досвід
За кафедрою Олег Маламуж:
як режисер будує повноцінну анімаційну освіту в Projector

Projector cтав інститутом, а значить прийшов час розказати, хто його створює. Один з таких спеціалістів режисер Олег Маламуж. Він одночасно декан факультету Visual Arts та завкаф анімаційного напрямку в Projector.

Лише торік в Projector з'явився перший анімаційний курс, а зараз це вже потужний факультет з двадцятьма навчальними програмами різного рівня. Дізналися в Олега Маламужа, чому саме освіта формує індустрію, як відбирати кураторів та скільки ще спеціалістів потрібно нашому ринку, щоб ним зацікавилися великі міжнародні компанії.
Навіщо розвивати анімаційну освіту в Україні

Розвивати освітній напрямок в анімації потрібно для того, щоб забезпечувати кадрами анімаційну індустрію. Якщо чесно, то я почав вести анімаційні курси якраз з тієї причини, що в індустрії закінчилися фахівці для наших проєктів. Я зрозумів, що якщо не почну навчати людей, то буду змушений малювати все сам — а це просто неможливо.

Саме освіта формує індустрію. Якщо у тебе немає з ким робити проєкт, то навіть фінансування не допоможе. Щоб індустрія жила і розвивалася, їй постійно потрібні нові фахівіці. Не так давно в Україні практично не було анімації, її просто не виробляли. Анімація існувала тільки в рекламі і це, звичайно, було дуже сумно. Але за останні роки анімаційна індустрія виросла.

Коли ринок продовжує рости — зростає і попит, з'являється професійна освіта. Зараз нам дуже не вистачає людей, бо для хорошого анімаційного проєкту потрібні фахівці десяти спеціальностей, якщо не двадцяти.
Раніше ми готували інтерв'ю з Олегом Маламужем про розвиток української анімації, її тимчасовий занепад у 2000-ні роки та відродження. Дуже радимо його прочитати.
З чого все почалося

Спочатку я пішов з пропозицією створити анімаційні лінійки відразу в декілька місць. Але скрізь мені відповідали, що попиту на це немає і що зараз не «час і не місце». Хоча, звичайно, це було не так. Як людина з індустрії, я це дуже добре розумів. Зараз в українській анімації всі фахівці або самоучки, або закінчили короткі курси. Дуже відчувається нестача повноцінної комплексної університетської освіти за тими спеціальностями, яких потребує ринок.

Я якраз закінчив роботу над мультфільмом «Викрадена принцеса: Руслан і Людмила» і усвідомив, що підняти рівень української анімації зможе тільки якісна анімаційна освіта. І що вона варта того, щоб витратити на це багато сил та енергії.

Потрібно щодня будувати системну освіту. Вона даватиме фахівців, які будуть готові працювати за американськими і європейськими стандартами. До того ж, індустрія готова забирати до себе на роботу студентів вже після кількох курсів, що дуже круто в плані кар'єрного росту.

Ми з співзасновником Проджектора Олександром Трегубом розговорилися і швидко знайшли спільну мову. Він погодився, що потрібно будувати лінійки якісної освіти в Україні. Показово, в інших місцях мені казали: «Зробимо щось таке, коли з'явиться попит». Але ми з Сашею певні, що потрібно спочатку вчити, а потім чекати на результати.

В створенні освіти у тебе два шляхи. Перший — чиста комерція, коли створюєш курси, які швидко придбають. А інший варіант — формувати освіту і створювати ринок. Зараз я чітко розумію, що ринок починається з освіти.
Яку анімаційну лінійку створили у Проджекторі

Анімаційна лінійка в Проджекторі дуже універсальна. Ви можете почати свій шлях у анімації, навіть якщо поки що зовсім не вмієте малювати. Тоді доведеться рухатися з нуля. Але ви також можете починати не з основ, а з мідл рівня. Наприклад, ви вже добре малюєте, але хочете зосередитися на створенні персонажів. Або хочете прокачати свої навички у сторібордінгу, написанні сценаріїв або анатомічному малюнку.

Найголовніший курс лінійки — це режисура анімаційного фільму. Він складний та з високим порогом входу, проте цей курс дає повне розуміння професії режисера анімації: від розробки пайплану до фінального монтажу анімаційного фільму. Під час курсу ви створюєте короткометражний фільм, який входить до великого анімаційного альманаху.
1
Крок 1: Якщо ваші навички малювання ще досить слабкі, а бажання розвиватися досить сильне — спробуйте інтенсив зі швидкого малюнку або курс з базової ілюстрації. Якщо говорити про інтенсив зі швидкого малюнку, то цю методику я розробив власноруч. Завдяки ній студенти досить швидко вчаться малювати майже з нуля.

