У викладанні важлива емпатія, розуміння та співчуття
Вперше в ролі викладачки я опинилася на безкоштовних заняттях по скетчингу, які проходили кожні вихідні. Довгий час не могла зрозуміти, де межа між тим, наскільки це повинно бути весело, а наскільки корисно. Якщо у мене були суперечливі ситуації зі студентами, я телефонувала мамі і просила поради. Мама мала педагогічну освіту та досвід роботи в школі, тому часто допомагала. Я завжди думала, що є якісь чарівні фішки, які треба використовувати в спілкуванні зі студентами. Але виявилося, що нічого такого немає. Важлива емпатія, розуміння та співчуття. У кожного викладача є свій стиль та власні кордони у спілкування. Я не сильно тримаю дистанцію і дружньо ставлюся до своїх студентів. Для мене викладання це не «Я зараз поясню вам, як жити», а радше «Я вам допоможу, я з вами, я провідниця, яка допоможе поліпшити ваші навички».
Я боялася бути ілюстраторкою, тому що думала, що у мене немає фантазії
Творчість — це безпечна зона, де дозволено все, що завгодно. Але в роботі зі студентами я часто відчуваю велике протистояння. Спершу людям потрібно малювати якомога більше так, як в них виходить, без критики. Це потрібно, щоб відчути зв'язок руки з матеріалом. Якщо мені зараз дали гітару до рук, мені було б страшно навіть торкатися до неї. І це нормально. Щойно момент адаптації проходить, стає набагато легше. На першому занятті зі студентами я даю дуже багато завдань на швидкість — щоб не було часу боятися, щоб страх не встиг тебе наздогнати в голові. На першому занятті люди часто малюють більше, ніж за все своє життя до цього.
Для мене немає такого поняття як фантазія в малюванні. Я боялася бути ілюстраторкою, тому що думала, що у мене немає фантазії. Але щоб вигадати образ героя потрібна не якась ефемерна фантазія, а чітко прописані його характеристики. Саме тому я багато працюю з текстом. Це завжди питання підготовки. Якщо в мене є сюжет, то я зазвичай виписую перший ряд асоціацій, а потім до кожного слова виписую другий ряд. Є різні креативні техніки, які можна використовувати, де нічого особливо вигадувати і не треба. Потім я обмірковую, як це краще обіграти через скетчинг, пошук різних форм. Це зовсім не про фантазію, правда ж?