Прекрасний жахливий Київ
У кожному місті намагаються вирішити приблизно одні й ті самі завдання. Хтось будує більше автомобільних шляхів, хтось проєктує більше парків, а хтось каже, що найважливіше — культура, тому треба розвивати туризм. Але всі вирішують одне завдання — як стати щасливим у місті.
Можливо, Київ і не таке погане місто. У нас є великий шмат свободи, яка в інших містах недоступна. Можна паркуватися, де хочеш, ходити куди завгодно, пити на узбережжі, в парках і на Трухановому. Можна бігати по тротуарах, забігати на приватні території і ніхто нічого тобі не скаже. Натомість у Європі — кращі тротуари, освітлення, супермаркети, але немає Куренівки, Житнього і Бесарабки. Невідомо, що є правильним.
Можливо, Київ — це не новий Берлін, а Київ — це Київ.
Місто — це завжди результат наших домовленостей між собою. Спочатку нам треба почати домовлятися. Ми можемо домовитися, що центр Києва — це історичне місце і не будувати вище Софіївської дзвіниці. Або домовитися, що місто хоч і старе, але Києву потрібно розвиватися і дозволити будівництво висоток у промзоні.
Поки що ми знаходимося на території, де немає жодних домовленостей. Різні балкони на фасадах — не через те, що ми так задумали, а тому що ніхто ні з ким не домовлявся і кожен робить що завгодно. Стихійна торгівля на Андріївському — бо не домовилися. В одному випадку стихійна торгівля — це хаос, в іншому — це могло б стати крутою візитівкою, яку б не зносили раз на рік через незаконність. Така ж історія із торгівлею на Житньому ринку. Через умови, які склалися всередині, людям доводиться торгувати з асфальту, який є тротуаром на проході.
Хороше місто — не те, в якому красиві таблички та відреставровані фасади, а те, де до людини відносяться із гідністю. Це єдиний критерій для визначення правильності рішень. Не «ок», що пішоходам доводиться протискуватися між автівками на тротуарі, не «ок», що велосипедистам доводиться їздити, збиваючи пішоходів, або бути нараженим на те, що зіб'ють тебе. Це все приклади того, як ми відносимося до людини та її гідності.
Якщо ми поважаємо роботу архітектора та історію — очевидно, що не дуже добре зносити історичні пам'ятки під забудову. Водночас ми поважаємо бажання людей переїжджати у Київ, тому нам потрібно багато житлових комплексів. Ці два завдання потрібно подружити між собою.
Я вважаю дуже чудовим приклад Театру на Подолі. Відсутність комунікації про проєкт поставила питання про наше відношення до історичного центру.
Правильний розвиток міста почнеться тоді, коли зникне догмат суб'єктивних рішень: мера, ОСББ, голови департаменту чи водія, який запаркував автівку на тротуарі.