Blog
/
all articles
/
Чим відрізняється роль CTO у стартапі, B2B, SaaS та ритейлі 
У цій статті:

CTO в стартапах, B2B, SaaS та ритейлі — це люди, які беруть невидиме і роблять його відчутним. Де б ви не працювали, ключем до успіху є вміння бачити потенціал у тому, що інші можуть не помічати, і робити це реальністю — крок за кроком, ітерація за ітерацією. 

CTO у стартапі

Cтартапи живуть у вимірі “Move fast, break things”, мотто, яке на ранніх етапах існування сповідував Facebook. Це про постійні зміни, перебудови та прийняття ризику.

На ранніх стадіях CTO часто є рушійною силою всього, що відбувається. Найчастіше він бере безпосередню участь у створенні продукту, кодить ручками, думає про маркетинг, бо «всі роблять все».

В умовах обмежених ресурсів у стартапах завжди основна увага приділятиметься швидкості та ітераціям. Задача CTO — бачити, коли move fast і де знаходяться breaking points. Часто ідеться не про досконалість, а про швидке створення прототипів і тестування гіпотез у режимі реального часу, коли кожна функція — це експеримент у пошуках product market fit.

У всіх класних книгах Мартіна Фаулера радять «робити прототип, а потім не адаптовувати прототип, а писати наново, використовуючи best practices зі свого прототипу». Інколи люди нехтують цими правилами і роблять з прототипа щось дуже швидке або дуже масивне. Це неприкольно, треба робити нормальний продакшн. Прототип — це база, і при його створенні потрібно говорити «ми зараз робимо так, щоб воно швидко працювало», але у вас має бути бачення, як зробити нормальний продукт, класну сертифікацію і т.д.

Пріоритет номер один незалежно від бізнес-моделі, у якій працює CTO, — потреби клієнта.

Зазвичай бізнес цікавить тільки час та результат, тобто коли буде щось, що почне приносити гроші. Тож у виборі технологічного стеку ми маємо так само оцінювати наявні ресурси — час та гроші. Крім того, у нас мають бути критерії успіху, критерії провалу та критерії ітерації. Мені дуже подобається книга “Testing Business Ideas: How to Get Fast Customer Feedback, Iterate Faster and Scale Sooner”, там є журнал всіх івентів для того, щоб розуміти, що ми робимо щось правильно або навпаки.

Стартап — це про те, наскільки швидко ти зробиш якусь фічу, яка приносить користь та прибуток. Це дуже чітко вимірюється. Наприклад, зараз я як co-founder стартапу інвестуватиму в таку фічу, return of investment якої складатиме 3 місяці.

У стартапах, особливо на етапі розробки ідеї, є спокуса створювати складні системи, але успішні CTO розуміють, що less is always more (незалежно від масштабів).

Разом з тим роль CTO трансформується разом зі stage стартапу. Коли він стає зрілим, ми повинні змінювати своє мислення від спроб зробити все і одразу до створення стійких систем. На початку всі роблять все, але чим більше ви зростаєте, тим більше розумієте, що ваша стратегія повинна бути зосереджена на основній, високопродуктивній задачі.

CTO у B2B

B2B сфера відрізняється більшою мірою тим, що в ній ви залежатимете від рішень, які передбачені контрактами. Поспіх може коштувати розірванням стосунків з клієнтами, за що вас навряд чи хтось похвалить, адже мета будь-якого бізнесу — отримання прибутків.

Робота CTO полягає у створенні систем, на які клієнти можуть покластися, а це вимагає часу, точності і, нерідко, кастомізації. Клієнти очікують надійної документації, відповідності галузевим стандартам, таким як SOC-2 або GDPR, та безперешкодної інтеграції в їхні існуючі екосистеми.

Однак принцип less is always more прикладний і тут, адже маючи комплексні потреби клієнтів, легко переборщити з розробкою рішень і купою непотрібних налаштувань.

Треба обирати ту технологію, яка не буде заважати. 

Перед тим як щось розробляти, треба продумати свій шлях. Найкращий — еволюційний. Якщо це перший клієнт, то ви домовляєтеся, мовляв, ось старт, ось так ми бачимо beta-версію, ось тут ми зробимо продакшн за ось такою дорожньою картою… Це вже не стартап, де все може змінитися over the night, потрібно узгоджувати дуже багато речей і мислити стратегічно.

B2B — це про дуже великий прошарок контракту.

Дуже важливу роль грає комунікація і вміння донести, feasible or not feasible те, що хоче імплементувати клієнт. Щоб відповісти на це питання, звіряємося з двома найціннішими ресурсами — часом та грошима. Зазвичай якщо ви пояснюєте про можливість чи неможливість чого-завгодно з перспективи ресурсів та часу, діалог складається легшим та коротшим.

