#людипоруч
Іра Ворніческу: «Хочу все життя бути свідомою людиною, яка завжди чимось захоплюється»
Іра Ворніческу — проджект-менеджерка Projector, людина з тисячею історій, які вона нам і розповіла. А ще про книги, подорожі, психотерапевта і дідів на Петрівці.
Якось подумала, що хочу бути фізиком, потім подумала, що хочу піти в аспірантуру по фізиці, потім мені сподобалося працювати у Проджекторі, і я подумала, що я хочу бути кимось тут. Деякі з цих захоплень продовжуються декілька років, а деякі декілька тижнів.

Із останнього — чомусь вирішила, що можу грати у комп'ютерні ігри і встановила Відьмака, грала рази два. Вийшов серіал Відьмак, дочитую книги, подумала, що треба підійти до питання повністю. Але з грою не йде, не розумію, на якому етапі мені має сподобатися.

Колись мій вітчим сміявся наді мною, що у нас є комп'ютер, а я його не використовую і не граю в ігри. Я пройшла гру, роздрукувала на папері скарби, які виграла, принесла йому ці чесноти і на цьому все закінчилося.

Мене не можна уявити без тисячі моїх історій. На кожен випадок з життя маю по історії, в якій обов'язково є Настя Цюцка і Свєта Усаніна, щось таке. Дуже добре запам'ятовую імена і обличчя. Буває, що бачу чиєсь обличчя, півдня мучусь, потім нарешті згадую і починаю розказувати людям, яким це взагалі не потрібно.
Сім'я

Коли мамі було 24, а мені три, помер тато і вона залишилася одна зі мною. У нас така якась чудна сім'я, ніхто особливо не цікавився, що з нами, не пам'ятаю, щоб хтось приходив і підтримував маму в чомусь.

Тому з самого дитинства мама говорила: «Тобі потрібно вчитися, стати людиною, і при будь-яких обставинах бути впевненою, що ти можеш на себе розраховувати».

Мама у мене цікава — вона з одного боку завжди вислухає мене і підтримає, а з іншого я впевнена, що вона взагалі не розуміє, про що я їй говорю. Наприклад, розмовляємо на кухні, я щось розказую-розказую, і в найбільш хвилюючий момент вона каже: «Перець можеш подати мені?»

Коли маю ідею і хочу, щоб її розмазали і піддали сумнівам — телефоную мамі, і вона всі сумніви висловлює. Це зрозуміло, тому що мама ні разу в житті не змінила роботу. Для неї будь-які зміни — це величезний стрес. Для мене загадка, як у неї з'явився другий чоловік. Але тим не менше ми з нею дуже добре спілкуємося, практично про все.

Якось мій вітчим сказав, абсолютно не зі зла, просто так: «Ну от ти вчилася 6 років на факультеті, а зараз чим займаєшся? Взагалі незрозуміло». Це мене так образило, що я півтора тижні з ним не говорила. Але він мабуть не помітив, тому що ми зідзвонюємося рідше.
Продж

Або мене соромляться звільнити два з половиною роки, або у мене добре виходить те, що я роблю.

Коли прийшла у Продж, думала, що це ненадовго. Якою я була, варто запитати у Ксюші Молочко. Було так: «Я все зроблю, що від мене потрібно по роботі, але спілкуватися не збираюся». Пам'ятаю, що тоді закінчила універ, у мене нічого не було, друзів не було, всі кудись роз'їхалися, я сиджу на адмінці і думаю — про що і з ким мені взагалі тут розмовляти? Максимально пробувала все робити сама, і лише тоді, коли треба було вже обов'язково щось у когось запитати, ставила закриті питання, на які треба було відповісти «так» чи «ні». Це як у неділю ти не хочеш вставати з ліжка, але вже дуже хочеться у туалет. За таким же принципом я щось запитувала. І мене Ксюша відводила вбік, купувала бутер, і як якусь тваринку з вулиці намагалася мене погладити і приручити. Казала, що дівчата жаліються, що я ні з ким не йду на контакт. Я відповідала, що це не входить у мої обов'язки.

Якось стояла зі студентом першого професіуму біля кавомашини, мовчали. Він теж не любитель розмовляти, але мабуть вирішив з мене посміятися, каже: «Ох ці незручні розмови біля кавомашини». Я кажу: «А можна і не говорити!» І пішла звідти.

Ну а потім все якось само собою пішло, вже пізніше до всіх прикипіла, особливо, коли Яна прийшла. Тоді нарешті відчула, що не одна. Деколи починаєш з людиною розмовляти і розумієш, що от, це те що треба.

Другий чи третій день роботи, Яна забула окуляри вдома. Заходить Саша, потім відчиняє двері тихенько у свій кабінет і кличе мене. Я підходжу, він такий: «А хто у нас гроші на ресепшені рахує?» Кажу: «Це Яна, вона з нами працює, ти її взяв на роботу».

