Досвід

Провести дослідження від А до Я: історія випускниці UX Research

Випускниця курсу UX Research Марина Ревуцька називає себе прихильницею онлайн освіти — за час карантину вона місяць паралельно навчалась у Projector та лондонській школі Experience Haus. Про пройдені дистанційні курси Марина розповіла у блозі.

Ділимось уривком історії і досвідом навчання під кураторством Юри Грановського.

Пошук курсів у форматі онлайн

Трішки передісторії: я прихильниця онлайн навчання з багатьох причин, але основна — неможливість бути у двох місцях одночасно. Також я мала досить чіткий запит стосовно навчального контенту — це структурований дослідницький процес із «м'ясом». І тут почалось найцікавіше: в інтернеті чимало курсів UX/UI дизайну загального рівня, але небагато профільних. Результатами моїх пошуків були боги UX-у Nielsen Norman Group, які через пандемію поступово переходять на дистанційне навчання, Projector, Experience Haus та General Assembly.

За контентом на першому місці були програми від Projector. Утім підходящі курси, на жаль, проводили офлайн. З розбитим серцем я зупинилася на програмі User Experience & Interface Design лондонської школи Experience Haus. Але про неї розповім далі, бо через місяць навчання у моє життя увірвався UX Research. На нього я зареєструвалась, щойно прочитала програму.

випускниця курсу, Product Designer

Про Projector та вибраний курс

Projector — українська школа, яка пропонує курси на актуальні теми з дизайну, розробки, маркетингу, менеджменту. Мені дуже подобається їхній підхід: «Обираючи поміж теорією та практикою, ми обираємо практику. Обираючи поміж думати та робити, ми обираємо думати та робити». Маленьке уточнення: теорії теж предостатньо. А оскільки засновник Олександр Трегуб анонсував перехід в онлайн, очікуємо ще більше якісного контенту.

Тривалість обраного курсу UX Research — 2 місяці. Як можна здогадатися з назви, курс зосереджений саме на дослідженнях: від побудови дослідницької стратегії, використання різних методів досліджень (інтерв'ю, тестувань, спостережень, опитування), обробки результатів (категоризація інсайтів, карт емпатії, POV, JTBD, CJM) до валідації рішень та презентації їх замовнику. До речі, працювали команди на курсі з реальними бізнесами: сервісом Bolt, Укрпоштою та «Сільпо».

Кожній з перелічених тем присвячена теоретична частина — відеолекція, крім якої є ще купа додаткових матеріалів — їх мені вистачить читати на рік уперед. У лекціях немає «води», все дуже конкретно та з практичними порадами. Окрема любов — бонусні відео із запрошеними експертами майже у кожному розділі. Вони органічно доповнюють лекції та дають ширший погляд на тему.

Багато практики та постійна комунікація

Якщо ви шукаєте підкріплення теорії практикою (як і я), вам однозначно потрібен курс UX Research. Двічі на тиждень публікувалися лекції, до кожної з них — обов'язкові практичні завдання. Самі лекції побудовані так, щоб пройти весь дослідницький процес крок за кроком, зрозуміти, як ці кроки пов'язані, та на що звертати увагу. У моїй команді робота була налагоджена так, щоб кожен спробував на практиці всі етапи дослідницького процесу. Для синхронізації та ухвалення загальних рішень ми щотижня зідзвонювались у Zoom. В основному працювали у Miro, але немає жодних обмежень стосовно додаткових інструментів та сервісів, головне — щоб вони допомагали у роботі. Якщо виникали незрозумілі моменти, на допомогу приходили спільнота студентів у Slack та куратор.

Але і це не все. Щотижня додатково з лекціями проходили вебінари. Якщо лекція могла здатись простою, то вебінар дуже швидко розставляв усе по місцях. Раніше я уявляла собі таку зустріч як рефлексію тижневої лекції, але як виявилося — це був повноцінний воркшоп, за який усі студенти могли попрактикуватися на турботливо підготовлених куратором завданнях і у процесі з'ясувати незрозумілі моменти (ну, або знайти нові).
Завдяки щотижневим вебінарам ми залишалися на одній хвилі, а кожна нова зустріч була ще теплішою. На останній, здається, провели понад 3 години.
Частина робочої дошки Miro

Командна робота

Як нам і обіцяв Юра, уже з перших занять ми з головою занурились у реальні умови. Усі студенти поділились на команди приблизно по 5 людей та працювали над завданням для клієнта. Усю комунікацію з замовником вела команда — з нас виховували самостійних дослідників, але за необхідності підключався куратор.

На початку можуть виникати складнощі з організацією роботи всередині команди, тому я б радила відразу домовитись про формат взаємодії — це може бути дошка зі статусом задач у Notion, Trello, Miro чи іншій платформі на ваш смак, щотижневі зідзвони та чітко проговорена система взаємодії всередині команди. Усе це легко зробити завдяки онлайн формату. Комунікували ми в Slack, що було дуже зручно: питання різних команд обговорювали у загальному чаті. Саме завдяки спільній роботі з'являються чіткіші дедлайни та більше ресурсів на кожне завдання, а в обговореннях — цікаві думки.

Час на навчання — не жарти

В описі курсу рекомендують виділяти на навчання близько 20 годин на тиждень. І це не жарти — раджу вивільнити час, адже воно того вартує. Особливо часу не вистачало на початку: крім купи нової інформації потрібно налагоджувати командну роботу. Я мала відчуття сесії в університеті, коли за тиждень потрібно терміново зробити всі завдання за півроку. Але вже через тиждень-півтора, коли звикаєш до темпу й людей, усе виглядає набагато привабливіше.

Невелика рекомендація: проходити одночасно з цим курсом інші — така собі ідея. Упродовж місяця я поєднувала дві програми і не можу сказати, що це був спокійний та збалансований час. Тому так робити не раджу.

Що ми отримали в результаті?

Після закінчення курсу ви розумітимете дослідницький процес, взаємозв'язки різних методів та їхню обґрунтованість у розв'язанні певних задач. Курс добре структурований, теоретичні знання відразу підкріплюють великою кількістю практики, а весь процес побудований логічно та зрозуміло. Також у вашому арсеналі буде набір інструментів для повноцінного дослідження, багато додаткових матеріалів та розуміння, де і навіщо заглиблюватись, якщо цього потребує завдання.

Окремо я вдячна куратору Юрі Грановському, який постійно тримав студентів у тонусі, збирав докупи на вебінарах та підтримував усі ці два місяці. Дуже класно, коли куратор з головою у темі досліджень — це надихає та заряджає.
Повну історію читайте у блозі Марини на Medium.
Досвід
Сподобалась стаття?