Гараж
«Маус» Шпіґельмана: як закохатися у комікси
Подобаються вам комікси або ні, вони вже давно стали невід'ємною частиною поп-культури. І давайте будемо чесними — хто з нас насправді їх читав? Разом із Маріам Найем, кураторкою курсу «Що таке сучасна культура», ми спробували — і змінили своє ставлення до цього жанру. А все завдяки «Маусу» Арта Шпіґельмана і, так-так, критичному мисленню.
Який ще «Маус»?

«Маус. Сповідь уцілілого», або ж просто «Маус», — графічний роман американського письменника, художника і коміксиста Арта Шпіґельмана (Art Spiegelman), виданий у період з 1980 по 1991 роки. Важливо: він став першим графічним романом, який здобув Пулітцерівську премію (1992). І так, це — комікс.
Обкладинка першого тому Maus: A Survivor's Tale, Арт Шпіґельман
Про що?

Це автобіографія. Історія від першої особи.

Художник прийшов до свого батька і попросив розказати, як він і мама (Арта) пережили Голокост. Батько у дрібницях змальовує сину тогочасне життя і всю рутину, а Арт протягом книги постійно рефлексує, ділиться думками і почуттями, які виникли в нього за цією розповіддю.

«Маус» — не просто про Голокост. Він розповідає про взаємини у родині після трагічних подій — мама Арта наклала на себе руки, коли йому було 20 років. Комікс передає весь спектр переживань батька і сина у вигляді чорнила.
Арт Шпіґельман
Чому «Маус»?

Епіграф книги — це цитата Гітлера: «Євреї, безсумнівно, є расою, але вони не є людьми». Це іронічно, адже художник не малював у коміксі людей.

Всі нації він зображував у вигляді тварин, ніби навмисне перебільшуючи і акцентуючи увагу на безглуздих стереотипах людей. Євреї в нього були мишами, нацисти — котами, французи — жабами, поляки — свинками, а американці — собаками. Свою дружину художник зобразив мишкою, хоча її національність — француженка. Вона сказала йому: «Я тепер твоя дружина, і теж хочу бути мишкою».
Арт Шпіґельман
І що тут такого?

Шпіґельман змінив ставлення до всього жанру коміксу, який на момент публікації орієнтувався на історії про супергероїв. З іншого боку, це історія про справжніх героїв, адже вони набагато правдивіші за тих, які ми бачимо в Marvel. Художник змусив інакше поглянути на жанр багатьох людей, які до цього вважали комікси розвагою для підлітків (самі каємось).

І ще дещо...

  • Починаючи з моменту виходу, «Маус» був предметом великої кількості есе. Наприклад, Дебора Р. Гейс випустила серію есе про графічний роман під назвою Considering Maus: Approaches to Art Spiegelman's «Survivor's Tale» of the Holocaust.
  • Алан Мур, автор таких коміксів, як «Хранителі» і «Ліга видатних джентльменів», добре відгукувався про «Мауса», зокрема він говорив: «Я переконаний, що Арт Шпіґельман, напевно, найважливіший творець коміксів [...] і на мою думку, цієї миті «Маус» є його найбільш завершеною роботою».
  • «Маус» вивчають у школах та університетах. Графічний роман використовують в курсах, присвячених вивченню сучасної англійської літератури, європейської історії та єврейської культури. Його переклали на 18 мов, у тому числі й на українську.
  • У 2008 році американський журнал Entertainment Weekly поставив «Маус» на 7 місце в своєму списку 100 найкращих книг, які вийшли з 1983 по 2008 рік.
ActuaLitté
Де почитати? Тут.

Підсумовуючи, хочемо сказати: часом найбільш непередбачувані речі криють у собі найбільш непередбачувані знахідки. Бережіть допитливість і ставайте складнішими.
Автори: Захар Манухов, Маріам Найем
Гараж
Сподобалась стаття?