досвід

Випускник Product Management Professium про роботу в Viber та кар'єру продуктових менеджерів в Україні

У 2018 році Андрій Виходцев став студентом першого потоку професіуму з продуктового менеджменту. Про те, що дало йому інтенсивне річне навчання, як шукав себе в професії та чим зараз займається у компанії Viber, Андрій розповів для блогу Projector Mag.

Шлях до продуктового менеджменту

До Професіуму я кілька років працював маркетинговим стратегом у рекламній індустрії. Працював у діджитал-агенціях Prodigi та Cloud 9 (холдинг Virus music), маркетинговій агенції Vizeum та Українському медіа холдингу. Згодом мені захотілося більше впливати на продукт — те, що ми реалізуємо і як просуваємо. Я почав думати, як вдало застосувати свій бекграунд, в яких напрямках можу рухатися та що потрібно вивчити. Наприклад, як краще доносити меседж користувачеві. Так я відкрив для себе продуктовий маркетинг і менеджмент.

Мій перехід стався завдяки стартапу, куди я й влаштувався продуктовим маркетинговим менеджером. Там я вирішував як маркетингові задачі, так і суто продуктові, тому що в стартапі всі роблять все. Це допомогло отримати практичні основи роботи продуктовим менеджером. Я почав співпрацювати з розробниками, вирішувати проблеми користувачів та покращувати інтерфейс нашого продукту.

Зі стартапу я перейшов в аутсорсингову компанію Nullgravity, уже на посаду продуктового менеджера, і різко відчув нестачу знань і навичок. Практики вистачало завдяки великій кількості проєктів, але при цьому в деяких напрямках роботи мені не вистачало теоретичної бази. Найгірше — напрям, у якому ти не розбираєшся чи навіть боїшся за нього братися, зазвичай є найбільшою точкою росту і для тебе як спеціаліста, і для продукту.
Гліб Андрюшин у повний зріст
Надолужувати я вирішив завдяки самонавчанню. Почав аналізувати ринок курсів, але пропозицій було не так багато. Водночас якраз запускався перший набір Професіуму. Я знав Проджектор і був готовий до формату навчання, бо вчився раніше на курсі продуктового маркетингу у Руслана Назаренка (зараз Growth — Projector Mag). Ще більше мотивації з'явилося, коли ознайомився з переліком кураторів.

Серед критеріїв вступу була наявність практики не менше двох років. Думаю, це правильний підхід, адже вчитися такій професії з нуля дуже складно. А ще у кожній компанії позиція продуктового менеджера має свої особливості й це завжди про прикладні речі, тому вчитися будувати процес розробки чи виявлення проблем у користувачів дуже складно в теорії. Так, коли я йшов на Професіум, сформував для себе конкретні запити.
Раніше ми ділилися трьома історіями випускників Професіуму з продуктового менеджменту 1.0. У статті для Projector Mag теперішні COO у Be.Live Лера Шукатка, Product Manager у Kyivstar Дар'я Кожем'яко та Product Manager у Reface Денис Терещенко розповіли, що привело їх до навчання та що корисного отримали.

Навчання на Професіумі

Усе було супер інтенсивно із перших же місяців. Можна сказати, я був перед вибором між відпочинком на вихідних та самонавчанням для досягнення особистого челенджу. Але з самого початку вирішив, що надаю перевагу другому варіанту. Розумів, що треба багато чим пожертвувати, але це окупилось уже в процесі навчання, тому про свій вибір не пошкодував. Що допомагало: багато офлайнової присутності. Проджектор допомагав перемикатися з робочих буднів, змінювати обстановку довкола.

Кожен із блоків Професіуму дозволив дізнатися щось нове. І це не про якусь академічну теорію, бо сам продуктовий менеджмент дуже динамічний і насичений, за рік неможливо осягнути все. Ти можеш побачити точки входу в конкретні напрямки, потрібні для подальшої роботи. Наприклад, на блоці про HR до нас приходили лектори із Grammarly, WIX, Prom.ua; вони розповідали про власний найм людей та налагодження процесів усередині. До того я ніколи не співбесідував людей, але коли почав з цим стикатись у роботі, то відкривав лекції й конспекти, робив нові нотатки, думав, які рекомендації застосувати.
фото Гліба в тіні
Ще сподобались теми проєктування від Яра Бірзула та Саші Іванова. Куратори показали цікаві приклади, як по-новому описувати ті чи інші речі. На той час я вже займався подібними задачами, тож отримав свіжі прийоми, як більш скрупульозно описувати функціонал. Також був корисний блок про аналітику, де ми одразу розбирали різні системи, і вже в роботі з продуктами мені згодилися ці знання. Наприклад, зараз мені не складно налаштувати аналітику Amplitude чи Mixpanel для проєктів — я розумію, де знаходити дані, як занурюватись і що з ними робити.

Також дуже корисним був блок про Mobile. Продуктові менеджери та дизайнери з EVO company проводили з нами воркшопи з реальними кейсами і проблемами їхніх продуктів. Мені це неймовірно допомогло, адже на той час в роботі у Nullgravity більшість моїх проєктів стосувалися саме Mobile продуктів.

Щодо формату навчання. Працювати в командах на Професіумі значить взаємодіяти з людьми різних поглядів та культурою роботи. Потрібно вчитися об'єднувати всю групу і розподіляти задачі, що в результаті дає досвід побудови команди. Здебільшого люди приходять в усталений колектив і підлаштовуються. У стартапі часто будують команду з нуля та не знають, за що братися. Тому навчання на Професіумі стало таким собі симулятором реального життя.
Один із перших матеріалів у нашому блозі — кейс із річного Професіуму з продуктового менеджменту для Unisender. Як студенти розробляли стратегію виходу продукту на зарубіжні ринки — читайте в Projector Mag.

