Гараж
360° навчання. Як VR та AR допомагають в освіті
Замість комфортних класів чи аудиторій — не менш комфортна віртуальна реальність. Замість звичних слайдів та відео — реальність доповнена. Це не фантазії, а спроби зробити освіту більш інтерактивною та інклюзивною завдяки технологіям. Далі — детальніше розберемося як саме.
Крізь простір та час

Не всі мають можливість поїхати в інше місто чи країну на екскурсію. Чи ви школяр, чи студент — VR може стати варіантом в усіх випадках. Наприклад, у Google вже розробили продукт Expeditions для вчителів, який використовує віртуальну й доповнену реальність.

Там зокрема є можливість відвідати Лувр або ж піднятися на Еверест, не залишаючи при цьому стіни шкільного класу. Крім цього доповнена реальність може створити проєкцію торнадо, вулику, мурашника прямо в класі, щоб в 3D-форматі наочно побачити все те, для чого раніше доводилося використовувати уяву чи картинки в підручнику.

Побачити всесвітньо відомі картини й скульптури дає можливість й музей образотворчого мистецтва VR Steam. При цьому не потрібно стояти в черзі чи вглядатися в захисне скло. Продукт допомагає не просто побачити витвори мистецтва, а й зрозуміти, чому вони вже який рік приковують до себе увагу.
Застосунок SkyView, наприклад, дозволяє студентам досліджувати всесвіт за допомогою AR-накладень нічного неба. Достатньо направити свій мобільний пристрій вгору, щоб ідентифікувати зірки, сузір'я, планети і навіть супутники.

VR технологія в перспективі дасть можливість зрозуміти, як воно поплавати в глибинах океану, побувати на Місяці, чи жити в світі за тисячі років до нашого народження. Так, ми вже це можемо побачити на відео. Проте доповнена реальність дасть відчуття повного занурення.

Власне про занурення. У BBC, наприклад, пішли ще далі. Компанія Immersive VR Education створила для медіагіганта VR-досвід, у якому відтворила нічний рейд нацистської Німеччини 3 вересня 1943 року. Для цього в компанії використали суміш симуляторів та реальних кадрів, знятих репортером BBC Вінфордом Воганом-Томасом і його звукорежисером Регом Підслі.
Практика й ще раз практика

Використання VR може бути корисним й під час навчання в університеті чи на робочому місці. Наприклад, в США доповнену реальність використовують для навчання поліцейських боротьби із заворушеннями чи під час арешту людей в певних ситуаціях.

Крім того, деякі пожежні служби в США, Австралії, Великобританії й інших країнах використовують австралійську FLAIM Systems для навчання пожежників. Ця система дає можливість відтворити небезпечні ситуації, наприклад, лісові пожежі чи пожежі в літаках. VR реалістично відображає весь вогонь, дим, воду і піну вогнегасника, а також тепло, завдяки спеціальному теплокостюму, який може нагрівати пожежника залежно від його близькості до віртуального вогню.
Окремо варто сказати про використання віртуальної й доповненої реальності у медичній освіті. Спеціальна створена реальність для окулярів Microsoft HoloLens дає можливість студентам-медикам дізнатися про людське тіло за допомогою VR та AR. Студенти можуть «текти» через кровотік, збільшувати й навіть ходити всередині компонентів людського тіла. Щоб краще зрозуміти анатомію й навчитися лікувати різні захворювання.
Компанія MOOG розробила тактильний віртуальний тренажер для реалістичного моделювання стоматологічних процесів. Зокрема він дає можливість попрацювати з різними видами патологій й спробувати різні методи лікування.
Продукт OssoVR допомагає відточити хірургічні навички та навчати лікарів, які використовують роботизовані хірургічні системи. Це особливо важливо в тих випадках, коли лікування вимагає досить рідкісних видів втручання, з якими за свою кар'єру лікарі можуть зіштовхнутися всього кілька разів.

Також VR може допомогти у вивченні іноземних мов й подоланні мовного бар'єру. Наприклад, продукт Mondly дає можливість вивчати мову за допомогою діалогів з реальними людьми.
Є речі, які будуть корисні незалежно від професії. Наприклад — публічні виступи. VR-провайдер VirtualSpeech створив інструмент, що допомагає людям практикувати такі виступи. Завдяки віртуальній реальності тренуватися можна перед змодельованою аудиторією (є кілька розмірів на вибір), а також навіть з вашими реальними слайдами, якщо це потрібно.
Навчання — без кінцевої точки

Це всього кілька прикладів, як технології віртуальної й доповненої реальності використовуються в навчанні. Насправді ж сфер застосування ставатиме тільки більше.

Наразі це не найдешевший спосіб навчання і дозволити його собі можуть далеко не всі. Проте кількість VR та AR продуктів вказує на затребуваність такого формату. Ці технології, як і інші, з часом ставатимуть більш доступними й дійсно зможуть стати звичної частиною освітнього процесу.

Тим більше, що використання VR та AR в навчанні мають ще кілька суттєвих переваг:
1
Більша залученість
Використання VR та AR в навчальному процесі допомагає зацікавити, підвищити концентрацію й довше утримувати увагу школярів та студентів.
2
Краще засвоєння
Ілюзія присутності допомагає краще засвоїти та запам'ятати матеріал. Так само як і 3D-образи доповненої реальності залишаються в пам'яті краще, ніж просто відео чи ілюстрації в підручниках.
3
Інклюзивність
Вже зараз існують продукти, що дають можливість налаштовувати VR та AR під конкретні потреби: маніпулювати контрастами, змінювати розміри тексту або додавати аудіокоментарі. А рукавиці SignAloud, наприклад, в поєднанні з VR дозволяють студентам спілкуватися мовою жестів і перекладати її на інші мови.
Цікаві лекції про VR та AR можна подивитися в нашій бібліотеці. А на курсах і професіумах на курсах ми застосовуємо теж перевірений культ практики для кращого засвоєння знань та практичних навичок.
Автор: Денис Пристай
Головне фото: Наталія Азаркіна
Гараж
Сподобалась стаття?