Досвід
Довелося намалювати
70 скетчів, щоб отримати хорошу ідею
Студентка Катя Мамчур розповіла нам про те, як минув перший семестр на Illustration Professium під кураторством Варвари Перекрест, постійні поїздки на навчання з Дніпра та найскладніший період на курсі.
Наважитися на один рік

Ще до Професіума, коли жила в Дніпрі, я слідкувала за творчістю Варвари Перекрест. Якось прийшла в книгарню і затримала погляд на книжці з дуже цікавою обкладинкою. Це була «Людина у високому замку» Філіпа Діка, яку я подарувала своєму хлопцю. А згодом до нас приїхала Варвара з лекцією від Проджектора і продемонструвала у своєму портфоліо цю саму обкладинку. It's a match.

Я почала слідкувати за її роботами, за діяльністю школи, постійно переглядала собі курси. Та я жила в Дніпрі й не могла наважитися кинути все і переїхати. Багато думала. Пройшов рік-два, і тримісячні курси закінчилися, на заміну прийшли піврічні та річні. «Ой, ні, точно пора їхати», — подумала я тоді. Стало зрозуміло, що далі програми Проджа ставатимуть все серйознішими, і якщо не зараз, то вже ніколи.

За освітою я графічна дизайнерка. Та в якийсь момент перегоріла. Рік я не малювала взагалі, працювала барменом-баристою. Теж творча професія, яка приносила свій кайф в маленькі кав'ярні в Дніпрі на чотири столики. Згодом я дізналася про історію Варвари і її роботу в Hum:Hum і зрозуміла, наскільки мені це близьке. Мій заклад зачинився, і я відчувала себе готовою повернутися до роботи.

Я шукала, чим насправді хотіла займатися. Почала аналізувати свої попередні роботи й своє портфоліо, і зрозуміла, що в кожну роботу намагалася вставляти ілюстрації. «Меню? А давайте ми тут щось намалюємо». «Хочу стіну вам розмалювати». Вирішила, що прийшов час відходити в ілюстрацію. Ще до Професіуму я привчила родичів, що не можна бути проти. Вони можуть тільки сказати: «Катя, а як ти будеш це оплачувати?», «А як ти будеш їздити?» Вони запитують, але не відмовляють. Ще з дитинства я приходила до батьків, і просто ставила їх перед фактом своїх бажань. Вони записали мене на танці, чого я дуже хотіла. Але пройшов певний час, і вирішила, що хочу ще й малювати. Прийшла до них і просто повідомила: «А я записалася в художню школу». Ну що ж, окей.

Я думаю, що якщо я так вчиняла у свої вісім років, то зараз мені противитися немає сенсу.

Це не було продуманим рішенням. В мене не було плану, не було фінансової подушки чи гарантій, що все вдасться. Я просто захотіла поїхати вчитися — і все тут.

Перед початком навчання постало фінансове питання, і я вирішила його досить оригінально. Зробила публікацію в Facebook про те, що я продаю власні скіли. І ті, хто їх замовить зараз, але готовий почекати рік-півтора, отримає виконану мною роботу, яка буде на один професіум якіснішою, але за ту ж ціну. Чимало людей вирішили просто мені допомогти, купили в мене футболки з моїми ілюстраціями, і власне з'явилося кілька великих і маленьких замовників. Тоді я вже зрозуміла, що точно треба їхати — адже стільки людей повірили.
Зробила публікацію в Facebook про те, що я продаю власні скіли. І ті, хто їх замовить зараз, але готовий почекати рік-півтора, отримає виконану мною роботу, яка буде на один професіум якіснішою, але за ту ж ціну
Щотижнева ілюстрація — одне із завдань на Професіумі
Виконати вступні завдання

Спочатку потрібно було заповнити заявку і написати мотиваційний лист. Цей період вступу припав на мою участь в перформанс-майстерні в Івано-Франківську, тому багато часу на роздуми не було — сіла, написала, надіслала. На другому етапі нас чекав іспит в Проджекторі. Ми не могли до нього сильно підготуватися. Нам потрібно було взяти з собою обмежену кількість предметів, які ми могли б використовувати для виконання завдання.

