ГАРАЖ

Навіщо вивчати міждисциплінарний дизайн?

Ніщо не дозволяє так швидко стерти кордони традиційного бачення як вивчення міждисциплінарного дизайну. Зараз роль дизайнера у світі змінюється з шаленою швидкістю, постійно з'являються інноваційні інструменти та підходи, проєкти та можливості. Проте дизайнер мусить залишатися тим, хто творить ці зміни та ламає межі звичного, постійно експериментуючи з напрямками.

У своїй колонці для Projector Mag дизайнерка, художниця та співзасновниця otog studio Оля Отог максимально лаконічно розповідає про міждисциплінарний дизайн так, щоб ви встигли в нього закохатися, а потім зануритися на курсі Interdisciplinary Design.
Otog Studio «Recycled Everything»

Що таке міждисциплінарний дизайн?

В сучасних дизайн медіа, на міжнародних виставках та в інстаграмі ми спостерігаємо появу проєктів, які неможливо зрозуміти одразу або віднести до конкретної дизайн-дисципліни. Вони можуть нагадувати поєднання архітектури, фешну та вебу, дизайну та мистецтва, сміливо говорити на соціальні теми та стрімко привертати увагу своєю інноваційністю.

Якщо погуглити українською мовою «міждисциплінарний дизайн», ви не знайдете майже жодного адекватного матеріалу на цю тему, а майже всі зображення будуть з кабінетних засідань. Проте цей же запит англійською мовою дає одразу дуже багато літератури, зображень проєктів та досліджень, які дійсно нагадують щось науково-інноваційне.

Трохи краща ситуація з пошуком матеріалів про мультидисциплінарний дизайн, в Україні є такі студії та креатори, можливо навіть онлайн курси, але це зовсім про інше.

Мульти та міждисциплінарний дизайн
чи є різниця?

Авжеж.

Працюючи з мультидисциплінарним дизайном, ми вивчаємо, як бути універсальними та адаптивними в сучасному світі за допомогою багатьох скілів. Коли дизайнер або студія створюють проєкти в архітектурі та вебі, брендингу та медіа. Чим більше скілів, тим більше проєктів, з якими можна працювати. Мультидисциплінарність допомагає швидко адаптуватись до процесу та бути ефективним в різних сферах одночасно.

Міждисциплінарність — це не зовсім про те, як бути людиною-оркестром та одночасно створювати проєкти в різних дисциплінах дизайну. Не про те, як вивчити всі доступні скіли та швидко працювати з будь-яким софтом, бути в тренді актуальних технологій. Хоча здатність працювати з різними дисциплінами є фундаментом й тут, все ж міждисциплінарність штовхає дизайнера на набагато глибше розуміння своєї діяльності та її потенціалу.
The Fabricant, «Iridescence» digital dress
The Fabricant — «Iridescence» digital dress
Міждисциплінарний дизайн — це:
1
Сучасна креативна практика на стику різних дисциплін і технологій з фокусом на інноваційності та процесах змін в обраному контексті.
2
Визначення свого професійного призначення як дизайн активіста та соціального інноватора.
3
Експериментальне тренування критичного мислення та власної креативної гнучкості за кордонами канонів традиційного дизайну.
4
Дослідження свого автентичного дизайн голосу.
5
Здатність синтезувати скіли з різних дисциплін та створювати нові техніки.
6
Створення інклюзивних проєктів, які піднімають актуальні соціальні, екологічні та економічні проблеми суспільства.
7
Фокус на колаборативність, створення власної команди.
8
Формування спільних цінностей та культури, пошук нових форм комунікації, менторство — непередбачуваний результат, що передбачає інновації.
І цей перелік не є вичерпним.
Yehwan Song, Very Responsive​
Yehwan Song — «Very Responsive»
Daniel Arsham, 3018
Daniel Arsham — «3018»

Навіщо потрібен міждисциплінарний дизайн?

Ми не знаємо, чи буде класичний дизайнер взагалі потрібен через декілька років. AI технології вже зараз вміють створювати швидко та дешево логотипи, постери, рекламу. Що далі залишиться робити нам? Яке призначення дизайнера в найближчому майбутньому? Роль дизайнера в суспільстві має змінюватись.

Дизайнер має стати тим, хто впливає на процеси в світі, створює інноваційні рішення для цього. Наша роль зростає від виконавця і «пакувальника бізнесів» до активного комунікатора креативних (інноваційних) ідей, власного ґрунтовного бачення та цінностей в будь-якому контексті: від соціального проєкту до клієнтського.

Дизайн освіта, що була сформована ще за часів, коли інтернет не був настільки масовим однозначно має змінюватися. Мета освіти не давати готові рішення та консервативні схеми to follow, а штовхати нас на створення нових знань та скілів, зруйнування дисциплінарних стін для пошуку нового. На спостереження за змінами в сучасному світі та розуміння того, як на них впливати. Ми не зможемо працювати з новими проблемами, користуючись старими знаннями й досвідом. Також не зможемо працювати з великими та складними процесами у світі за допомогою лише однієї дисципліни.
Otog Studio, «Recycled Everything»
Otog Studio — «Recycled Everything»

Як навчитись міждисциплінарності?

Так само, як будь-якій дисципліні.

Обрати спеціалізовану навчальну програму (офлайн або онлайн), де куратор буде ділитися власним багаторічним досвідом. Важливо, щоб ви змогли практикикуватися у створенні таких проєктів разом з групою студентів.

Дизайнер має бути відкритим до особистих змін та сміливим в створенні ідей. Не завжди легко працювати незвичним та інакшим способом. Не завжди легко спробувати щось нове і відступити від того, що говорять власні знання, навички та досвід. Ще складніше потім демонструвати нові ідеї та пробивати ними шлях до змін.

Але саме в цьому і є весь смак міждисциплінарного дизайну. Бути сміливим, впливовим та інноваційним.
AATB​, Greve Generale workshop at ECAL​
AATB, Greve Generale workshop at ECAL

А що саме можна вивчити на курсі Interdisciplinary Design?

Теми, на яких студенти сфокусуються під час навчання:
1
Робота в дизайні за межами дисциплін.
2
Розвиток критичного мислення та дослідження нових форм комунікації.
3
Створення ідей за межами власних кордонів і формування власної мови в дизайні.
4
Експериментальний пошук інноваційних інструментів.
5
Колективна міждисциплінарність у колабораціях.
6
Як стратегічно та креативно впливати на економічні, соціальні й екологічні проблеми суспільства.
7
Майбутнє дизайн-дисципліни.
8
Як бути креативним у комерційних проєктах з клієнтом.
9
Управління, реалізація та промо власних дизайн-ініціатив.
Спробувати інноваційні дизайнерські рішення на практиці та створити реальний міждисциплінарний проєкт для реального замовника можна на курсі Interdisciplinary Design.

Текст: Оля Отог
Фото: Роботи дизайнерів
Гараж
Сподобалась підбірка?