Кар'єра після навчання

У нас був жарт: якщо хтось іде в Проджектор, значить скоро звільниться. Так стається, що людина отримує нові знання, розширює світогляд і хоче працювати з більшими викликами й цілями. У моєму випадку була схожа ситуація: після Професіуму я ще певний час працював у Nullgravity. Компанія займалась продуктовим аутсорсом, тобто клієнт приходив із ідеєю бізнесу, а ми допомагали робити рісьорч, зрозуміти потреби користувачів і ринку, а потім спроєктувати і зробити продукт. Там мені пощастило працювати над створенням мобільного банкінгу в Азербайджані та застосунку для мобільного оператора в Казахстані.

Але я шукав нові челенджі. Так перейшов у команду Genome — необанк родом з Литви, який надає послуги фізичним та юридичним особам переважно у східній та західній Європі. У той період мені в Linkedin написав рекрутер Viber. Вони шукали людину з релевантним досвідом на українському ринку і врешті запропонували мені вакансію.

Один із ключових офісів Viber розташований в Тель-Авіві, там працюють усі топ продуктові менеджери. У команди було бажання отримувати інсайти з країн, де у Viber є велика аудиторія, тож вони шукали локального спеціаліста і в Україні. Я працюю саме з українським ринком і зараз моя посада має назву гроуз продуктовий менеджер. Така позиція порівняно нова не тільки для України, але й світу. Хоча в ІТ-колах її специфіка вже є доволі зрозумілою.
У Viber я працюю в фінтех-департаменті, серед моїх задач — ріст основних показників продукту, залучення нових користувачів та аналітика. При цьому, найбільшим викликом є пошук проблеми користувача, яку треба вирішити перш за все. Це і найголовніше завдання продуктового менеджера. Проте, коли в тебе мільйони дуже різних користувачів одного додатку, пріоритезація доволі ускладнюється.

Головні особливості моєї посади стосуються розміру та інтернаціональності продукту. Будь-яка зміна, навіть якщо вона покращує досвід користування аппкою, буде мати опір та тисячі незадоволених користувачів, які до цього не звикли. Це й накладає велику відповідальність. Навіть невеликий баг або проблема одразу після релізу буде помітна для тисячів чи мільйонів людей. У такому випадку контроль якості стає критичним і надзвичайно важливим. Але сильно мотивує при цьому, коли бачиш: люди навкруги користуються продуктом чи функціоналом, над яким ти працював.
Мені пощастило, що свого часу робочі процеси перегукувалися з домашніми завданнями на Професіумі. Тому вся практика виявилася реально цінною, а після навчання я бачив, де треба заглибитися більше. Зараз я в компанії більше двох років, паралельно продовжую самоосвіту на коротких курсах. Наприклад, вчив продуктову аналітику та retention. Одна з головних навичок моєї роботи — англійська, мова щоденної комунікації; тому заняття з іноземної проходжу від самого початку й досі.

Продуктовий менеджмент vs освіта

Підготувати продуктових менеджерів реально. Але по-перше: викладачі мають бути реальними практиками. Ринок змінюється під тиском технологій і нових трендів, тож аби не загубити зв'язок з реальністю, людині потрібно постійно тримати з нею зв'язок.

По-друге, саме навчання обов'язково має бути прикладним. Щоб отримати навички, студент повинен вирішувати реальні проблеми реальних користувачів. Тільки це підготує до викликів у майбутній роботі.

Для студентів, які зважилися на річне навчання на Професіумі, я б дав кілька порад.
1
Однозначно ставтеся до навчання серйозно. Буст від нього може проявитися по-різному: знання, знайомства, нова робота. Прийміть навчання як пріоритет року і в результаті користь буде значно більшою.
2
Не забувайте про нетворкінг. Для мене одним із відкриттів було те, що я зустрів багато професіоналів, з якими ми й досі друзі. Я розумів, що будуть знайомства, але не підозрював, що між нами складуться такі стосунки.
3
Добре харчуйтеся й спіть. Тому що часто часу реально не вистачатиме, а от силами для навчання потрібно точно запастися.
Якщо зробити дуже академічний термін, то продуктовий менеджер — це людина, яка збільшує прибутковість продукту через створення додаткової користі для користувача. І робить це шляхом покращення продукту чи вирішення нових проблем користувача.
Але якщо ми дивимось на реалії кожної компанії, все трохи відрізняється. Наприклад, за час роботи у Viber мої обов'язки змінювалися. Спочатку я був менеджером, який шукає нові можливості всередині продукту, приділяв увагу рісьорчу, вивчав аудиторію, шукав рішення, щоб із найменшими зусиллями змінити продукт, залучити ще користувачів та досягти кращої конверсії активацій. Зараз у тій же компанії на тій же посаді мій фокус — розробити правильний продукт для нашого ринку.

Найчастіше продуктовий менеджмент — це про розуміння ринку та аудиторії, проєктування функціоналу та роботу з командами розробки. Але співвідношення кожного з параметрів відрізняється. Навіть у моїх українських колег-продуктових менеджерів обов'язки різні — адже можна займатися маркетплейсом або ж додатком для доставки їжі. Тому дуже важливо — шукати, з якими продуктами самому цікаво працювати і що викликає ентузіазм. Це й допомагає зорієнтуватися, як рухатися далі та як розвиватися.
У Проджекторі триває набір на оновлені річні програми з продуктового менеджменту. Студентами можуть стати і новачки, і світчери, і досвідчені практики. Як відбувається навчання, дізнавайтеся більше в Projector Mag.

Текст: Тоня Чундак
Фото: Наталія Азаркіна
Досвід
Сподобалась стаття?