Гараж
Що не можна зображувати в рекламній ілюстрації?
Ілюстраторка та кураторка курсу Advertising Illustration Ольга Сак створила чимало ілюстрацій для реклами. Серед її клієнтів — «Сільпо», «Нова Пошта», Work.ua, Rozetka та Borjomi. Робота з рекламною ілюстрацією ускладнюється тим, що через законодавчі заборони ілюстратори не можуть зображувати деякі речі. Про заборонені у рекламі зображення вона детально розповіла Projector Mag.
Закон України «Про рекламу» містить велику кількість обмежень і заборон щодо зображень, які можна використовувати. Ідеальний варіант, коли ілюстратор співпрацює з клієнтом, у якого є штатні юристи. В такому випадку вас проконсультують та допоможуть уникнути цих помилок.

Складніше, коли клієнт не в курсі всіх юридичних заборон. Тоді ілюстратор може випадково зобразити заборонені об'єкти. Краще, якщо ілюстратор заздалегідь знатиме, що та кого не можна зображувати в рекламі.
1. Алкоголь і тютюн

Не можна використовувати зображення алкогольних, тютюнових виробів та процесу їх споживання. Це стосується реклами будь-яких товарів чи послуг.

Приклад: Є завдання створити рекламу послуг доставки. Треба намалювати касу супермаркета з різноманітними продуктами. Але серед овочів та консервів ілюстратор випадково зобразив ще й місткість, що за формою та силуетом нагадує пляшку з алкоголем. Так робити не можна. Краще замінити її на пакет.

Ретельно слідкуйте за тим, щоб у вашій ілюстрації не було навіть натяку на алкогольну продукцію. Якщо сюжет все ж таки цього вимагає, коктейльний бокал чи фужер краще замінити на більш нейтральну склянку, з якої зазвичай п'ють сік.
2. Зброя та вибухівка

Приклад: Якщо треба намалювати мисливця, то доведеться розробляти його образ тільки через одяг та аксесуари. А якщо треба зобразити патронташ, то тільки порожній. Важливо, що у рекламі не можна зображувати навіть окремі частини зброї (ствол, набійник чи куля).

Слідкуйте також, щоб в ілюстрацію випадково не прокралася іграшкова зброя: солдатики із гвинтівками, іграшковий танк тощо. Ця заборона викликає багато суперечок. Що ж саме можна трактувати, як зброю? Кухонний ніж? Лук та стріли Амура? Рогатку? Тому, якщо ви все ж вирішили використати такі неоднозначні об'єкти в рекламній ілюстрації, то пам'ятайте, що контролюючі органи можуть розцінювати ці зображення на свій лад та заборонити таку рекламу.
3. Зображення відомих людей без їхньої згоди

Неважливо у фотографії чи ілюстрації. Головне, щоб особа, яка буде зображена в рекламі, дала дозвіл на використання такого зображення. Якщо цієї особи вже немає в живих, дозволити чи заборонити мають право родичі. До того ж обмеження стосуються й образів героїв, які охороняються авторським правом. Якщо є задача намалювати героїв кіно, анімаційних фільмів, ігор — на це потрібен дозвіл правовласника, наприклад, кіностудії, студії анімації тощо.
    4. Товарні знаки та інші об'єкти, що охороняються авторським правом

    Приклад: Для рекламної ілюстрації мобільного застосунку необхідно зобразити великим планом телефон у руці. Якщо за дизайном він буде нагадувати конкретну марку чи модель (наприклад Iphone), можуть виникнути юридичні проблеми з правовласником. Якщо малюєте автомобілі й техніку, то використовуйте лише збірний образ (без впізнаваних елементів конкретної марки). І в жодному разі не використовуйте логотипи інших брендів.
      5. Державна символіка

      Реклама забороняє використовувати або імітувати зображення Державного герба України та Державного прапора України. Крім того, не можна використовувати державну символіку інших держав.

      Цікавий приклад: А якщо треба намалювати грошові купюри? Прямої заборони на зображення грошей в рекламі немає. Але ж на них зображено герб, а це вже може трактуватися як порушенням. З іншого боку, юристи кажуть, що це не порушення закону, бо герб — невіддільна частина грошових купюр.
      Для всіх, хто планує професійно займатися рекламною ілюстрацією, Ольга Сак проводить курс Advertising Illustration. Це 2 місяці інтенсивного навчання з великою кількістю практичних завдань.

      Ви навчитеся розуміти клієнта, створювати влучні ілюстрації для реклами, малювати у різних стилях та техніках, вести реальні проєкти — з чітким завданням та брифом. Студенти курсу створять серію рекламних ілюстрацій для реального клієнта і попрацюють над концептом власного персонажа.

      Фото: Наталія Азаркіна
      Ілюстрації: Ольга Сак
      Гараж
      Сподобалась стаття?