CTO у SaaS

Для SaaS-компаній головним викликом є масштабованість. CTO має зважати на кілька взаємопов'язаних факторів:

  • швидке масштабування може призвести до непередбачуваних сюрпризів. CTO повинні планувати й горизонтальне масштабування: думати про розподіл між серверами та інвестиції в хмарну інфраструктуру ще до того, як все впаде;
  • у сфері SaaS технології та очікування юзерів швидко змінюються. CTO повинні активно стежити за розвитком хмарних технологій, автоматизацією, машинним навчанням, ai-інструментами, бо ціною ігнору може бути відставання від конкурентів і збитки;
  • з ростом платформи зростають і витрати — більше серверів, трафіку, сховищ і складнощів в управлінні цими ресурсами. CTO повинні знайти баланс між технічним зростанням та оптимізацією витрат. Хоча на початкових етапах масштабування акцент може бути на зростанні за будь-яку ціну, у перспективі марафону потрібно буде стежити за всім, щоб user experience залишався на рівні.
Що б ви не робили, головне не нашкодити платформі, бо збій у роботі сервісу може призвести до відтоку клієнтів.

CTO в ритейлі

Приходячи на роль CTO у ритейл, ви маєте бути готові зіштовхуватися з багатьма специфіками та проблематиками. Крім самих технологій, ви часто залежатимете від культур, звичаїв і навіть релігій своїх замовників.

Наприклад, колись я працював над рішеннями для ритейлу в Дубаї (ОАЕ). Мав справу з касовими терміналами, які були впроваджені компанією, яка практично вже не існувала і на якій, звісно, був софт 83-го року. Мені казали «Мій батько працював в цій компанії і придбав ці сервери, вони ще працюють. Ти можеш надати таке рішення, щоб воно й далі працювало ще 40 років?».

Є клієнти, які можуть бути проти хмарних рішень або не використовують VPN, або не імплементують конкретний софт з конкретних країн, бо мають відповідні політичні чи релігійні переконання.

Пропонуючи рішення, будь-який CTO має перш за все спиратися на бізнес-задачі та говорити бізнес-мовою, однак іноді вам доводитиметься відкладати найкращі рішення з усіх можливих і шукати нові, бо того вимагає специфіка компанії.

Різні ролі, одна суть

Незалежно від того, чи плануєте ви бути CTO у стартапі, B2B, SaaS або ритейлі, суть вашої роботи залишається незмінною: використання технологій для досягнення бізнес-цілей, які перед вами стоять, і задоволення потреб користувачів, на яких орієнтований бізнес. 

Завдання CTO полягає не просто в тому, щоб «щось будувати», а в тому, щоб будувати довговічно, постійно адаптуючись до нових тенденцій і вимог ринку. Щоб домовлятися з клієнтами у будь-якій сфері, CTO має постійно розвиватися за декількома ключовими напрямками:

  • soft skills. Будь-яка співпраця починається з комунікації, тому це перше, на що потрібно звернути увагу. Раджу прочитати книгу «Ненасильницьке спілкування», Маршалла Розенберґа, якщо у вас є відповідний запит;
  • hard skills, бо зараз «відключка» від своєї сфери бодай на короткий період може вартувати крутих можливостей і кар’єрних злетів;
  • емоційний інтелект, бо він дозволяє краще розуміти потреби команди, партнерів та клієнтів, адаптувати стиль комунікації під різні ситуації і вирішувати конфлікти ще на ранніх стадіях;
  • резильєнтність, бо CTO потрібно швидко аналізувати невдачі, навчатися на помилках і продовжувати рухатися вперед. Для себе я давно прийняв філософію, що я — це поле для експериментів (приємних), і це сприйняття допомагає залишатися стійким до стресу та невдач;
  • англійська мова. Тут все просто: чим краще ми можемо висловлювати свої міркування, тим легше порозумітися з тими, хто нас оточує.

Також не варто забувати про уміння продавати. Ми продаємо постійно: себе, продукт, стратегію, компанію. Якщо ви не набудете цієї навички, розвиватися у кар’єрі буде украй важко. 

Особливо це актуально для тих, хто працює у стартапі, адже від того, чи зможете ви продати ідею, залежатиме увесь подальший процес і успіх. Також не варто забувати про розбудову особистого бренду, тому що це те, що може допомогти вам залучати будь-які кадри в команду.

Мені подобається гасло Андрія Федоріва, яке звучить як “Create whatever”.  

Нагадуйте собі ці слова час від часу, а особливо ті, хто перебуває на старті свого шляху. У світі, де технологічний прогрес видно кожного дня, ми маємо бути не просто профі «тут і зараз», але й візіонерами, здатними мислити поза шаблонами. Саме цього я і бажаю вам на позиціях CTO у стартапі, B2B, SaaS та ритейлі.

ще цікаве
для вас
%
000.00
/ updated /