Гараж
Віталій Фрідман: Праска, вебдизайн, хороші люди
Співзасновник найпопулярнішого ресурсу для дизайнерів та розробників Smashing Magazine Віталій Фрідман на курсі Smart Interface Patterns розповідає студентам як поєднувати інновативність та юзабіліті в своїх інтерфейсах. А нам в інтерв'ю розповів про дизайн, майбутнє вебу, плюси онлайн-навчання і необхідні для щастя речі.
— Найстрашніші помилки дизайнерів у роботі з eCommerce?
— Мені здається, найчастіше ми використовуємо рішення і не замислюємося глибоко, чи хороші вони. Типовий приклад — іконка для пошуку, яка ховає поле для пошуку. Здається, звичайний паттерн, і нічого такого особливого і неправильного, але тести показують один і той же результат: якщо протестувати варіант з очевидним полем (і без іконки), то кількість запитів на мобільних пристроях підіймається. Схожа історія і з гамбургер-меню. Не страшні помилки, але дуже типові і дорогі.

А ще як же без довжелезного селектора для вибору країни, floating label pattern, недоступних radio buttons і checkboxes, прихованої інформації про повернення продуктів, вартості повернення і доставки. Усі ці маленькі деталі разом відчутно б'ють по конверсії, та й по retention, тому що користувачі не встигають отримати відчуття довіри до бренду.

Більш складні ж помилки пов'язані з опціями фільтрації і сортування, і дуже часто пов'язаною з ними інтерактивною частиною, коли користувача кидає з однієї частини сторінки до іншої, тому що сторінка перезавантажується, або автоскролить вгору чи вниз.
— Яким ти бачиш розвиток веба у найближчі 5 років?
— Мені здається, що багато атрибутів дизайну дуже змінилися цього року, так само дуже зміняться у наступних. Для мене, як і для багатьох з нас, а також для брендів і сайтів, цей рік стане роком глобального перезавантаження. Ми обмірковуємо наші рішення, думки, уявлення про себе і про інших людей, так само і про бренди. Вже сьогодні брендам важко бути нейтральними в політичних і суспільних поглядах, тому що люди лояльні до тих компаній, які відповідають їхнім поглядам і досвіду. Бути справжнім і автентичним ніколи не було важливішим для бренду.

Це змінює багато чого, та в першу чергу те, як бренди представляють себе своїй цільовій аудиторії. Більш того, значно змінилося і уявлення про те, які сайти хороші, а які погані. У той час, коли сайти-портфоліо рябіють паралаксом, відео-фоном і неочікуваними рішеннями, користувачі навчилися знову цінувати спокійний, легкий, зрозумілий і доступний дизайн. Дизайн, у якому великі і зрозумілі кнопки, немає шумних каруселей чи відео, яке запускається автоматично. Дизайн, де всі посилання очевидні і при натисненні на кнопку зрозуміло, що вона натиснута. Отак і повертається значення доступності і юзабіліті. Додамо до цього ще турботу про приватність особистої інформації, і сайти отримують зовсім інше забарвлення. Мушу сказати, що я дуже радію тому, яким стане інтернет найближчим часом — з швидкими, доступними і зручними сайтами.

З іншого боку, є безумовно і хвиля сайтів, які роблять все абсолютно навпаки, але такі сайти люди найчастіше і закривають швидше інших.

Чи потрібні в цілому сайти, якщо є інстаграм та фейсбук? Думаю так! Поки не видно, щоб сайти щезали. Вони залишаються як важливе доповнення до сторінок на фейсбуці чи до інстаграм-акаунтів, але не замінюють їх.

Так що я з задоволенням чекаю яскравих, цікавих, автентичних, доступних і жвавих сайтів у 2021-2025!
— Ти проводиш багато онлайн-воркшопів. Які плюси і мінуси у порівнянні з офлайном?
— Обожнюю онлайн-воркшопи! Чесно, якби у мене був вибір, я б завжди використовував онлайн формат, адже він набагато зручніший. Ось уявіть собі дизайнерів, які зручно сидять у своєму кріслі перед своїм комп'ютером, зі своїми програмами, з власною улюбленою чашкою кави, і створюють інтерфейси у звичній для них атмосфері!

В онлайн-воркшопах я не намагаюся створити досвід, схожий на звичайні воркшопи, а використовую можливості онлайну — а це доступ для всіх людей по всьому світу, доступна вартість, інтерактивні задачі і дискусії, фідбек усіх, хто бере участь у воркшопі. Усе трохи повільніше в онлайні, але це просто так чудово, коли люди з усього світу працюють один з одним у collaborative space (у моєму випадку Miro) і спільно вирішують проблеми, дають фідбек вживу. Крім того, у всіх є можливість поставити питання і взяти участь так, як їм зручніше — через чат, відео, е-мейл чи повідомлення у Slack.

Мій досвід онлайну — виключно позитивний, і так як ми розбиваємо воркшопи на декілька днів, по 2-4 години кожен, у всіх є достатньо часу, щоб якось продумати весь контент, поставити всі свої питання, підняти всі теми, які цікавлять, та ще й зробити домашнє завдання, яке потім разом з усіма учасниками ми обговоримо. Для мене це феноменальний досвід, набагато зручніший за офлайн!

(Не подумайте, я дуже люблю людей, але ось онлайн-воркшопи просто набагато зручніші — дуже-дуже раджу).
— 3-5 правил життя і дизайну Віталія Фрідмана
— Найважливіше — це мати добру праску, великий холодильник, довгий дерев'яний стіл на кухні, хороша кавомашина і прекрасний краєвид за вікном. Більше в житті (майже) нічого не потрібно — крім однієї деталі. Друзі, оточуйте себе позитивними, хорошими, добрими і прекрасними людьми — ось, більше нічого не потрібно для повного щастя :) Праска і хороші люди, ось так!
Познайомитися і плідно попрацювати з Віталієм можна на курсі Smart Interface Patterns.
Спілкувалася: Женя Каташинська
Гараж
Сподобалась стаття?