Що таке UI/UX дизайн: ваш гід професією

Авторка: Мар'яна Марків
Фото: Наталія Азаркіна
Яким був перший сайт понад 30 років тому? Вебсторінкою з набором тексту та гіперпосиланнями на білому тлі. Перемотуємо крізь десятиліття до 2025-го й UI/UX дизайн розрісся до розмаїття стилів, підходів, масштабів та інтерфейсів, а Інтернет щосекунди поповнюється 3 новими сайтами.
Якщо і вам хочеться додати діджитальному світу своїх інтерфейсів, ближче познайомитися зі сферою чи просто дізнатися більше — чудово.
Зібрали в одному місці базу про те, що таке UI/UX дизайн, чим займається UX/UI дизайнер, як стартувати й розвиватися у професії.

Що таке UI/UX дизайн?
UI/UX дизайн — це про створення інтерфейсів діджитал продуктів. Вони мають бути зручними й естетичними для людей, які ними користуються та ефективними для бізнесів, які їх забезпечують.
Серед інтерфейсів, які розробляють UX/UI дизайнери: сайти, мобільні застосунки, платіжні системи, дашборди, список можна продовжувати.
Та якщо коротко — все, що в інтернетах можна клацнути — створювали зокрема дизайнери.
UX та UI: яка різниця?
UI (User Interface) — це користувацький інтерфейс. Цим терміном описують те, як продукт виглядає:
- кольори;
- дизайн;
- анімація;
- контент;
- форми кнопки, мітки, поля для введення.
UX (User Experience) — це користувацький досвід. Тут мають на увазі емоції, які людина отримує, коли користується інтерфейсом на десктопі чи мобілці. UX — це рівень того, наскільки користувачам буде просто чи складно зробити те, по що вони прийшли на конкретний інтерфейс: купити, прокласти маршрут, подивитися ціну, дізнатися погоду тощо.
Основну різницю між UI та UX можна описати так: UI дизайнер вирішує, як виглядає кермо автомобіля, а UX дизайнер — як це кермо працюватиме. До UX дизайну належить функціонал продукту, шлях користувача по інтерфейсу, його взаємодія з ним та ті емоції, які він викликає у користувачів. UI — це робота над графічним втіленням функцій інтерфейсу.
Що робить UX дизайнер?
Велика частина роботи UX дизайнера — зрозуміти, як продукт взаємодіє з користувачами. Цьому фахівцю важливо переконатися, що людина логічно та інтуїтивно переходитиме від одного кроку до іншого.

Якщо користуючись інтерфейсом, наприклад, банківського застосунку, ви не відразу розумієте, як саме вам здійснити платіж — це дзвіночок, що UX зробили погано. Дизайнери не постаралися полегшити вам життя продуктом.
Дизайнери досліджують різні підходи до розв'язання конкретної проблеми користувача, аби обрати найрелевантніший за швидкістю, зручністю, логікою. Які кроки робить користувач? Які завдання йому потрібно виконати? Наскільки простий шлях від запиту до результату?

Що робить UI дизайнер?
UI дизайнер займається візуалізацією прототипу, який він отримав від UX дизайнерів. Цей фахівець створює всі візуальні елементи на шляху користувача: екрани, скрол, типографія, форми, кнопки, значки, інтервали, колірні схеми, адаптивність.

Проте важливе не тільки те, як виглядає інтерфейс.
Від обраної колірної гами залежить те, наскільки інтерфейс буде зручним для людей з порушеннями зору або ж як легко читатиметься текст, коли на екран падає світло. А ось анімація, скрол чи кольорова кнопка можуть стати додатковими маркетинговими інструментами.
Наприклад, застосунок Duolingo для вивчення іноземних мов проводить безліч експериментів з дизайном, щоб перевірити, як він впливає на користувачів. Вимірювали навіть те, наскільки великими мають бути сльози сови Дуо у листах, щоб студенти поверталися до занять.
Класні UI дизайнери створюють зрозумілий на рівні інтуїції досвід, що не змушуватиме людей ламати голову: «а що робити далі?». За потреби UI спеціалісти використовують в дизайні айдентику бренду, з яким працюють.

