ГАРАЖ

Чому вам потрібна продуктова документація: поради для стартапів

Продуктовий менеджер у Grammarly Денис Кулик переконаний: у житті кожного стартапу настає момент, коли переповідати всі дані про продукт і компанію при онбордингу більше неефективно. Тоді рішенням стає продуктова документація. Але краще її розробляти від самого початку. Про що пам'ятати командам, які тільки-но за це взялися, пояснює у тексті для Projector.
дівчина з закритими руками очима

Типовий кейс у стартапі, що стрімко росте

Коли я працював першим продакт менеджером у стартапі, то знав більшість деталей про роботу продукту. У період активного найму в команду підтримки усно розповідав про все відоме кожній новій людині, замість того, щоб записати це. Іноді такі розмови займали половину мого робочого часу, у той же час нові працівники вели власні нотатки. Ситуація могла бути набагато організованішою, якби мої знання були задокументовані — і такий кейс трапляється часто:
1
засновники створюють продукт і швидко його розвивають;
2
компанія росте і починає активно наймати нових людей; при цьому перші стають тімлідами та керівниками проєктів, але жодних нотаток чи документів не ведуть, адже звикли так працювати;
3
нові люди проходять онбординг через «зіпсований телефон», а команда й далі працює з усною комунікацією.
Коли онбординг забирає ще більше часу, доводиться часто розповідати одну й ту саму історію про продукт та те, як він працює. Людей у команді, які це знають, не так вже й багато. Виходить, найдосвідченіші в команді витрачають свої ресурси на пояснення.

Нові люди чують здебільшого історії та можуть не знати, до кого звернутися за актуальною інформацією. Щось дізнаються самі, але загалом працюють над тим, що наразі відомо. Мало хто бачить повну картинку життя продукту. При цьому, нові рішення приймають без актуальної інформації, а найдосвідченіші працівники йдуть — їм набридло розповідати одне й те ж замість того, щоб працювати з продуктом.

Найчастіше на цій стадії у стартапі починають задумуватись, як структурувати інформацію про цінності компанії чи головний продукт. Одним із інструментів для вирішення такої проблеми і є продуктова документація.
підняті вгору руки

Поради для стартапів, які взялися за складання документації

1
Не сприймайте документацію як панацею. Вона не вирішить усіх проблем, але вчасний опис рішень, поведінки продукту та очікувань від команди збереже час для адміністративної роботи. Його ви зможете використати на важливіші завдання, як-от інтерв'ю з користувачами або тестування нових прототипів.
2
Продумайте, наскільки детально потрібно вести документацію. Це залежить від розміру вашої команди, швидкості змін продукту та його масштабів (кількість сервісів, інтеграцій тощо).
3
Визначте, наскільки важлива документація для сфери вашого бізнесу. Наприклад, для деяких компаній вона є частиною цінності, яку створюють. Як-от у Stripe — американської технологічної компанії, яка займається розробкою рішень для прийому й опрацювання електронних платежів. Детальніше про це поговоримо на курсі.
4
Не відкладайте все до переломного моменту. Інколи здається, що провести одну-дві зустрічі не складно. Звісно, вони не вимагають великих ментальних зусиль, але коли відбуваються декілька разів на тиждень, починаєш розуміти, що не встигаєш відпочити та сфокусуватися на дійсно важливих речах. Тоді хочеться один раз усе записати і віддати.
5
Не допускайте так званих bottleneck. Буває, люди в команді хворіють, беруть відпустку або просто не присутні в офісі та не можуть поділитися знаннями. Тоді часто процеси стають на паузу. Це неприпустимо ні в стартапі, ні у великій компанії.
піднята вгору рука
Важливе уточнення: навіть у масштабному бізнесі ви все одно залишаєтеся частиною якоїсь команди. Коли її створюють, з великою ймовірністю можна наступити на ті ж граблі, що і в стартапі. Тому ці поради корисні й у такому випадку.

Додаткові ресурси від Дениса

У нас з Аріною Кисілюк була мотивація створити такий курс, тому що знання про продуктову документацію ніхто ще не описував системно. Але є кілька статей, на які я сам хотів би звернути увагу вже зараз.

The Basecamp Guide to Internal Communication. Засновник і CEO у Basecamp Джейсон Фрайд пояснює, як у компанії, заснованій понад 20 років тому, вдається підтримувати зв'язок працівникам і департаментам, а також спілкуватися з клієнтами.

Building Products at Stripe. Автор розсилки про продакт менеджмент Кен Нортон підготував інтерв'ю з Майклом Сіліскі, бізнес-лідом з платних сервісів та платформ у вже згаданій у цій статті Stripe. Герой розповідає про довготривалу документацію та як з нею працюють різні фахівці у компанії.

Good Product Manager/Bad Product Manager. Бен Горовіц, співзасновник та партнер венчурної фірми Andreessen Horowitz, детально пояснює, чим (не) повинен займатися хороший продакт менеджер. Але попереджає: стаття написана 15 років тому, тож сприймати її слід критично.
Більше порад, практичних кейсів та корисних ресурсів ви можете отримати й пропрацювати на курсі Product Documentation.

Текст: Денис Кулик
Фото: Наталія Азаркіна
Гараж
Сподобалась підбірка?