Подобається в роботі те, що я постійно комусь потрібна. Не працюю на курсах з липня, але досі відповідаю на питання, який курс ми запускаємо, а чи варто на нього йти, а коли кампус, а чому реєстрація не проходить. Деколи це мене напрягає, тому що можливо я хотіла б дізнатися, як у моїх знайомих справи, а не говорити з ними про курси.

Усе починається з «Привіт, як у тебе справи?» І у другому абзаці, що насправді потрібно. У інстаграмі можуть лінк попросити, а у мене там такий контент, що я і не подумала б туди звертатися за допомогою.

Буває приходиш в бар, сідаєш за барну стійку, підходить хлопець і такий: «Привіт, я тут на курс у Проджектор хочу поступати і…» Рррр. Думаю: «Ми з тобою не знайомі, можу вести себе природно: «Я не на роботі, це бар, я не знаю, на який курс ти збираєшся поступати». І йду.
Раніше мені було все одно, що про мене думають, а зараз… теж. Вже коли у мене з'явилася команда, почала задумуватися, що і як говорю, тому що часто люди сприймають мій поганий настрій на свій рахунок. Менеджмент у цьому й полягає — у постійному налагодженні комунікації.

Відчуваю гордість, коли людина з команди виростає. Не з чиєїсь там команди, а з моєї.

У мене нічого немає крім роботи. А що, ще щось має бути? Це не сумно. Сумно бути нікому непотрібним, сумно сидіти вдома і ставити собі захмарний цінник. Є люди, які не хочуть влаштовуватися на маленьку посаду, а одразу ставати великими і важливими, але цю важливість потрібно заслужити.

Раніше снився мій диплом, обов'язково величезний. І хтось говорив: «Ти ж вчилася шість років, що ти робиш тепер?» Прокидалася в холодному поту, було відчуття, що хтось від мене чогось очікує. Особливо тоді, коли на роботі щось не ладилося. Зараз коли таке сниться я кажу собі — ей, заспокойся.

Як у Ніцше було. Людина — це канат між мавпою і зверхлюдиною. Універ так само, ти просто дізнаєшся, як це — жити не вдома.

Ще у процесі пошуку того, що хочеться робити, курси проходжу різні. Починаю вже здогадуватися, що мені подобається процес пізнання чогось, процес, коли ти нарешті щось усвідомив і зрозумів.

Ходила трохи до психотерапевта. Дуже довго збиралася, прийшла до нього, і під кінець першої зустрічі він каже: «Слухайте, я не розумію, що ви тут робите». Ну я теж може не розумію, я прийшла в цьому розібратися. Він сказав, що можна говорити і дивитися, що буде. Через місяць таких походів зрозуміла, що звичайно, виходжу звідти натхненною, але у мене є друзі, щоб мене підтримувати, є батьки, щоб мене засуджувати, так навіщо я плачу не їм, а цій людині? Тепер просто маю список книг і їх читаю.
Книги

Мій вітчим — це людина, яка приносить додому книги мішками і читає ВСЕ. У нього прекрасне почуття гумору, він прочитав купу книг, посадив собі зір, але тим не менше це ніяк не вплинуло на його розмовну мову і почуття гумору. І от якось він приніс з роботи купу книг, я вибрала ту, в якій жуки не зжерли половину. Це виявилася книга про художника Гойю автора Ліона Фейхтвангера з описом життя цього художника, коли йому було вже більше 60. Він був сліпим, тим не менше там була купа жінок, історій, всього такого. Тоді я була у 6 класі і думала, що люди живуть до тридцяти, тому ця книга мене дуже вразила.

А потім знайшла книгу «Радощі сексу». Стільки прочитала і надивилася картинок. Приходила в школу, збирала свою компанію і розповідала — уявіть собі, що таке буває, а ще таке і таке. Немає непотрібних знань.

Зараз читаю про фашизм, деструктивність, наркоторгівлю, «Відьмака», психологію. Чергую серйозну літературу з тією, в якій немає сенсу. А ще маю окремий розділ літератури, неважливо, якої, головне, щоб англійською.

Насправді серйозно і послідовно вибираю книги, які буду читати. А от людей навкруги вибирає Саша Трегуб, який бере їх на роботу. Бо де мені ще знайомитися з іншими людьми?

Думаю, щодо «Ста років самотності» у Габрієля Гарсія Маркеса був такий план: «У мене є 150 імен родичів, і я буду водити читача по колу». Мені це дуже подобається.