Чому UI та UX часто пишуть разом?
І в портфоліо дизайнерів, і в резюме, і у вакансіях компаній UI/UX часто йдуть у зв'язці. Це тому, що обидві сфери найкраще працюють в комплексі. Інакше фінальний результат матиме одну слабку сторону.
Якщо не пропрацювати одну з частину інтерфейсу, то на виході матимемо або красивий зовнішньо, проте незручний інтерфейс, або корисний продукт, що буде візуально непоказним.
Попри те, що різниця в цілях та роботі UX та UI дизайнерів суттєва, вони мають розуміти хоча б базу та основні принципи сфери одне одного.
Але переважно UX та UI сходятся в одну роль. Такий фахівець працює, щоб зробити цілісний продукт в єдиному візуальному стилі зі зручною структурою.
У перспективі, окрім UI/UX дизайну ви можете копнути глибше у додатковий аспект, наприклад, продуктові метрики, дизайн продукту. Такий буст дасть вам додаткові плюси серед інших кандидатів.
Це не про UI/UX дизайн
Є питання, які часто йдуть одразу після «що таке UI/UX дизайн?».
А UX/UI дизайнер малює картинки?
Ніт, щоб працювати UX/UI дизайнером, малювати не потрібно.
Але щоб бути крутим спеціалістом, вам знадобиться розуміння композиції, типографії та колористики. Хороша новина — цим всім навичкам навчають на курсах з UI/UX дизайну. Це більше стосується UI дизайну, але базове розуміння знадобиться UX дизайнерам теж. Наприклад, при підготовці прототипів для презентації клієнту.
Якщо ж ви навпаки вмієте та любите малювати, то ці навички лише підсилять вас, коли працюєте з дизайном продукту.
Чи потрібно кодити дизайнеру?
Теж ні. Це територія розробників.
Але базові знання з HTML/CSS можуть стати у пригоді, щоб враховувати принципи верстки інтерфейсів. А також при передачі вашого макету розробникам.
Заглибитися у верстку серйозніше, скоріш за все доведеться, якщо ви захочете працювати на фрілансі. Замовляючи проєкт у фрілансера, клієнти часто розраховують від дизайнера і на інтерфейс, і на його верстку.
Що треба вміти в UI/UX дизайні?
Розіб'ємо цю тему на hard і soft skills.
Hard skills, які знадобляться вам у UI/UX дизайні:
- працювати із композицією, стилем, кольорами, типографією;
- генерувати ідеї та мати прокачаний дизайн-смак, бо робити естетично — теж навичка;
- будувати інформаційну архітектуру;
- шукати та знаходити референси, формувати мудборди;
- працювати у графічних редакторах, щоб проєктувати макети та прототипи сайтів, застосунків;
- досліджувати цільову аудиторію, аналізувати конкурентів;
- розуміти бізнес-метрики та як дизайн впливає на них.
Soft skills, з якими станете кращим UX/UI дизайнером:
- бути вмотивованими — особливо це допоможе вам на початку кар’єри. Адже щире бажання працювати та постійно навчатися рухатиме вас вперед;
- вміти комунікувати — це база, ґрунт і в дизайні. Ви спілкуватиметеся із замовниками, колегами та дотичними до проєкту фахівцями. Процес та результат вашої робити також залежатиме від того, наскільки ви вмієте слухати й чути інших і чітко доносити власні ідеї;
- пильно стежити за деталями — навичка, яка стане в пригоді, коли треба виявити помилки чи то у власному резюме або портфоліо, чи то в дизайні;
- мислити категорією problem-solving. Цей скіл допоможе визначати та розв’язувати проблеми — усувати технічні помилки, продумувати дизайн-рішення, які досягають бізнес-цілей та закривають потреби користувачів;
