досвід

Ще по одному: історія випускника курсів з продуктової аналітики

Андрій Ковалевський є керівником маркетингової команди Productika. У компанії він займається проєктним менеджментом та аналітикою. Щоб підсилити свої скіли, Андрій вступив на базовий курс із продуктової аналітики. А після закінчення — подався вивчати у Проджекторі й SQL.

Як навчання змінило майндсет випускника та його роботу в команді, дізнавались для блогу Projector Mag.
портрет Андрія Ковалевського

Про Productika та перехід до продакт-маркетингу

Раніше з командою ми займалися здебільшого діджитал-рекламою або залученням нових клієнтів. Згодом зрозуміли, що останнім часто бракує справжніх маркетологів, котрі допомагають саме створювати, розвивати і зрештою просувати продукти. А в багатьох стається так, що продукт не готовий для користувача і страждає активація, утримання і повернення власних клієнтів у продукти. Тому вирішили змінити і свій напрям роботи та сконцентруватися на цих процесах.

Зараз у команді шестеро людей. Ми працюємо з дослідженнями, аналітикою, маркетинговою та комунікаційною стратегіями, сторюємо мости між користувачами і продакт-менеджментом, робимо сайти, покращуємо продуктові фічі, користувацький дизайн, так само налаштовуємо рекламу та керуємо трафіком з багатьох каналів.

Продакт менеджери іноді вивчають аудиторію, щоб впливати на продукт і покращувати його. На жаль, часто маркетологи тільки вивчають продукт, щоб впливати на аудиторію. У Productika ми робимо одночасно обидва процеси, щоб принести користувачам цінність. Ми позиціонуємо себе як команда для росту продуктів або Product led growth team. У постійному процесі маємо до 10 проєктів, а кожен у команді відповідальний за свій напрямок та власноруч менеджерить відповідні процеси.

Ми працювали з багатьма клієнтами і часто стикалися з нерозумінням замовника, чому реклама часом не працює або чому ми — не останній ланцюжок, відповідальний за результат кампанії. Буває і зараз складно пояснити, що успішні кінцеві продажі — заслуга всієї команди. Зараз починаємо комунікацію саме зі з'ясування, наскільки клієнт розуміє роботу маркетингу і яку має кінцеву мету.

У цій історії я долучаюся з боку продуктової аналітики, яка стосується переважно компаній з продуктом, точно потрібним ринку. Тому їм потрібен ріст і збільшення користувачів. У стартапів такої компетенції менше і розуміння цінності на ринку тільки зароджується. Після тривалої робот зі стартапами ми зрозуміли, що таку експертизу справді буває дорого залучити, особливо через обмежені ресурси на старті. Ми вирішили розвивати таку експертизу власноруч, щоб швидко з'ясовувати, як ринок сприймає стартап і чи знайде він product market fit. Щоб робити це якісно, треба вчитися від фахівців, тож коли Проджектор запустив курс, я навіть не вагався щодо вступу.
Андрій на фоні зимового урбан-пейзажу

Навчання у Проджекторі VS практика у роботі

Знання з курсу базової продуктової аналітики я зразу застосовував у наявних проєктах. А те, що вивчив на курсі, передав колегам. У нас є традиція: якщо якийсь співробітник пройшов курс, дотичний до роботи компанії, то робить коротку презентацію про засвоєні корисні теми. Можливо, я не буду глибоко займатися аналітикою в майбутньому, бо тяжію до менеджерства, але був охочим поділитися досвідом з курсу.
1
Найголовніша і найперша зміна після навчання — підхід до оцінки продуктових даних. Навіть якщо постійно читаєш тематичні статті чи інструкції, не завжди зрозуміло, як правильно будувати графіки, оцінювати показники, простежувати взаємозалежності. Можна до всього прийти на власному досвіді, а можна отримати знання від людини, яка вже пройшла цей шлях. Тоді ймовірність уникнути помилок вища.
2
Друга зміна, яку ми відразу почали застосовувати, — презентація гіпотез. Якщо не підкріплювати свої здогадки аналітикою, дуже складно пропушити клієнта та пояснити йому все зрозумілою мовою. Коли презентуєш конкретику з чіткими даними на графіку, замовник набагато краще сприймає твої пропозиції та довіряє, як експерту.
3
Остання найбільш корисна частина курсу — візуалізація даних. Одна справа — знайти дані й зрозуміти закономірності, висунути гіпотези, а друга — їх продемонструвати. Цю особливість ми теж активно застосовуємо: намагаємося візуалізувати і показувати все клієнтові, котрий у результаті й приймає рішення.
портрет хлопця на фоні неба
Коли стало відомо про запуск курсу з SQL, спочатку я мав сумніви. Але всі фактори зійшлися: курс є досить коротким, а у мене було достатньо часу. І хоч це про технічні навички і я не планував займатися роботою з даними постійно, заглибитися було все одно цікаво.

На курсі я зрозумів, як ще глибше вивчати дані, як точніше їх сегментувати. Коли вивчаєш SQL, розумієш, чому спеціалісти аналізують дані саме за допомогою коду, — бо це дає більше можливостей. Починаєш бачити, як іще підійти до аналізу. Тепер якщо у нас буде потреба, ми знатимемо, як її вирішити.

Про враження від курсів

Мені здається, якби всі курси були такими, у нас було б багато хороших спеціалістів. Тодішній куратор Сергій класно організував навчання та створив ком'юніті, у якому можна покладатись на хороших фахівців. Не просто прийти й отримати навичку, а й використовувати знайомство, щоб вирішити далі якийсь свій запит. Навіть досвід спілкування з іншими студентами допоміг побачити, через що переймаються і чого не вистачає іншим компаніям.

Є продуктові аналітики, продуктові менеджери, дата-саєнтисти, але всі ці посади в рамках роботи над одним продуктом стираються. Курс продуктової аналітики є стартом для самоосвіти, а після його закінчення варто продовжувати вивчати тему. Якщо є якісь догадки чи бажання перевірити гіпотезу, дуже важливо дійти до цього самому, а не через зовнішнього спеціаліста.

Зараз у маркетингу глобальний тренд: маркетолог чи продуктовий менеджер не може розвиватися тільки в одному напрямку. Тому я б радив набувати й оновлювати знання в тих напрямках, які потрібні продукту в цілому. Тільки так можна робити класний маркетинг.

фото Андрія на тлі зимового неба
Наразі Проджектор працює над перезапуском курсу з продуктової аналітики. Тим часом ви можете долучитися до інтенсиву Product Analytics Camp.

Текст: Тоня Чундак
Фото: Наталія Азаркіна
Досвід
Сподобалась стаття?