Я стратегічно прорахувала, що в теорії мені може знадобитися, спакувала і приїхала. В мене з собою було кілька лінерів, листи чорного та білого паперу, інші дрібниці. Я забула взяти з собою щось клейке, і довелося швидко метикувати й виходити з цієї ситуації. Пам'ятаю, що мені треба було щось приклеїти, і я знайшла стікер на задній частині дизайнерського картону. Виявилося, що він ще трішки липкий. Так і викрутилася. Нам і потрібно було проявити винахідливість під тиском обмеженого часу та інструментарію.

Заключну співбесіду я пройшла онлайн, оскільки попереду й так планувалося чимало поїздок до Києва. Перед нею Проджектор передав мені перші настанови від Варвари: про те, що курс складний та виснажливий, що він не для всіх. Я сама собі дала відповідь: готова.

Мені подобається вчитися. Я така, що хочу вчитися потихеньку і постійно протягом всього життя. Коли я навчаюся, я бачу свій ріст, і мені хочеться рухатися в цьому напрямку постійно.
Повністю змінити маршрут

Я вирішила їздити маршрутом Дніпро-Київ-Дніпро і залишатися в друзів, але згодом стало зрозуміло, що пора пакувати валізи побільше і переїжджати на довше. Їздила десь перші три місяці навчання. Три місяці — це ще реально, але потім я здалася :)

У цей час продовжувала працювати на фрілансі, але відклала дрібні завдання на задній план, залишила кілька довготривалих проєктів. Навчання на Професіумі стало повним пріоритетом на цей період.

В Києві я живу не вперше, але все одно тут складніше. З тим самим житлом, транспортом. Після київських заторів час пік в Дніпрі тепер здається лише мінімальною тягучкою.

Я не будувала собі повітряних замків, що впораюся з Професіумом на раз-два. Але я насправді зрозуміла, наскільки це важко, тільки вже в процесі навчання. Потрібно було пропрацювати чимало проблемних моментів. Перші кілька місяців все, що мені запам'яталося, це як я їздила та вчилася, вчилася та їздила. Коли я жила зі своїм другом, він сказав мені щось на кшталт: «Катя, мені здається, що ти постійно малюєш. Я гуляю, працюю, кудись ходжу. А ти тільки сидиш за столом і малюєш». Але коли найважчий рубіж залишився позаду, і я зрозуміла, як насправді треба працювати, щоб бути задоволеною результатом, тоді вже почало з'являтися й інше життя довкола.
Я вирішила їздити маршрутом Дніпро-Київ-Дніпро
Постери на еко-тематику
Перелаштувати робочий процес

Працювати треба за достатньо банальними принципами, які Варвара навчила нас застосовувати правильно. Спершу дослідження, потім етап начерків та ескізів. Чим більше ти працюватимеш в такому форматі, тим менше начерків тобі знадобиться надалі — ти просто пропрацьовуватимеш їх в себе в голові й відкидатимеш.

Запам'ятала, як на модулі по книжковій обкладинці мені довелося намалювати 70 (70!) скетчів, щоб вийшла хороша ідея. Всі малювали по 20-30, а мені знадобилося 70 скетчів для хорошого результату. Але потім, коли моя обкладинка сподобалася мені й нашим замовникам, я зрозуміла, що все правильно — всі ці етапи справді необхідні. Тепер я вже малюю не 70 скетчів, а трішки менше. Не треба лінуватися. На консультації Варвара мене заспокоїла, що чим більше ти працюєш над собою, тим менше скетчів знадобиться.
Журнальна ілюстрація для спецпроєкту Platfor.ma
Відшукати мотивацію

Протягом першого семестру стало очевидно, що мене зовсім не мотивує рейтингова таблиця на курсі. Я прийшла сюди не за тим, щоб бути першою, а щоб стати кращою версією професійної себе. Я просто викладаюся на максимум своїх можливостей. Звертаю увагу не на бали, а на свій ріст, і на ріст своїх одногрупниць: як вони пораються з завданнями, як вони ростуть, які ідеї вони розробляють.