А ще я впевнена, що книга Джеймса Джойса «Улісс» просто прекрасна. Але у мене завжди щось відбувалося, і я не могла її дочитати. Вкрали телефон у маршрутці, я купила новий, скачала книгу туди, той телефон теж вкрали, потім почала читати на планшеті, і планшет лопнув.

Коли закінчую читати гарну книжку, потім можу не читати місяцями, тому що боюся, що наступна книга може виявитися нецікавою.

Якось два літа підряд намагалася прочитати «Мертві душі», ніяк не виходило. А потім прочитала, і це було ще гірше, тому що вона ж незакінчена і ти взагалі нічого не розумієш. Ну і як мені тепер жити? Хоча може це й навмисне так зроблено, у нас же є така особливість — не доробляти справи до кінця, і от будь ласка.
Подорожі

Не люблю сидіти вдома, хоча мої улюблені вихідні — це не вставати з ліжка. Якось за один вихідний я зробила аж 16 кроків. Буває, піднімаюся з ліжка лише у стані крайньої необхідності.

Маю блокнот за 2013 рік, і через те, що я дівчинка не з міста, завжди думала, що за кордон їздять лише дуже багаті люди по дуже серйозним справам. Писала у тому блокноті з таким сарказмом, щось типу «Полечу туди, туди і туди», а далі «Жарт, нікуди я не полечу». Налаштована точно була не на успіх, а на те, що у мене ніколи нічого не зміниться. Відкрила блокнот після універу (а на той момент я вже побувала у п'яти країнах), і зрозуміла, що все може бути, і не варто ставитися до мрій як до якоїсь фантастики.

Їжджу на конференції з фізики, тому що це вечірка довжиною в тиждень з дуже дивними людьми. Це прикольно. Крім конференцій, пробувала подорожувати безцільно, не дуже сподобалося, за винятком історії, коли я потрапила до німця у повністю рожеву квартиру.

Після чергової вечірки у мене був сумний настрій, підкріплений алкоголем, а на телефон прийшло сповіщення з Kiwi, що є квитки на Пальму-де-Мальйорку за якісь малі гроші. Купую їх, дуже щаслива. А зранку усвідомлюю, що квитки були з Берліну, а не з Києва. На Пальму у мене були квитки здається на 16 листопада, а в Берлін купила на 15 грудня, що зрозуміла через декілька тижнів. Ну ок, беру я новий квиток, і що? Знову на 15 грудня. Третій квиток вже був на правильну дату.

Коли збиралася на Пальму, дівчата у Проджі вмикали мені пісню Шуфутинського, і коли я туди приїхала, здається, що я його бачила. Йшла за ним хвилин 10-15, чекала, поки він заговорить. Та весь цей час вони з жінкою просто мовчали. Тому я так і не знаю, чи то був він чи ні. Репост, нехай Шуфутинський відгукнеться.

Переліт назад був через Берлін, я стояла на вулиці, в береті, йшов дощ, сумно. І тут з іншого боку вулиці хтось кричить — «Ви з Франції?» Підходить, кажу, що не з Франції, а з України. Він: «Ніколи не пив каву з француженкою. Пішли?» Подумала, що персонаж точно мій і ми пішли пити каву. Розмовляли, ходили пару годин, було холодно, він запросив мене випити чаю. Прийшли до нього, і я побачила повністю рожеву квартиру — з рожевими рушниками для рук, рожевими іграшками. Випила чай і зрозуміла, що мені терміново потрібно в аеропорт.

Люди

Не люблю людей, які нічим не цікавляться і псевдо-активних людей. «Я прочитав за рік 50 книг». Дивишся на цей список. Ох. Люди навіть не знають, чим вони хваляться.

Ще не подобається, коли люди повністю підтверджують стереотипи. Приїжджаєш додому — а там «ноготочки», «реснички». Розмовляєш і розумієш, що вони набагато глибші і цікавіші, але ведуть себе так, як від них вимагає середовище. Сумно від цього.

Хочу все життя бути свідомою людиною, яка все ще захоплюється чимось. От наприклад, хотіла б бути дідом на Петрівці, який торгує книгами, не збирається продавати щось дурне і знає, що буде в тренді завтра. Якби я на даний момент була тим сварливим дідом, я б листала всі пабліки про комікси і фентезі, і знала б, що скоро виходить Відьмак, скупила б у других дідів по 10 гривень ці книги і потім продавала б подорожче.

Впевнена, що діди нічим таким не цікавляться. Вони читають і все таке, але разом з тим заперечують реальність. Я б хотіла бути «двостороннім» дідом, щоб з одного боку знати, що відбувається у світі, але щоб цю ношу носити в собі, на ринку на Петрівці. Це ж офігенно. Подобається концепт такої людини.

Авторка: Женя Каташинська
Фото:
Наталія Азаркіна
Локація: Одеське узбережжя

#людипоруч
Сподобалась стаття?