#людипоруч
Еміль Вольскі: «Мене не можна уявити без фонтану абсурду»
Неординарна особистість, людина у костюмі вогняної лисиці, куратор курсу Presentation Design і продуктовий дизайнер у військово-оборонній сфері. Говорили з Емілем про все, що можна.
Найголовніше про мене — я людина і люблячий внук своєї бабусі.

Бабуся Емма — прекрасна людина. Має фейсбук, мессенджер, веде інстаграм. Непогано як для людини 78 років.

Одного разу Емма заходить така на кухню і каже: «Маленькі жінки створені для кохання». А якось підходить ввечері: «Ей, Еміль, а у тебе є біткоїни?» Так ми й живемо.

Народився у Польщі, з трьох років живу у Києві, тому можу вважати себе киянином. Але мені ніколи не сиділося на місці, подобалося десь лазити. Циганський табір — взяв і пішов. Був період, коли я жив у Ірані, трохи у Лондоні. Питання навіть не у грошах. Немає грошей — автостопом, зайцем у електричці в сусіднє село, є гроші — кудись далі.

Коли мені було 16, ми по обміну поїхали у Лондон. От просто моє місто, все там сподобалося — і люди з долею снобізму, і британський гумор, і колір будинків. Дуже круто. Програма закінчилася, а я залишився. На 6 місяців. Тепер хочеться повернутися туди, ще раз відчути місто.

Коли розумію, що мені потрібно сидіти на одному місці цілий місяць, це наводить на мене жах.

Дуже люблю автостоп, це така романтика. Подобається спосіб руху, сам процес, ну і історії, звичайно. У цьому й прикол — ти бачиш стількох людей з різним сприйняттям цього світу. Різні люди, долі, погляди. Бувають і дуже стрьомні ситуації з розряду: «Ну бувай, життя. Я любив тебе, мамо». Але поки ти молодий — їдь.

Професія і природне нахабство

Мені дуже подобається філософія Григорія Савича Сковороди — «споріднена праця» — ти повинен працювати за покликанням, йти за тим, що тобі подобається. Не у всіх виходить, звичайно, щоб це ще й гроші приносило. Тому коли ти робиш те, що тобі подобається і це тебе ще й годує — це крутий симбіоз, раджу кожному.

Почав викладати випадково, і мені сподобалося. Правда, це ніколи не приносило нормальних грошей, але я про це не думав. Для мене це більш просвітницька діяльність.

Складно оцінити, який я викладач — дивлюся же зі свого боку. Є переживання і хвилювання — як у всіх. Чи щось не те ляпнув, якось не так подивився, чи нормально стою, як мене оцінюють. А ще усі знають, що я багато матюкаюся. Не те що я намагаюся бути зухвалим, просто звичка.

Життя

Живу у швидкому темпі. Холерик сам по собі, і не вмію жити поступово, розмірено. Я як білка на вигулі.

Мене не можна уявити без дурного гумору (якщо це можна назвати гумором), без фонтану абсурду, який я іноді собі дозволяю. Зараз вже не так, а раніше, багато років назад, взагалі казали — це довбанутий чувак, не підходь до нього.

Ніколи в житті нічого не боявся. Ні висоти, ні темноти. А от у 31 рік зрозумів, що у мене є фобія — бите скло. Якщо я йду вулицею і бачу скло, або гірше — ненароком наступлю — це все.

Живу так, як я хочу жити і роблю те, що я хочу робити, але своїми діями намагаюся мінімально заважати іншим людям.

Нікому б не побажав такого дитинства, як у мене. Але як сталося, так сталося і це моя школа. Я такий, який я є зараз, зі своїми мінусами, плюсами, особливостями. Мені подобається, нічого б не змінював.

Дитинство було специфічним. Не хочу розповідати, навіщо? У мене була складна доля, але я ж якось став адекватною людиною (мені так здається). Тому не маю жалю до молодих хлопців, які нарікають на долю. Так, чогось не вистачає. Так, немає підтримки. Але вибачте, ви — творці своєї долі. Можна взяти себе в руки, вчити себе, формувати характер, власну думку, себе самого.

Ніколи не подаю дітям на вулиці. У мене така думка: «У тебе все попереду, чувак. Ти можеш вирости і щось зробити». Бабусям і дідусям допомагаю, тому що розумію, що вони вже не будуть і не можуть працювати. Намагаюся підтримати тих, у кого більше немає вибору.