В групі склалися хороші стосунки. Ми створили окремий чат в Telegram, де ділимося переживаннями, просимо поради. Інколи навіть збираємося групками, щоб сходити на виставку.

Тут немає відчуття університетського навчання. Навпаки — це повна протилежність тому університету, з яким я вже знайома. І це добре. В університеті я відчувала тиск від викладача, завжди була присутня певна суб'єктивність. Через це в мене часто складалися погані стосунки з викладачами. Наприклад, до 5 курсу мені ставили трійки по живопису, адже вважали мої роботи занадто яскравими. Варвара намагається прийти до об'єктивності. Вона звертає увагу на співвідношення кольору та композицію, а не на свої власні смаки.

У нас був модуль по менеджменту, де ми вчилися працювати з клієнтами. Тут важливо розуміти, що ти не підійдеш як ілюстраторка кожному з них. Потрібно дотримуватися тактовного шанобливого спілкування з замовником, задавати максимально багато питань на початку роботи, щоб зрозуміти, наскільки ви сходитеся в смаках та очікуваннях. Варто дати зрозуміти замовнику, що в тебе є своя стилістика, і ти малюватимеш тільки в її межах.
Я прийшла сюди не за тим, щоб бути першою,
а щоб стати кращою версією професійної себе

Костюми в стилі Баугауз
Подолати рубіж

Коли я прийшла на Професіум, в мене не було власної стилістики. І я переживала через це рівно до розмови з Варварою. Вона заспокоїла: чим більше ти працюватимеш, тим швидше стиль сам випрацюється. Немає такого, що от спершу я знайду свій стиль, а потім буду працювати. Це не так. Зараз вже видно, що з кожною новою роботою з'являється все більше моїх власних стилістичних особливостей. І знайомі починають відгукуватися: «О, це так схоже на тебе». Я можу цього не помічати, але це видно іншим людям.

Мені було дуже важко працювати під час модулю з журнальної ілюстрації. Не знала, як підступитися до задачі. Адже тобі не потрібно точно передавати в ілюстрації зміст тексту — його потрібно обдумувати та генерувати інші сенси у своїй роботі й приносити інший візуальний ритм. Думаю, це був мій найбільш провальний модуль. Я зробила кілька ескізів, але в електронний вигляд їх так і не перевела, бо модуль закінчився. Це був той самий момент на курсі, коли ти сидиш і думаєш: «Важкооо, не вихоодить». Ти засмучуєшся, що тобі не вдалося це зробити. Але на зміну цьому модулю приходить інший, ти починаєш слухати поради, робиш ще одну спробу, докладаєш більше зусиль — і отримуєш набагато кращий результат. Це і є та мотивація, яка рухає вперед.

У нас був модуль по продукту. Як звучав бриф? Нам потрібно вигадати власний продукт, матеріальну річ, в основі якої стоїть не дизайн, а ілюстрація. Це не могли бути футболки чи чашки з принтом, а щось абсолютно нове. Коли Варвара вперше познайомила нас з брифом, я просто сиділа вражена, і навіть приблизно не уявляла, як я це зроблю. Я чекала цей модуль з великим зацікавленням, але коли він розпочався, то відчувала лише страх і спустошення. Я взагалі не мала розуміння, з чого починати. А потім… ти просто береш і починаєш працювати по заданій схемі. Дослідження, ескізи, спроби, і так далі.

І ось я вже його закінчую, і на виході отримала шість непоганих ідей. Просто зараз я реалізовую власний продукт, хоча ще місяць тому не могла навіть уявити, що дійду до цього.
Продукт: бананка-монстр «Hungryster»
Жодної магії. Просто сідаєш, працюєш, і в тебе виходить.
Авторка: Юлія Клебан
Фото:
Наталія Азаркіна

Сourses
Сподобалась стаття?