Скажу більше, що завдяки інтенсиву зі швидкого малюнку моя студентка Анна Крамаренко дуже прокачалася у малюванні. Після інтенсиву вона одразу пішла навчатися на курс 2D Animation та зробила досить хорошу дипломну роботу. А потім пішла працювати до анімаційної студії.
2
Крок 2: Якщо у вас є базові навички малювання, ви вже можете створювати ілюстрації та готові рухатися у бік класичної анімації, то вам підійде курс 2D Animation. Під час навчання ви познайомитеся з головними анімаційними принципами, зрозумієте принципи руху та створите власний анімаційний ролик. Головне, що дає цей курс — максимальне розуміння принципів руху персонажа.
3
Крок 3: Курс Storyboarding, це базовий курс з візуального сторітелінгу. Сторібордисти зараз дуже затребувані спеціалісти. Їх часто не вистачає на анімаційних студіях. Сторібордисти фіксують рухи персонажів в історії. На цьому курсі студенти вчаться правильно читати сценарії та зображувати його у вигляді сторіборду. А ще після сторібордингу ви стаєте на один крок ближче до режисури анімації.
4
Крок 4: Курс 2D Art. Characters. Після цього курсу ви зрозумієте, як професійно працювати над персонажем в анімаційних проєктах. Що потрібно для того, щоб запустити його у серіальне виробництво. Будете знати, що треба перевірити та за якими принципами варто працювати, якщо хочете створювати анімаційних персонажів європейського рівня.
5
Крок 5: Animated films direction. Professium. Це великий 9-місячний курс, де ми вивчаємо особливості професії режисера анімації та вчимося працювати над повнометражними та короткометражними фільмами. Навчання складається з трьох модулів: блок Development, блок Pre-production, блок Production. Знань, які ви отримаєте на курсі має бути достатньо, щоб керувати анімаційними проєктами.

Ми вивчаємо тут все: від локацій та стилістики до спецефектів та монтажу. Також на цьому курсі ми вчимося створювати маркетингові стратегії та просувати власну анімацію на різних майданчиках.
Якщо вам цікаво в майбутньому відкрити власну анімаційну студію, то після професіуму з режисури я б радив ще пройти курс Producing for VFX. Це курс з продюсування візуальних ефектів.

У підсумку вам потрібно десь два з половиною роки навчання, щоб вирости в спеціаліста з власною студією та розумітися абсолютно на всіх анімаційних процесах.

А ще є декілька додаткових курсів для підсилення навичок:
1
Курс Anatomy for the Artist. Знання анатомії дуже важливі для художників та для аніматорів зокрема. Під час навчання ви прокачаєте навички малювання людини з академічного боку. Наприклад, якщо ви плануєте працювати у стилістиці аніме або просто з реалістичними персонажами, то без цих знань буде вкрай важко.
2
Animation Scriptwriting. Це курс з анімаційного сценарію і він корисний як для людей, які хочуть писати саме для мультфільмів та анімаційних серіалів, так і для тих, хто в майбутньому планує відкрити власну студію. Якщо ви хочете виробляти анімацію, то дуже важливо знати все про побудову сюжету, арки персонажів, діалоги, стандарти пітчингу.

На цьому курсі є окремий блок, де ми розбираємо як подавати проєкти до Держкіно та УКФ, як оформлювати заявки, де шукати фінансування та як краще презентувати свої проєкти продюсерам.
Лінійка 3D анімації у Проджекторі

3D анімація у Проджекторі представлена у дуже зручному вигляді професіума — 3D Animation. Professium. На початковому модулі 3D Animation Beginning студенти знайомляться з основами анімування у 3D. За допомогою програми Autodesk Maya створюють анімацію м'ячів, хвостиків та інших простих предметів. Прокачують композиційне бачення, вивчають основи руху.

На мідл рівні — 3D Animation. Body Mechanics — студенти вивчають взаємодію персонажів одне з одним. Вчаться працювати з вагою та балансом, правильно передавати енергію тіла. Якщо коротко, то на цьому курсі ваші персонажі починають бігати та танцювати.

Більш складний рівень — 3D Cartoony Animation — спеціалізований модуль. Я знаю, що найближчими роками наш ринок буде розвиватися у бік cartoony. Цей напрямок комерційно дуже успішний. Стилістика cartoony кардинально відрізняється з точки зору побудови рухів. Тут ви видумуєте їх самостійно, порушуючи закони фізики. Крім того, цей напрямок дуже сильно розвиває уяву людини. Ви можете створювати різноманітних персонажів, не стримуючи себе.

Найближчим часом також анонсуємо новий курс 3D Acting. Зараз завершуємо його програму. Він присвячений акторській майстерності для 3D аніматорів та вмінню правильно передавати живі емоції персонажів.
Які викладачі потрібні сьогодні

Я сію в голові своїх студентів думку, що після всіх курсів анімаційної лінійки в Проджекторі можна відкрити власні студії. До того моменту вони будуть розуміти, як в анімації влаштовані найрізноманітніші процеси. Так, кожен з них зіткнеться з помилками, просто потрібно це розуміти і працювати далі. У 27 років я вирішив відкрити свою студію і зіткнувся з труднощами, плюсами, мінусами, але почав чітко розуміти, як влаштований ринок. Якщо хоча б у 20-30% з них вийде створити студії, то індустрія почне зростати в геометричній прогресії. Буде з'являтися по 3-4 нові анімаційні студії на рік.

