Гараж
Авторське право та фотографії:
як не порушити і захистити
Фотографія — тонка матерія, не тільки в мистецькому плані, а й у більш раціональному — юридичному. Разом з Анною Мельниковою, фотографкою, кураторкою курсу «Портретна фотографія» та Ольгою Томаровою, юристкою Projector, поговорили про авторське право для різних жанрів фотографії та як правильно з ним працювати.

Що таке авторське право

Авторське право є сукупністю прав, які належать автору у зв'язку зі створенням і використанням твору. Воно виникає внаслідок факту його створення. Для його виникнення і здійснення не потрібна реєстрація чи інше оформлення, а також виконання будь-яких формальностей.

Кому належить право на фотографії

Первинним автором фото є особа, що його створила.
В даному випадку — фотограф.
«Фотограф є автором та власником своєї роботи, але не все так просто. Краще завжди підписувати релізи та зазначати: клієнт купує ексклюзивні права на роботи чи тільки використовує фото для окремих публікацій або реклами».

фотографка
Продаж авторських прав, договори чи релізи

Все починається з договору. В договорі можна встановити, кому будуть належати майнові права на фотографії. Використання договорів виправдано і потрібно, щоб уникнути будь-яких запитань, сперечань чи непорозумінь. Також, особливі умови діють, якщо фотограф працює за трудовим договором. В цьому разі, аналогічно з комерційною зйомкою, особистими немайновими правами володіє фотограф, майновими – спільно фотограф і роботодавець, якщо інше не встановлено трудовим договором.
«Я майже ніколи не продавала ексклюзивні права на свою роботу, але завжди обговорюю з клієнтами деталі майбутніх публікацій. Вважаю, що реліз та договор мають бути, бо навіть у творчих проектах потім може виникнути багато питань про власника ідеї».

фотографка
«Задля того, що передати майнові права повністю або ж частково, назавжди або на певний строк, слід укласти відповідний договір:

— договір про відчуження майнових авторських прав на твір (якщо права передаються назавжди)

— договір про надання права на використання твору (ліцензійний договір): тут права можуть передаватись на певний строк, всі або ж їх частина, лише одній особі чи без обмеження кола осіб».

юристка Projector
Що говорять про авторське право закони України

У комерційних зйомках особисті немайнові права належать фотографу, а майнові права на фотографії належать фотографу та замовнику зйомки.

Що входить в особисті немайнові права:

— право вимагати визнання свого авторства шляхом зазначення належним чином імені автора на творі і його примірниках і за будь-якого публічного використання твору, якщо це практично можливо;

— право забороняти під час публічного використання твору згадування свого імені, якщо він як автор твору бажає залишитись анонімом;

— право обирати псевдонім, зазначати і вимагати зазначення псевдоніма замість справжнього імені автора на творі і його примірниках і під час будь-якого його публічного використання;

— право вимагати збереження цілісності твору і протидіяти будь-якій зміні твору або будь-якому іншому посяганню на твір, що може зашкодити честі і репутації автора.

Особисті немайнові права належать автору і не можуть бути передані іншим особам.

До майнових прав автора належать:

— виключне право на використання твору будь-яким способом;

— виключне право на дозвіл або заборону використання твору іншими особами.

Авторське право діє протягом усього життя автора й 70 років після його смерті. Якщо з моменту смерті автора фотографії ще не пройшло 70 років, то використання дозволено за згодою особи, що уповноважена здійснювати майнові права автора. Необхідно надання відповідної згоди спадкоємцями автора.
Як можна довести авторство фотографій у конфліктних ситуаціях

Якщо хтось використовує ваші фотографії, напишіть про це. Спочатку йому, але якщо контакт не вдасться налагодити — звертайтесь до юриста, який спеціалізується на інтелектуальній власності.


«В разі виявлення використання його фотографій без дозволу, фотограф має право вимагати припинення такого використання (звернення до порушника чи судовий позов). А також вимагати виплати йому винагороди за таке використання».

юристка Projector
«Мати оригінали знімків та оригінали підписаних документів. Якщо щось здається підозрілим, навіть якась людина на майданчику, то знову ставити питання про використання фотографій».

фотографка
Що робити, якщо у кадр потрапила незнайома людина

Часто у об'єктив фотографа потрапляють люди і питання з використанням таких фотографій є причиною тривалих розмірковувань. Людину можна фотографувати лише за її згодою, інакше ви порушуєте її особисті немайнові права. Погодитися можна і письмово, і усно до моменту зйомки.
«Хочу звернути увагу, що якщо на фотографіях зображено фізичну особу, то для подальшого використання таких фотографій потрібна згода такої особи. Проте, якщо це була професійна фотозйомка, і моделі платили, то згода такої особи (моделі) презюмується».

юристка Projector
«В мене була історія, коли модель заборонила використовувати фото, де вона зображена, хоча спочатку надавала згоду. Замовник підтвердив те, що модель не мала права на таку поведінку. Я вибачилась перед моделлю, що ситуація їй не подобається, але фото було опубліковано. Щодо зйомок у публічних місцях, на мою думку, тут гостро постає питання етики. Варто замислитись, чи хотіли б ви бути опубліковані на світлині, яку планується оприлюднити та чи є взагалі зараз приватне життя?»

фотографка
Чи можна знімати у громадських місцях

У деяких країнах, таких як Австрія, Бельгія, Великобританія, Німеччина та інші, закони дозволяють свободу панорами — право фотографувати та розповсюджувати зображення, що зняті у громадських місцях. Інколи це право поширюється на будинки чи провулки, інколи — лише у некомерційних цілях. Свобода панорами стосується лише сучасної архітектури та мистецтва. Старі архітектурні та інші художні об'єкти можна вільно фотографувати навіть у країнах, де немає свободи панорами, оскільки термін дії авторського права є обмеженим. Українське законодавство не передбачає свободи панорами.
Поради для тих, хто хоче використовувати фотографії без порушення авторських прав

Перший варіант — використовувати фото з безкоштовних фотостоків. Безкоштовні стоки — це сайти, де користувачі можуть додавати фотографії для спільного користування. До таких належать: Unsplash, Pexels, Pixabay, Public Domain Pictures. Фото з безкоштовних фотостоків не можна видавати за власні та перепродавати.

Другий варіант — використовувати фото з платних фотостоків. Вони надають можливість покупки підписки на певну кількість фотографій. Серед них: Shutterstock, Depositphotos, Flickr, Adobe Stock.

Ще один з варіантів — це обирати фото, на які фотограф уже надав права на використання за допомогою ліцензій Creative Commons. Вони дозволяють використовувати фотографії при виконанні певних правил.

В будь-якому разі потрібно уважно ознайомитись з правилами, аби випадково не порушити їх. Якими можуть бути правила?

— фотографії можна використовувати, але не змінювати їх за допомогою обробки;

— фотографії можна копіювати та розповсюджувати, але не продавати;

— фотографії можна змінювати, але обов'язково вказати автора фото та зазначити, що до фото були внесені зміни.

Перед використанням краще детально дослідити питання про авторське право та публічні ліцензії і звісно ж, створювати власні об'єкти авторського права.
Тепер коли ми опанували юридичну сторону використання фотографій, час повернутись до професійних навичок фотографа. Три місяці вчимось використовувати колір та композицію у портретних фото, працювати з різними ідеями та джерелами світла на курсі «Портретна фотографія».
Авторка: Марина Роік
Фото: Наталія Азаркіна
Гараж
Сподобалась стаття?