Однією з подій, які мене змінили і повернули життя в кращий бік, став перехід до єврейської школи у 7 класі. У звичайній школі теж були чудові викладачі, але у цій — зовсім інше світосприйняття, все по-іншому. Ми з однокласниками теж могли пити і курити, але це було так інтелігентно, інтелектуально. Пити взимку на вулиці і обговорювати Бодрійяра, грати в слона у Ботсаду вночі і говорити про проблеми першої Ліванської війни. А нам по 14-15 років. Впевнений, що не в кожній школі могло б бути так. Це дуже вплинуло на мій світогляд і цінності.

Та в цілому — я кіт, який гуляє сам по собі.

Не знаю, як люди зі мною спілкувалися раніше. Про мене можна було сказати «відірви і викинь». Напористий, нахабний. Вів себе як ідіот, був таким «їжаком» — не дай бог хтось щось скаже у мій бік. Ніколи не бився, але уміло емоційно і інтелектуально пригнічував людей. Зараз думаю вже — навіщо, кому ти щось намагався довести?

У мене був план, на який я забив поки що — видати маленьку книгу з моїми «абсурдами» — це щось типу афоризмів. Люблю гратися зі словами і звуками, тому пишу такі маленькі фрази. Може колись візьму себе в руки і видам їх нарешті. Але не знаю, кому вони потрібні?

Мені цікава урбаністика, інфраструктура. Засмучує те, що ми бачимо навкруги, на вулицях. Це біль України, біль Києва. Дуже прикро. Круто, що є якісь ініціативи типу Район #1 Block Party на Рейтарській. Подобається, що роблять Агенти змін. Розумію, що вони стикаються з масивним державним апаратом і їм дуже непросто. У нас не можна так раз — і провести якусь ініціативу. Це важко, вони молодці.

Люблю людей. Дивлюся, як хто себе веде, що каже, ціную простоту, легкість, поважаю хитросплетений розум. Мені подобається, коли у людини є фундамент. А ще вражають люди, які знають щось таке незвичайне типу мікробіології і синтезу якихось-там клітин. Це навряд знадобиться у житті, але це круто.

Дизайн

Молоді люди просять поради: «Еміль, як стати дизайнером?» Я не знаю, як ставати дизайнерами. Слухайте, не треба бути дизайнерами, навіщо вам це потрібно? Будьте щасливими людьми (жартую, звичайно).

Один з мінусів — буває так, що зробиш все круто, а клієнт багато чого змінює. І ти такий — так, ніде не буду говорити що це зробив я, тільки б ніхто не дізнався.

Треба розуміти, що ми робимо дизайн не для «себе улюбленого», не для клієнта, не для його мами, не для своєї бабусі і не для сусідського собаки. Ми працюємо на кінцевого споживача — цільової аудиторії клієнта. І наші смаки можуть не співпадати зі смаками цих людей.

Був період, коли я робив повний відстій. Досі за це соромно. Але є таке поняття як «прогибаться под изменчивый мир». Розумів, що логотип із псевдо 3D, завитками і золотом — це відверте Г. Але коли закінчилися гроші навіть на мівіну, довелося робити так, як просять.

У якийсь момент втомився, що працюю за копійки, а часу на все витрачаю ну дуже багато. Безглузда правка за правкою — і так без кінця. Прийшов у професію з місією зробити світ кращим, а робиш повну фігню. І ти такий думаєш — я ідіот чи що? З правками діставатимуть у будь-якому випадку, питання лише в тому, за яку суму. Тоді в якийсь момент сказав, що моя ціна набагато вища. Потім якийсь час просто сидів і чекав, у мене не було ні замовлень, ні клієнтів. Та якось усе вийшло. У цьому немає сміливості, є просто природне нахабство.

Потім доріс до такого, що міг сказати клієнту — вибачте, мені не цікаво з вами працювати.

Але теми усі цікаві. Буває, приходить клієнт з логотипом для йога-студії, наприклад. Це ж нудно, стільки таких вже зроблено. Але якщо ти для себе робиш челендж, і клієнт з яким ти працюєш, теж готовий експериментувати і робити не так, як заведено на ринку — це круто.

Якби я був художником, я був би якимось божевільним. Можливо у 40 років психану, заб'ю своє тіло татуюваннями, піду збирати жуків і створювати з них картини. Та поки що це не моя історія.

Усе. Дякую.

Авторка: Женя Каташинська
Фото:
Наталія Азаркіна
Локація: квартира на Золотих воротах

#людипоруч
Сподобалась стаття?