Мені подобається викладати. Я дійсно отримую від цього величезне задоволення. Мої батьки викладачі і, мабуть, любов до викладання якось генетично мені передалася. Студенти дають дуже хороший заряд креативу, їхнє свіже бачення дозволяє з іншого боку дивитися на звичні речі. Можна сказати, що вчуся у них так само, як і вони у мене.

Зараз уже 5-6 анімаційних студій забирають наших студентів до себе на роботу. Ми своєю анімаційною лінійкою закриваємо їхні вакансії. Мене дуже надихає, що з кожним новим набором з'являється все більше студентів з регіонів. Ми починали з групами, де вчилися здебільшого кияни, а зараз у нас навчаються студенти з десятків міст.
Я ретельно підбираю кураторів на всі анімаційні курси в Проджекторі. Є ті, чиї можливості добре знаю. А є ті, з якими знайомлюся ближче та лише починаю розглядати їх на цю роль. Мені важливо зрозуміти, що людина зможе викладати, зможе правильно подавати матеріал. Одна річ, коли ти вмієш класно малювати. І зовсім інша — когось цьому навчити і захопливо про це розповідати.

Я думаю, що підхід, коли ти просто хочеш прийти повчити студентів і отримати свій гонорар — не дуже працює в довгостроковій перспективі. Справжній куратор повинен мати лідерські якості, вміти давати правки і грамотні фідбеки. Людей треба любити, чути, заряджати та мотивувати.

Безкоштовне місце на курсі

Ми вже кілька разів проводили анімаційний конкурс — ілюстраторський челендж. Мені здається це важливо, бо переможець отримує бюджетне місце на курс 2D Animation. Під час останнього конкурс ми отримали 468 скетчів і обрати переможця було складно.

Під час відбору я завжди звертаю увагу на навички малюнку і вміння стилізувати персонажа. Для майбутнього аніматора дуже важливе вміння передавати емоції свого персонажа. Я звичайно ж дивлюся на ці скетчі, як режисер і намагаюся зрозуміти, як людина буде розвиватися в професії, чи витримає час від часу шалені навантаження.
Кар'єрні перспективи в анімації

Гарна новина для анімаційної індустрії — вже багато студій співпрацюють з YouTube та Facebook та не залежать від державного фінансування. Це повністю робоча бізнес-модель. Мінус, що у таких студій не дуже висока якість продукту, тому що дорога анімація не окупається на YouTube. Але, тим не менш, такі студії та проєкти розвивають індустрію. Зараз в анімацію заходять геймдев компанії, кіноіндустрія теж почала дивитися в цей бік. Це гарний знак. Сподіваюся, що за два-три роки ми дійдемо з трьох до шести тисяч фахівців в індустрії. А ще через декілька років їх буде більше десяти тисяч.

Один з прекрасних кейсів — моя знайома Наталія Алексеєва. Вона працювала зі мною аніматоркою на проєкті «Викрадена принцесса: Руслан і Людмила», потім на «Мавці», стала лід-аніматоркою в мультфільмі «Гулівер повертається». За 3-4 роки навчання ця дівчина пройшла чимало курсів. Зараз вона поїхала працювати в Ванкувер в компанію Sony. Якщо ви не зупиняєтеся і вкладаєте в свою освіту, то дуже скоро ваші зусилля принесуть плоди. Можливо, ви навіть станете спеціалістом міжнародного класу.

Аніматор був і залишається міжнародної професією. Якщо ви крутий спеціаліст, то вас помітять і можуть покликати працювати в європейську або американську студію. Ви можете бути сторібордістом тут, можете бути в Канаді, можете бути у Франції. Світ відкритий перед аніматорами, я це точно знаю.

Зараз я займаюся тривалим курсом з режисури анімаційного фільму. Завдяки цьому курсу ми випустимо альманах з цікавими сюжетами. Над ним працюють всі студенти курсу, а для багатьох це буде перша серйозна робота, їх серйозний старт в професії. Мені й самому дуже цікаво креативити разом з ними, допомагати розвивати ідеї. У мене великі очікування від цього проєкту. Подивимося, наскільки він здатний заходити на різні ринки і платформи.

Якщо ми покажемо Netflix або Cartoon Network, що у нас є хоча б 300 хороших фахівців на ринку, то вони почнуть масово співпрацювати з нашими аніматорами спочатку на аутсорсі. А потім, можливо, відкриють свої офіси тут. Процес тривалий, але ми до нього готові.
До речі, нещодавно ми перезапустили Професіуми у новому форматі. Анімаційний напрямок серед них також представлений. Ви вже можете дізнатися деталі навчання на Animated films direction для більш досвідчених спеціалістів та на 3D Animation, який зацікавить початківців.
Дізнатися більше про всі курси анімаційної лінійки можна у розділі факультету Visual Arts.

Розмовляла: Лєна Ковальчук
Фото: Наталія Азаркіна
Досвід
Сподобалась стаття?