- вміти вчитися — одвічна навичка, з якою зможете зростати. І це не лише про постійне прокачування знань, це також про те, щоб ставити правильні запитання менеджеру, Google і ChatGPT.
Часто ще висить питання: який рівень англійської потрібен UX/UI дизайнеру?
Мінімальним порогом може бути B1 — той, що Intermediate. Так ви отримуєте доступ до більшості контенту та ресурсів про дизайн, можете працювати з інструментами, які не мають української локалізації.
Плюс, що краще ви знаєте англійську (на B2 чи навіть C1), то більше збираєте кар'єрних переваг. Так, за опитуванням DOU, рівень англійської сильніше впливає на зарплати UX/UI дизайнерів.
Чим працюють UX/UI дизайнери? Інструменти
Розбираємося, де ж відбувається магія дизайну. До основного набору інструментів спеціаліста можуть входити:
- Figma — це один з найбільш ходових графічних редакторів останніх років, в якому стається дизайн. З ним можна створювати прототипи сайтів, іконки, кнопки, форми, векторні зображення, ілюстрації тощо.
Продукти Adobe:
- XD — підтримує векторну графіку й верстку та дозволяє створити невеликі активні прототипи.
- Photoshop — допомагає працювати з растровими зображеннями, ретушувати фотографії. Але також редактор має інструменти для роботи з векторною графікою та 3D.
- Illustrator — дозволяє працювати з векторною графікою та створювати просунуті ілюстрації тощо.
Де можна працювати в UI/UX дизайні? Сценарії розвитку кар’єри
Уявімо, ви вже опанували основи UI/UX дизайну. Куди вам йти з новими знаннями та навичками? Є три напрямки, кожен з власними особливостями.
Фріланс. Тут ви самі собі бос і можете обирати замовників. Та варто розуміти, що ви самостійно шукаєте клієнтів, ведете комунікацію, займаєтеся юридичними, фінансовими, податковими питаннями.
Дизайн-студія, агенція. Це той варіант, у якому працюєте над багатьма проєктами, різними за масштабами, потребами, ринками. Плюс, у вас є тімлід, який може стати ментором, що слідкуватиме за вашими успіхами й скеровуватиме у потрібне річище.
Також у цьому випадку юридичні аспекти, економічні та пошук клієнтів бере на себе студія. А комунікацією займається акаунт-менеджер.
Продукт або компанія. У цьому сценарії ви не створюєте щоразу різні інтерфейси, а працюєте в довгу. Ваш фокус — проєкт, який ітеративно покращуєте, щоб закривати бізнес-цілі, доповнюєте новими дизайн-елементами чи функціями. Тут також варто враховувати, що вашу креативність можуть дещо обмежувати саме ці бізнес-цілі та стратегія компанії.
Як стати UX/UI дизайнером?
Від моменту, коли ви почали опановувати дизайн до того, щоб шукати першу роботу зазвичай потрібно 5-6 місяців. Сам пошук може поміститись як у кілька тижнів, так і кілька місяців. У цьому випадку все залежить від вас.
У 2025 році попит на ринку праці серед UX/UI дизайнерів є. Як і конкуренція серед кандидатів. Це треба прийняти. А далі — вкладатися у свій розвиток, портфоліо, вміння презентувати себе.
У цій історії класно не залишатися наодинці. Знаходьте менторів, дизайн-спільноти, в яких можете поділитися наболілими питаннями, дізнатися досвід інших, попросити пораду чи фідбек. Наприклад, випускники Projector не прощаються з однокурсамиками та кураторами, а продовжують підтримувати одне одного в телеграм-спільноті.

