Сім'я радила мені вступати на китайську філологію ще зі школи. Вже в університеті я намагалася бути якомога активнішою, але на 2 курсі познайомилася зі стендап-спільнотою і вирішила у цьому розвиватись. Влітку 2017-го я напевно проживала найкращий час: їздила з концертами, брала участь у розважальному телешоу, думала про переїзд до Києва. Водночас готувалася до IELTS, бо таки хотіла отримати шанс перевірити свою китайську. Університет, де я планувала навчатися, загубив мої документи, але отримати візу вдалося завдяки іншому вишу.
З березня до липня 2018-го я проходила мовні курси. Зі мною були одногрупники з України, тож я мала підтримку. Але мені не все подобалось, наприклад, були неполадки з їжею. Зі сльозами на очах казала собі: от зараз я наберусь досвіду і повернуся додому. На літніх канікулах після першого року ще більше зрозуміла, що хочу назад. Поступово намагалася вибудувати контакт із китайцями, приєдналася до місцевого ком'юніті іноземців, почала подорожувати країною.
Після магістратури я потрапила на аспірантуру (про це далі детальніше), моя спеціалізація — політичні комунікації. Можу поділитися, що тут справді великі університети з гарним обладнанням. Крім того, дуже престижно для китайських універів запрошувати студентів-іноземців, тому їм видають стипендії, оплачують гуртожиток, організовують екскурсії. Водночас коли на першому курсі аспірантури у моїй групі було четверо китайців і я, то жодних поблажок я не відчувала.
Сам досвід навчання тут зовсім інший: в університеті проходять лише лекції, ти ніколи не відповідаєш, а в кінці року готуєш есе на тему, яка зовсім не стосується практичного життя. Тут немає розподілу на авторів статей чи радіо- або тележурналістів, тому в університеті намагаються охопити все й одразу. При цьому, багато теорії, а окремим пластом іде пропаганда. Наприклад, зараз я опублікувала наукову статтю в українському журналі: довго її писала, редагувала, надсилала науковому керівнику. Врешті отримала відповідь, що матеріал неможливо опублікувати в Китаї, бо я ж іноземка. Раніше я цікавилася: як все працює там, де все заборонено? Зараз я це бачу.