічний реалізм — це те, що відбувається у дуже деталізованому реалістичному сетингу, в який проникає щось нереальне, те, у що важко повірити. Розмиває кордони між фантазією та реальністю.
Різниця між фентезі та магічним реалізмом: коли у другому відбувається щось нереальне, всі навколо діють так, ніби нічого не відбувається, нормалізують цю фантазію. Тож «Енканто» дійсно є прикладом магічного реалізму.
- Символізм у мультфільмі
Символізм — засіб, коли непрямою мовою (за допомогою символа) передається певне додаткове значення до предмета або ситуації. Символічні прийоми: метафора, алегорія, архетипічність, алюзія, гіпербола, і всі ці прийоми можна побачити у «Енканто» та його персонажах. Наприклад, прослідкувати зміну кольору хустки Абуели, або ситуації, в яких вона її вдягає або знімає. Кожна з цих змін має своє символічне значення, а ще змінює сприйняття глядачів. Або, наприклад, метелики — можливий символ змін у мультфільмі. Метелики з’являються 28 разів.
- Відмова від похмурості
В середньому мультфільм розробляється 5-6 років. Може змінюватися сценарій на різних етапах, що тягне за собою зміну інших процесів. У перших версіях «Енканто» розроблялася концепція, у якій при руйнуванні Касіти (магічного будинку сім’ї Мадрігал) метелики стають темними і лякаючими. Версія, чому концепція не була реалізована — похмурі елементи у мультфільмах лякають дітей, тому від темних метеликів відмовилися.
- Символи персонажів
Мірабель має на одязі сонця — прийняття, вона безумовно приймає свою сім’ю. Каміло має символ хамелеона, Пеппа — навушники у вигляді сонечок і вогняні капці, Ізабелла — квіти. Власні символи є майже у кожного персонажа мультфільму.
- Високий екран
«Енканто» не є фільмом подорожі. Тема була обрана для того, аби не робити фрейми (екран) пласкими і широкими, як зазвичай. У «Енканто» більш високий екран, ніж, наприклад, у «Людини-павука», якого ми розглядали на минулій зустрічі. Творці мультфільму зробили високі кадри, аби відчувалася атмосфера інтимності, ніби ти просто поруч з героями, розмовляєш з ними.
- Локації мультфільму
Локації малювали наближеними до справжньої Колумбії. Маємо три природні локації. Наприклад, Каньйо-Кристалес — річка п’яти кольорів у Колумбії. Кавовий регіон Колумбії, пальмові локації та рослини, квітучі дерева — це все взято з реальної колумбійської природи. До пандемії творці мультфільму встигли відвідати Колумбію, аби вивчити її природу зсередини. Місто в «Енканто» теж має референс з Колумбії, де розміщені невеличкі будиночки, бруківка тощо.
Найважливіша локація — Касіта, дім сім’ї Мадригал, створений за допомогою магії. Візуально її можна поділити на три поверхи та основні форми. Глобальний рух Касіти прямує вверх, її елементи спрямовані так, аби створювати відчуття руху, зростання. У ній немає випадкових елементів, кольорів або пропорцій.
Касіта має жовто-оранжеві відтінки, теплі та світлі. Кожна башта пов’язана з окремим персонажем, і кожен персонаж має свій колір башти. Касіта є повноцінним персонажем мультфільму, зі своїм функціоналом всередині, однак і зі своїми обмеженнями.
- Floorplan
Кухня в будинку Касіта — дуже цікавої і незвичної форми. Для того, щоб зрозуміти, якої форми приміщення, на допомогу може прийти замальовка локації — створення Floorplan. Це технічний малюнок у масштабі. Малювати Floorplan локацій дуже корисно, це не повинен бути малюнок, доведений до ідеалу — створіть локацію суто функціонально, аби зрозуміти, де що стоїть, яка форма приміщення. Це допомагає інакше сприймати простір та розвивати просторове мислення.
- Головна проблема «Енканто». Чи є тут антагоніст?
У класичному розумінні злодіїв, негативних персонажів у «Енканто» немає. Усі персонажі борються з однією проблемою, з травмою стику поколінь. Усі намагаються привести сім’ю Мадригал у рівновагу, подолати цей поділ та розкол всередині сім’ї (який також увиразнюється у різних кольорах персонажів). Мірабель же у своєму одязі має потрохи кольорів з усієї родини, вона не лише символічно об’єднує сім’ю, а й інтегрує усіх в одне ціле в тому числі за допомогою кольорів.
- Висновок
Найцікавіше та найважливіше в «Енканто» — не лише технічна робота, а й робота з символами, кольорами.
Спікерка:
Тетяна Бульба — Visual development artist в Ink та Light Films, співорганізаторка конференції розробників комп'ютерних ігор Games Gathering, керувала Games Academy.
Авторка курсу CG Beginning.