Куди можна рухатися UX/UI дизайнерам?
UI/UX дизайн — це широка та багатогранна сфера. Ви можете зростати вертикально й переходити до менеджерських позицій. А можете розвиватися горизонтально — знайти себе у суміжному дизайн-напрямі.
Серед таких спеціальностей є:
- UX дизайнери — вже вам знайома професія. Ці фахівці дбають про те, щоб інтерфейс був зручним та зрозумілим. Для цього вони досліджують, аналізують конкурентів, проводять глибинні інтерв’ю з людьми, тестують прототипи.
- Дизайнери продукту — відповідають за весь життєвий цикл продукту замість фокуса лише на окремих дизайн-аспектах, як-от UI чи UX. Є також стратегами, які змінюють процеси своєї роботи для більш глибинних досліджень, щоб ітеративно покращувати продукт.
- Дизайнери мобільних застосунків — працюють з усіма видами мобільних інтерфейсів. А саме створюють їх прототипи, працюють з гайдлайнами платформ IOS та Android, UI-кітами. Ці спеціалісти вміють проводити дослідження, щоб створити застосунок, який і виглядатиме привабливо, і буде закривати потреби користувачів.

Як вчитися UI/UX дизайну?
У майбутнього UX/UI дизайнера є два шляхи. Опановувати дизайн-ремесло самостійно. Або ж піти на навчання і також надалі нон-стоп прокачувати свої навички.
Перевага першого — шанс на повну розвинути самодисципліну. Переваги другого — попередній, плюс мати поруч кураторів-практиків, які власним досвідом і фідбеком допомагають зрозуміти, як же той UI/UX дизайн робити. А також оживляти нові навички у кейсах для реальних замовників, які ще й дають початок вашому професійному портфоліо.
Та не курсами єдиними.
Що читати, що дивитися про UI/UX дизайн?
Щоб розвивати своє дизайнерське око, можете переглядати сайти на курованих платформах, як-от:
Щоб влитися у контекст дизайну інтерфейсів, слідкуйте за новинами та статтями про UI/UX і навколо у профільних блогах і медіа:
А якщо хочете отримувати все це, плюс поради та лайфхаки від українських експертів дизайну, вам у телеграм-канал interfaces.prjctr від Projector Institute.
Зануритися в основи професії також допоможуть книги про дизайн від профі сфери. Як серйозний бонус, ці книги є українською:
- «Дизайн звичних речей», «Опанувати складність», «Дизайн для кращого світу» Дона Нормана;
- «Про інтерфейс. Основи проєктування взаємодії» Алана Купера;
- «Як дизайн спонукає нас думати» Шона Адамса;
- «Наука дизайну та форми» Йоганнеса Іттена.
- «100 речей, які кожен дизайнер повинен знати про людей» Сьюзен М. Вайншенк.
Якщо ви дочитали до цього місця й відчуваєте, що UI/UX дизайн — це ваша професія-метч, в якій хочете розвиватися, то точно маєте нашу підтримку.
Зважуйте, придивляйтесь, навчайтесь, а головне — отримуйте задоволення від процесу.
стартуйте кар’єру в UI/UX дизайніі ставайте тими, кого чекають компанії

UI/UX Design Beginning новинка
покращена версія курсу
Web Design Beginning
старт
14 липня 2025
досвід
не обовʼязковий
тривалість
5 місяців
група
40 місць
засновано на
дослідженнях реальних очікувань компаній
у фіналі
професія та три проєкти в портфоліо
перший крок за вами
залаштунки UI/UX дизайнувідеолекції про кухню і можливості професії
прокачка у дизайні інтерфейсівможливі напрями та інструменти сфери
TL;DR про UI/UX дизайнщо варто точно знати
- Що таке UI/UX дизайн?
- Що робить UX/UI дизайнер?
- Чи потрібно вміти малювати, щоб працювати в UI/UX дизайні?
- А UX/UI дизайнер займається розробкою?
- Які навички потрібні в UI/UX дизайні?
- Які є інструменти в UI/UX дизайні?
- Де працюють UX/UI дизайнери?
- Ким ще можна працювати в UI/UX дизайні?
- Який рівень англійської потрібен UX/UI дизайнеру?