Humanitarium

Соціологія на кожен день

Курс допоможе зрозуміти, що являє собою соціологія, чи правильно ми уявляємо соціальну реальність і як відрізнити справжнє соціологічне дослідження від фейку.

Про курс

Одного разу соціальний науковець Філіп Бургуа заговорив із залежним від героїну чоловіком на паркінгу — так почалось дослідження, внаслідок якого Бургуа з'ясував, чому американська політика із запобігання ВІЛ/СНІД неефективна серед споживачів ін'єкційних наркотиків. Найцікавіші дослідження часто починаються зі звичайної цікавості і бажання пояснити щось незбагненне.

Кожен і кожна з нас трохи соціологи, адже, як і у Бургуа, у всіх іноді виникає жваве зацікавлення несподіваними речима. Всі ми якось інтерпретуємо і пояснюємо соціальну реальність.

На цьому курсі ми будемо з'ясовувати, як зрозуміти, чи наша інтерпретація реальності має якісь наукові обґрунтування і чи правильно ми поставили собі запитання про неї. Також ви дізнаєтесь, як не дати себе ошукати людям, які проводять недоброчесні дослідження, і зрозумієте кілька суспільних явищ: міграцію, поліціювання, міста і протести. Отак ви і станете складнішими.

листопад 2022 курс триває 2 місяці
1750 грн/міс 3500 грн при повній оплаті всього курсу
1750 грн/міс. при оплаті частинами
30 місць кожен студент отримує регулярний фідбек від кураторки групи

Кураторка

Галина Герасим

Соціологиня, старша викладачка програми соціології УКУ, дослідниця Центру Соціології Права та Кримінології, PhD-студентка University College Dublin.

Познайомитись з кураторкою, прослухавши подскаст, ви можете за посиланням.

Програма курсу

Що таке соціологія, для чого вона, і з чого починається?

Кількість соціологів і соціологинь в кіно і серіалах прямує до нуля, тому ми навіть не можемо обурюватись тим, як неточно нас зображують. Але чим же ми займаємось? І, найголовніше, чим соціологія може бути корисною не соціологам (і чому насправді, всі люди трішки соціологи)? І, зрештою, як правильно ставити питання про світ?

Методи

Так, ми ставимо експерименти на людях. Але рідко. Бо поставити добрий науковий експеримент дуже дорого. Але щоб вивчати соціальну реальність можна натомість скористатись іншими методами: багато з них значно дешевші! На цій лекції ми обговоримо, якими основними методами можуть послуговуються соціологи, як підібрати підходящий метод, і чому не буває поганих методів, бувають дурні люди, які забивають цвяхи мікроскопом.

Найпоширеніші маніпуляції даними: як не дати себе ошукати

Твердження “соціологічне дослідження показало, що діти з гомосексуальних сімей більш схильні до суїцидальної поведінки” здається підозрілим? Ймовірно, вам знову переказують дослідження Марка Регнеруса з дуже поганою вибіркою. В цій лекції ми обговоримо, якими є найпоширеніші маніпуляції, обмеження і помилки про дизайні і інтерпретації результатів соціологічних досліджень і опитувань. І, до речі, пам’ятаєте про експерименти на людях? Ми детальніше розглянемо, які “соціальні експерименти” можна негайно викидати до смітника (в науковому сенсі, звісно).

Соціальний простір і фізичний простір

“Треба дуже швидко бігти, щоб залишатися на місці”? Не зовсім: іноді можна опинитися на іншому кінці земної кулі, і ні на йоту не змінити своє розташування в соціальному просторі. І, навпаки, звісно, можна змінити розташування в соціальному просторі, і при цьому не зрушити з місця.

Міграція

Більшість людей на планеті проживе все життя неподалік від місця, де народилася. Але з розвитком комунікацій і зростанням масштабів соціальних проблем кількість тих, хто покидає домівки зростає. Чому це важливо? Кого можна назвати мігрантом? При чому зміни клімату до міграції? Чому люди бояться мігрантів, і як Фідель Кастро цим користувався?

Протести і мобілізація

Ми обговоримо, чому люди протестують, чому ненасильство є значно ефективнішим методом досягати свого, ніж насильство (і за яких умов суспільно-політичні рухи можуть вдаватися до насильства), і якими є найпоширеніші міфи про ненасильницький спротив.

Поліція, держава і насильство

Хоч саме явище поліції відносно недавнє, складно уявити сучасну державу без поліціювання в тій чи іншій формі. Для чого ж державі поліція (і нам з вами теж)? І якими є загрози для (і від) поліції?

Життя і смерть великих міст

Понад половина населення Землі мешкає в містах, і ймовірно, надалі це відсоток тільки зростатиме. Але що робить місто містом? Як міста стали такими, як ми їх знаємо? І як зробити міста комфортними для всіх, хто в них мешкає?

Публікації кураторки

Вокс Україна «Як умру, то поховайте?»
Cedos «Дані про безпеку в Україні: обмеження відомчих показників і наявних підходів»
Cedos «Коронавірус і безпека бездомних людей: аналіз наслідків пандемії»

Як проходить навчання

Відеолекції та вебінари

Щоп'ятниці ви отримуєте доступ до нових відеолекцій, а щочетверга о 19:30 проходять вебінари з кураторкою.

Домашні завдання

Потрібно робити аналіз досліджень, проводити інтерв'ю.

Регулярний фідбек

У нас немає базових та преміум режимів. Тільки преміум, завжди. Отримайте від кураторки все.

Сертифікат за справи

Видаємо лише тим, хто своїм потом, часом і силами його заслужив.

ГРАФІК

Старт курсу

листопад 2022

Відеолекції

щоп'ятниці

Вебінари

щочетверга о 19:30

Питання

Скільки всього буде занять?

Щоп'ятниці ми відкриваємо доступ до лекцій (всього їх буде 8). А щочетверга о 19:30 проводимо вебінари з кураторкою в лайв-режимі.

Чи можна дивитися лекції в будь-який зручний день?

Можна, але важливо встигати виконувати домашні завдання, які ви будете отримувати.

Що, якщо мені не сподобається?

До 4-го заняття ми зможемо повернути вам всю суму за навчання, якщо ви передумаєте.

Скільки часу потрібно приділяти курсу?

Для продуктивного навчання вам знадобиться біля 5-7 годин на тиждень.

Як відбувається комунікація на курсі та в якому форматі кураторка дає фідбек?

Вся комунікація на курсі відбуватиметься через платформу Slack (робочий чат групи, канали для домашніх завдань і корисних посилань). Кураторка надає фідбек у вигляді коментарів на домашні завдання і обговорення на вебінарах.

Чи будуть мені доступні відеозаписи лекцій після завершення курсу?

Так, у вас зберігається доступ після завершення курсу.

Чи отримаю я сертифікат після проходження курсу?

Тільки за умови виконання всіх домашніх завдань.

Чи будуть записуватися вебінари?

Ми щоразу організовуємо запис, однак краще забронювати час, щоб приєднатися до онлайн-зустрічі — обговорити питання з одногрупниками та проконсультуватися з кураторкою.

Реєстрація

Ще маєте питання?
Не соромтесь їх задати.

Проконсультуйте мене