ГАРАЖ

Чому та як потрібно впроваджувати Scrum

До старту дводенного Scrum Camp у Projector кураторки Анна Волкова та Анна Бондарчук розповіли, чим такий важливий цей фреймворк та як ефективно впроваджувати його в роботі над проєктами.
дівчата займаються йогою

Як з'явилися гнучкі методи розробки

У 2001 році 17 дослідників і представників різних методик та фреймворків зібралися на гірськолижному курорті в штаті Юта. У відповідь на велике розчарування в традиційних процесах розробки програмного забезпечення 90-х, вони прагнули спростити процес. Так на основі цінностей, заснованих на довірі, повазі та співпраці, з'явився Agile-маніфест:

«Люди та співпраця важливіші за процеси та інструменти
Робочий продукт важливіший за вичерпну документацію
Співпраця із замовником важливіша за обговорення умов контракту
Готовність до змін важливіша за дотримання плану».

Хоча всі спеціалісти бачили цінність у пунктах праворуч, пункти зліва вони цінували більше.

Загалом, Agile-розробка дотримується інкрементальної моделі. Тобто розвиває співпрацю в команді, а також постійний розвиток та навчання. Agile методології дотримуються такого циклу розробки програмного забезпечення: планування, виконання, поставка. Це дозволяє працювати поетапно та полегшує виявлення й усунення помилок.

Що таке фреймворк Scrum

Серед фреймворків методології Agile найчастіше використовують Scrum. Переважно — в управлінні проєктами розробки ПЗ. Однак застосувати його можна і в інших галузях. Цей фреймворк актуальний для комплексних середовищ, де складно детально сформувати вимоги заздалегідь, ринок динамічний, складні технології тощо.
заняття з йоги на площі
Scrum стане у нагоді невеликим командам до 10 людей. Ось які його головні складові:

  • спринти — періоди, за які команда може виконати певну частину завдань із беклогу, щоб презентувати їх замовнику; тривати спринт може від тижня до кількох, а задачі команди протягом спринта зручно фіксувати в інструментах Trello, JIRA або навіть на дошці з наліпками в офісі;
  • ролі:
— скрам-команда;
— власник продукту;
— скрам-майстер;

  • зустрічі:
— щоденний скрам (Daily Scrum);
— планування спринта (Sprint Planning);
— огляд спринта (Sprint Review);
— ретроспектива спринта (Sprint Retrospective).

Як розпочати роботу зі Scrum: поради кураторок

Scrum легко зрозуміти, але не просто освоїти. Так говорить Scrum Guide, а практика кураторок це тільки підтверджує. Тож коли найкраще почати та які умови створити? Ось кілька настанов.
1
Визначте підхід, який відповідає культурі вашої компанії.

Якщо компанія зосереджена на контролі ризиків, підкресліть, що використання Scrum їх зменшить, забезпечить швидку поставку та скоротить цикл зворотного зв'язку. Це дозволить отримати той бажаний контроль і мати змогу пристосуватися до ситуації.
2
Переконайтеся, що наприкінці спринта виконана робота готова для потенційної поставки кінцевому користувачеві.
3
Подумайте, хто підходить для ролі власника продукту. У жодному разі не недооцінюйте цю роль.

Переконайтеся, що власник продукту:

  • сфокусований передусім на продукті та кінцевих користувачах;
  • уповноважений приймати рішення щодо продукту;
  • відповідальний за результат.
4
Не доручайте ролі скрам-майстра та власника продукту одній і тій же людині.

Роль скрам-майстра іноді залишають поза увагою або поєднують з іншими. Можливо, його результат роботи менш помітний і часто непрямий, але ця роль виконує важливу місію — навчати команду та організацію ефективно працювати, щоб приносити максимальну цінність користувачам.
Раніше у Projector Mag ми ділилися конспектом менеджерки Fedoriv та кураторки Аліни Божнюк. Вона розповіла, як утримати та мотивувати найважливіший ресурс — таланти.
5
Поважайте нечисленні правила Scrum. А ще — намагайтеся постійно покращувати свої процеси.
ранкоке заняття з йоги

Де дізнатися більше про фреймворк Scrum?

Ось кілька ресурсів, з якими радять ознайомитися кураторки кемпу.
1
Scrum Guide. Першоджерело всієї актуальної інформації про фреймворк. А ще цей документ час від часу оновлюється.
2
«Блискучий Agile, Роб Коул, Едвард Скотчер. У цьому практичному посібнику для проєктних менеджерів ви знайдете поради для роботи в бізнес-середовищі.
3
«Scrum і ХР: нотатки з передової», Хенрік Кніберг. Автор — досвідчений Agile практик, який ділиться досвідом впровадження гнучких підходів створення ПЗ. Усі розділи книжки є практичним посібником з використання Scrum разом з екстремальним програмуванням (ХР).
4
«Scrum. Навчись робити вдвічі більше за менший час», Джеф Сазерленд. Автор книжки є власне й автором методики. Його поради можна застосувати як в організації роботи команди, так і в звичайному житті.
Дізнатися більше про фреймворк та отримати практичні навички з його застосування ви можете під кураторством Анни Волкової та Анни Бондарчук на Scrum Camp.

Текст: Анна Волкова
Фото: Наталія Азаркіна
Гараж
Сподобалась підбірка?